Alime GÜRDAL
29.12.2019

KURAN HAKİKATİ(GERÇEĞİ), BENZERİNİ GETİRMEKTE İNSANLARİ ACİZ BİRAKAN BİR SÖZLE SÖYLEYEN KİTAPTIR.

GERÇEKTEN KURAN MECAZLAR ,SIRF SÖZÜ SÜSLEMEK İÇİN SÖYLENMİŞ SÖZLER DOLU BİR KİTAP MIDIR?(OYSA KURAN ŞİİR DEĞİLDİR DER ALLAH)

KURAN İNDİRİLDİGİ DÖNEMİN KABUL GÖRMÜŞ BİLGİSİ DOĞRU OLMASA BİLE ONLARİN AKLİNA HİTAP ETMEK İÇİN YANLİS BİLGİYİ SÜRDÜRÜR MU?

ALLAH O ZAMANKİ YER VE GOK ANLAYİSİ DOGRU OLMASAYDİ CUMLELERİ BU ŞEKİLDE KURMAK YERİNE FARKLİ ŞEKİLDE KURAMAZ MIYDI?( bütün bir yapiyi ifade eden arzın (yerin )düzlendigini söylemek yerine yerde düzlükler yaratan diyebilirdi, daha çok örnek verilebilir)

KURANDA NE BİR EKSİK NE BİR FAZLA NE BİR GEREKSİZ VAR MIDIR?

ALLAH YERE DUZLENMİŞ, UZATILMIŞ ,YAYİLMİŞ,SÜNDÜRÜLMÜŞ DİYOR.KURE OLABİLİR Mİ.
SEMANİN UZERİMİZDE OLDUGUNU SÖYLÜYOR.
SEMA ETRAFİMİZDA Mİ?
GECE VE GUNDUZUN HAREKET ETTİGİNİ SÖYLÜYOR.
GECE VE GÜNDÜZ SABİT ,ARZ HAREKET EDİYOR OLABİLİR Mİ?
GÖĞUN ÇATLAĞİ OLMADİGİNİ ,KİYAMETTE ÇATLAYACAĞİNİ SÖYLÜYOR.GOK UZAY BOŞLUGU OLABİLİR Mİ?
GÖĞE KORUNMUŞ BİR TAVAN YAPTİK DİYOR.METEOR ARZA DUSEBİLİR Mİ?
YERİN YARATİLİŞİ GOGUNKİNDEN ÖNCEDİR.EVREN 13,5 MİLYAR DUNYA 4,5 MİLYAR YAŞİNDA OLABİLİR Mİ?
YERİN YARATİLİP DÖŞENMESİ 4 GUN ,GOGUN YARATİLMASİ VE GÜNEŞ VE AY VE YİLDİZLARLA DONATİLMASİ 2 GUN .BUNU MODERN BİLİM KABUL EDER Mİ?.
YER VE GOK YOK İKEN ALLAHİN ARSİ SUYUN UZERİNDEYDİ ,YARATİLMİS HİÇBİR SEY YOK İKEN SU VE ARS VARDI.BİG BANG DOGRU OLABİLİR Mİ.
GUNESİN ,AYİN ,YİLDİZLARİN HAREKET ETTİGİ ,BİR YORUNGEDE YUZDUGUNU SÖYLÜYOR.DUNYANİN İSE KARAR YERİ( DURAĞAN)OLDUGUNU SÖYLÜYOR.
GOĞUN YEDİ GOK OLDUGUNU SÖYLÜYOR.YEDİ GOK NEDİR,AÇİKLAYABİLİYOR MUSUNUZ.YEDİ GEZEGEN ,YEDİ GALAKSİ,YEDİ EVREN DİYEBİLİR MİYİZ.HİÇBİRİ YEDİ DEĞİL.
ONLARCA AYET ANLAŞİLAMAZ TURDEN Mİ ,YA DA MECAZ Mİ,YA DA ŞİİR Mİ?
BİR DİLDEKİ MECAZI EĞER DİLE YENİ GİRMİS BİR KELİME DEĞİLSE ,BİN YİL ONCEKİ İNSAN DA ŞİMDİKİ DE BİLMEZ Mİ?

