NASA’NİN GÖKTAŞLARINA KARŞI SİLAHI: DART

Bismillahirrahmanirrahim.

وَإِن يَرَوْا كِسْفًا مِّنَ السَّمَاء سَاقِطًا يَقُولُوا سَحَابٌ مَّرْكُومٌ

Gökten bir parçanın düştüğünü görseler, ” Üst üste yığılmış bulutlardır.” derler!*
(Tur Suresi 44. Ayet)

وَجَعَلْنَا ٱلسَّمَآءَ سَقْفًا مَّحْفُوظًا ۖ وَهُمْ عَنْ ءَايَٰتِهَا مُعْرِضُونَ

Gökyüzünü de korunmuş bir tavan yaptık. Onlar ise oradaki, (Allah’ın varlığını gösteren) delillerden yüz çevirmektedirler
(Enbiya Suresi 32. Ayet)

اَلَّذ۪ي خَلَقَ سَبْعَ سَمٰوَاتٍ طِبَاقًاۜ مَا تَرٰى ف۪ي خَلْقِ الرَّحْمٰنِ مِنْ تَفَاوُتٍۜ فَارْجِعِ الْبَصَرَۙ هَلْ تَرٰى مِنْ فُطُورٍ
O’dur ki, yedi göğü tabaka tabaka olarak yarattı,……… Şimdi gözünü çevir (bak), hiç bir çatlak görebilir misin?
(Mülk Suresi 3. Ayet)

اَللّٰهُ الَّذ۪ي رَفَعَ السَّمٰوَاتِ بِغَيْرِ عَمَدٍ تَرَوْنَهَا ثُمَّ اسْتَوٰى عَلَى الْعَرْشِ وَسَخَّرَ الشَّمْسَ وَالْقَمَرَۜ كُلٌّ يَجْر۪ي لِاَجَلٍ مُسَمًّىۜ يُدَبِّرُ الْاَمْرَ يُفَصِّلُ الْاٰيَاتِ لَعَلَّكُمْ بِلِقَٓاءِ رَبِّكُمْ تُوقِنُونَ

Görmekte olduğunuz gökleri direksiz olarak yükselten, sonra hükümranlık tahtını/tüm kâinatı kaplayan, Güneş’i ve Ay’ı emrine boyun eğdiren Allah’tır….
(Rad Süresi 2. Ayet)

Yıllardır dünyaya çarparak sonumuzu getirecek meteor haberleri yapilir,NASA dünyayı uyarır.Her seferinde şans bizden yanadır.
Hiçbiri çarpmaz.Muslumanlar ise, kıyamet Allah in dilediği vakitte kopacak bu yüzden Allah bizi korur deyip geçerler bu haberleri.
Nasıl olsa hikayeyi şeytandan dinlemeye alişmiş insanlar.
(Süleyman’ın hükümranlığı hakkında onlar, şeytanların uydurup söylediklerine tâbi oldular. …Bakara 102)ayetini iyi düşünmek gerekir.
NASA ne diyorsa doğrudur,bilim tarafsizdir,pozitiftir,her şeyi bilir ,yanılmaz ve yaniltmaz.
Oysa üç kuşak araştırma yapılsa gerçeğe ulaşacak.Bir insan babasına ve dedesine bunu sorsa “siz hiç meteor düştüğünü gördünüz mü ,yaşadınız mı,duydunuz mu,böyle bir hikaye size anlatıldı mı?”
Ve tarihçilere şunu sormalı: geçmişte yasanmis her büyük olay bir şekilde her toplumda farklılık arzetse de bahsedilmiş.buna en iyi örnek Nuh tufanı,neden meteor düşmesi ile ilgili bir tek masal,bilgi ,belge , hikaye ,efsane yok.
Ve bilimcilere de şunu sormalı : neden hâlâ düşen bir meteorun düşme anını
binlerce uydunuzdan ,teleskobunuzdan,
gozlemevinizden, iss den kayda alan olmuyor.
Ve neden hiçbiri bir yerleşim yerine düşmüyor,can kaybina ,mal kaybına sebep olmuyor.
Neden düşen meteordan hiçbir kalıntı kalmıyor.
Katı bir halde yere ulaşamayan bu meteor nasıl o çukuru açabiliyor.
O meteor çukurlari başka bir şekilde oluşmuş olamaz mı?neden onun meteor çukuru olduğunu düşünmemizi istiyorsunuz?
Şimdi aşağıda NASAnin Dart projesi hakkında kısa bir bilgi vereyim.

“NASA asteroid’lere karşı kullanacağı silahı için tarih verdi
Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) göktaşlarına karşı kullanacağı silahının testlerinde sona doğru yaklaşıyor.
Geçtiğimiz aylarda hayatını kaybeden ünlü İngiliz bilim insanı Stephen Hawking’in en büyük tehdit olarak gösterdiği göktaşlarına karşı NASA geçtiğimiz yıl düğmeye basmış, gezegenimize çarpa riski olan göktaşlarına karşı mücadele için yeni bir silah geliştirmişti.
Gezegenimizin yörüngesinde bulunacak bir uzay aracına entegre edilen sistemin adı DART (Double Asteroid Redirection Test) olarak açıklanmıştı.

