“Ye’cüc ve Me’cüc ün Kimliği

Semavi kaynaklarda Zülkarneyn ile bağlantılı anlatılan Yecüc mecücün kimliği net olarak belirgin değildir. Ancak!! geçmişte konuya ışık tutacak pek çok farklı anlatım ve keşifler yapılmıştır. Bizler maalesef geçmişte yapılan tüm bu çalışmalara ulaşıp ayrı ayrı inceleyerek bir sonuca varmamız en azından ekonomik yönden zor görünüyor. Fakat merak etmeyin bunu biz yapama sakta tüme varım metodu kullanarak yapan birkaç kişiyi buldum şimdi dikkatle okuyun.

İsimleri pek ön plana çıkmasa da 1900 lü yıllarda yaşamış hint felsefesi ve din tarihi alanlarında araştırmalar yapan Emil Abegg ve Jean Przyluski adlı iki bilgin Yecüc ve mecüc efsanesinin Koka and Vikoka isimli Hindu figürleri ile benzerliklerine işaret etmiş. Fransız metafizikçi Rene Guenon ise tüm anlatımları değerlendirip, tümevarım metodu kullanarak masaya yatırmış ve çok önemli bir ayrıtıyı ortaya koymuş.
O, Bahse konu olan büyük duvarı Hindu anlayışındaki gibi Dünyayı (loka) yani dışarıdaki karanlıktan (aloka) ayıran “Dairesel Duvar” (Lokaloka) ile ilişkilendirmiş tir. (Lokaloka nın ifade ettiği şey ise) Dünyayı ebedi karanlıktan ayıran dağ kuşağının adı olup, en dıştaki yedi denizin ardında bulunmaktır.
Görüldüğü üzere bizimde tespit ettiğimiz şeyi yani gök kubbeyi işaret ediyor. Yecüc Mecüc bu duvarın ardındadır. Konunun anlaşılması adına, daha evvel Kuran tefsirlerinden yola çıkarak ortaya koyduğum vektörel görseli de aşağıya atıyorum. Artık umarım Yecüc Mecücün nerede olduğu konusu kapanır ve diğer detaylara yönlenir iz. selametle

Abdurrahman Toraman

29 Temmuz 2020

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here