KURAN ÖYLE BİR KİTAPTİR Kİ ALLAH’IN DİNİ İLE İLGİLİ HİÇBİR ŞEYİ EKSİK BIRAKMAMIŞTIR.
KURANİ ANLAMAK ,TEFSİR ETMEK İLE İLGİLİ BİR METOT GELİŞTİRİLECEKSE KURANİN NASİL BİR KİTAP OLDUGUNU ANLATAN AYETLERDEN GELİŞTİRİLMELİDİR.
AKSİ HALDE ÇÜRÜK BİR FELSEFE URETİP HAKİKATTEN SAPİLABİLİR.
ALLAHİN KURAN İCİN KULLANDİGİ KELİMELER ,KURANİN DİGER İSİMLERİ METODUN KENDİSİDİR.

                  بِسْمِ اللّٰهِ الرَّحْمٰنِ الرَّح۪يمِ 

Bu, KENDİSİNDE ŞÜPHE OLMAYAN kitaptır. Allah’a karşı gelmekten sakınanlar için yol göstericidir. (BAKARA suresi 2. ayet)

Bu (Kur’an) insanlar için bir BEYAN(açıklama), sakınanlar için de bir hidayet ve öğüttür. (ALİ İMRAN suresi 138. ayet)

Onlar hâlâ Kur’an’ı İYİCE DÜŞUNMUYORLAR mı? Eğer o, Allah’tan başkasının katından olsaydı, kuşkusuz içinde birçok aykırılıklar bulacaklardı. (NİSA suresi 82. ayet)

Ey insanlar Rabbinizden size ‘KESİN BİR KANIT geldi ve size APAÇIK bir nur, (Kur’an) indirdik. (NİSA suresi 174. ayet)

…. Biz Kitap’ta hiçbir şeyi EKSİK BIRAKMADIK…. (EN’ÂM suresi 38. ayet)

Andolsun, biz onlara bir Kitap getirdik; iman edecek bir topluluğa bir hidayet ve bir rahmet olması için BİR İLİM ÜZERE ONU ÇEŞİTLİ BİÇİMLER AÇIKLADIK. (A’RAF suresi 52. ayet)

Ey insanlar! İşte size Rabbinizden bir öğüt, kalplere bir şifâ ve inananlar için YOL GÖSTERİCİ bir rehber ve rahmet (olan Kur’an) geldi. (YÛNUS suresi 57. ayet)

De ki: “Ey insanlar, size Rabbinizden GERÇEK gelmiştir. Artık kim doğru yola girerse, ancak kendisi için girer. Kim de saparsa ancak kendi aleyhine sapar. Ben sizin üzerinize vekil değilim.” (YÛNUS suresi 108. ayet)

Elif Lâm Râ. Bu Kur’an, Rablerinin izniyle insanları KARANLIKLARDAN AYDINLIĞA, mutlak güç sahibi ve övgüye lâyık, göklerdeki ve yerdeki her şey kendisine ait olan Allah’ın yoluna çıkarman için sana indirdiğimiz bir kitaptır. (İBRÂHİM suresi 1. ayet)

Bu Kur’an; kendisiyle uyarılsınlar, Allah’ın tek ilâh olduğunu bilsinler ve akıl sahipleri düşünüp öğüt alsınlar diye insanlara BİR BİLDİRİLİR. (İBRAHİM Suresi 52. ayet)

Şüphesiz, bu Kur’an, en doğru yola iletir ve salih amellerde bulunan mü’minlere, onlar için gerçekten büyük bir mükafat olduğunu müjdeler . (İSRÂ suresi 9 ayet)

Andolsun biz, düşünüp öğüt alsınlar diye (gerçekleri) bu Kur’an’da DEĞİŞİK BİÇİMLER AÇIKLADIK. Fakat bu, onların ancak kaçışlarını artırıyor. (İSRÂ suresi 41. ayet)

Biz Kur’an’dan, mü’minler için ŞİFA ve RAHMET olacak şeyler indirmekteyiz. Zalimlerin ise Kur’an, ancak zararını artırır. (İSRÂ suresi 82. ayet)