Asteroitlerden korunmak için uzay aracı gönderilerek, deneme yapılacak. NASA’nın DART (Çifte Asteroit Yeniden Yönlendirici Testi- Double Asteroid Redirection Test) adı verilen uzay aracı, asteroitle çarpıştırılarak yörüngesi değiştirilmeye çalışılacak. Böylece Dünya’yı tehlikeli asteroitlerden korumak için bir savunma sistemi yapılması planlanıyor. ESA ve NASA tarafından 2015’de duyurulan AIDA (Asteroite Çarpma ve Saptırma Değerlendirmesi) testi DART deneyiyle başlayacak.
DART için yoğun mesai harcayan Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi testlerde sona doğru emin adımlar ile ilerliyor.
Yapılan resmi açıklamaya göre, gezegenimizi olası bir felaketten korumak için geliştirilen bir buzdolabı kadar büyüklüğe sahip olan DART her şey yolunda giderse 2022 yılında bir streodi’in rotasını değiştirmek için kullanılacak.

Geçtiğimiz aylarda bir İngiliz firması gezegenimizin sonuna neden olacak felaketler için bahis oranlarını belirlemişti.

İşte o olasılıklar…
Dünya dışı bir medeniyetin gezegenimizi işgali (Oran: 1’e 500)
Kara deliğin Dünya’yı yutması (Oran: 1’e 125)
Nano makinelerin insan medeniyetine son verip gezegenimizdeki hakim türe dönüşmesi (Oran: 1’e 100)
Yapay zekanın insanların komutundan çıkması (Oran: 1’e 80)
Biyolojik küresel savaş (Oran: 1’e 60)
Herhangi bir küresel doğal felaket (Oran 1’e 45)
Nükleer küresel savaş (Oran: 1’e 30)
Global salgın hastalık (Oran: 1’e 2)
Kıyamet Günü (Oran 1’e 1)
Güneş’in dev bir yıldıza dönüşerek gezenimizdeki hayata son vermesi (Oran: (1’e 1) “

https://www.ntv.com.tr/galeri/teknoloji/nasaasteroidlerekarsi-kullanacagi-silahi-icin-tarih-verdi,8_lMQCR890SPMB7lOCa-mQ

NASA ve ESA, Asteroite Uzay Aracıyla Çarparak, Yörüngesini Değiştirecek

Asteroit Didymos B ve A adı ikili bir asteroit sistemi hedef alınıyor.

En son Nisan ayında Japon Uzay Ajansı’nın (JAXA) Hayabusa2 uzay aracı, Ryugu asteroitini bombalamıştı. Fakat bu ateşleme düşünüldüğünden çok daha büyük bir krater açmıştı. Asteroitin yüzeyindeki madde kum gibi davrandığında çok büyük bir kinetik sapma yapabilir.

Didymos sistemi test için çok uygun ortama sahip. Dünya yakın bir nesne ve çarpışma rotasında değil. Bu nedenle testler geri tepmeyecek. DART uzay aracıyla yapılan bu deney, ilk gezegen savunma deneyi olacak.

DART Didymos B’ye 23,760 km/s hızla çarpacak. Bu asteroitin hızını çok hafif değiştirecek belki saniyede 1 cm kadar.

Belki bu sapma kulağa çok az gelebilir fakat Dünya’ya gelen bir asteroite yeterince erken müdahele edilirse, bu hız değişimi büyük bir fark yaratabilir.

DART 2021’de Yollanacak

DART’ın fırlatılması 2021 Temmuz’da olacak ve çarpışma 2022 Eylül’de gerçekleşecek. LICIAcube adı verilen küçük küp uydu çarpışmadan önce ayrılarak, fotoğraf çekecek ve Dünya’ya yollayacak. Dünya’daki teleskoplarda Didymos’u gözleyerek ikili sistemdeki geçiş sürelerini ölçecek.

Görevin ikinci kısmında ise küçük bir gözlem aracı olan ESA’dan Hera yollanacak. 2023’de fırlatılacak uzay aracı 2027’de Didymos B’ye ulaşarak gözlem yapacak. Dünya’dan bu cisimleri net göremeyeceğimizden Hera bize detaylı veri akışı sağlayabilecek. Hera sistem gereksimlerini geçti ve artık geliştirme aşamasında.

https://tabip.global/ecosystem/views/haber/1190/NASA-ve-ESA,-Asteroite-Uzay-Arac%C4%B1yla-%C3%87arparak,-Y%C3%B6r%C3%BCngesini-De%C4%9Fi%C5%9Ftirecek

https://tr.euronews.com/2020/04/29/dunya-ya-dusme-ihtimali-olan-goktas-na-nasa-uzay-araciyla-carparak-yon-verecek

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here