De ki: “Andolsun, insanlar ve cinler bu Kur’an’ın bir benzerini getirmek üzere toplansalar ve birbirlerine de destek olsalar, yine onun BENZERİNİ GETİREMEZLER.” (İSRÂ suresi 88. ayet)

Andolsun, biz bu Kur’an’da insanlar için HER TÜRLÜ MİSALİ değişik şekillerde AÇIKLADIK. Fakat insan, tartışmaya her şeyden daha çok düşkündür. (KEHF suresi 54. ayet)

Biz sana bu Kur’an’ı güçlük çekmen için indirmedik, ‘İçi titreyerek korku duyanlara’ ancak bir ÖĞÜT ve HATİRLATMA (olsun diye indirdik). (TÂHÂ suresi 2-3. ayetler)

Âlemlere bir uyarıcı olsun diye kuluna FURKAN’I (Doğru ve yanlışı ayıran) indiren Allah’ın şanı yücedir. (FURKAN Suresi 1. ayet)

Kur’an, namazı dosdoğru kılan, zekâtı veren ve ahirete de kesin olarak inanan mü’minler için bir HİDAYET REHBERİ ve bir MÜJDEDİR.(NEML Suresi 2-3. ayetler)

Kur’an’ı sana farz kılan Allah, şüphesiz seni dönülecek yere döndürecektir. De ki: “Rabbim HİDAYETLE geleni ve apaçık bir sapıklık içinde olanı daha iyi bilir.” (KASAS suresi 85. ayet)

Andolsun, biz bu Kur’an’da insanlara HER TÜRLÜ MİSALİ verdik…. (RÛM suresi 58. ayet)

Biz, o Peygambere ŞİİR ÖĞRETMEDİK. Bu, ona yaraşmaz da. O(na verdiğimiz) ancak bir ÖĞÜT ve APAÇIK bir Kur’an’dır. (YÂSÎN suresi 69. ayet)

(Kur’an,) Diri olanları uyarıp korkutmak ve kâfirlerin üzerine sözün hak olması için (indirilmiştir). (YÂSÎN suresi 70. ayet)

De ki: “Bundan (tebliğ görevinden) dolayı sizden hiçbir ücret istemiyorum. Ben kendiliğinden yükümlülük altına girenlerden değilim.” “Bu Kur’an, âlemler için ancak bir öğüttür.” “ONUN HABERLERİNİN DOĞRULUĞUNU bir süre sonra MUTLAKA ÖĞRENECEKSİNİZ.” (SÂD suresi 86-87-88. ayetler)

Andolsun, öğüt alsınlar diye biz bu Kur’an’da insanlar için HER TÜRLÜ MİSALİ verdik. (ZÜMER suresi 27. ayet) Biz onu, Allah’a karşı gelmekten sakınsınlar diye HİÇBİR EĞRİLİĞİ BULUNMAYAN ARAPÇA BİR KUR’AN olarak indirdik. (ZÜMER suresi 28. ayet)

Bu Kur’an, Rahmân ve Rahîm olan ALLAH’TAN İNDİRİLMEDİR. Bilen bir toplum için Arapça bir Kur’an olarak AYETLERİ GENİŞÇE AÇIKLANMIŞ bir kitaptır. Müjdeleyici ve uyarıcı olarak gönderilmiştir. Fakat onların çoğu yüz çevirmiştir. Artık onlar işitmezler. (FUSSİLET suresi 2-3-4. ayetler)

Onlar, kendilerine geldiğinde o zikiri/Kur’an’ı inkâr ettiler. Halbuki o, EŞSİZ YÜCELİKTE bir Kitap’tır. BATIL ONA NE ÖNÜNDEN GELEBİLİR NE DE ARKASINDAN. O, hüküm ve hikmet sahibi, övülmeye lâyık olan Allah tarafından indirilmiştir. (FUSSİLET suresi 41-42. ayetler)

APAÇIK KUR’AN’A andolsun; Gerçekten Biz onu, belki aklınızı kullanırsınız diye Arapça bir Kur’an kıldık. Şüphesiz o, Bizim katımızda olan Ana Kitap’tadır; çok yücedir, HÜKÜM ve HİKMET doludur. (ZUHRUF suresi 2-3-4. ayetler)

Şüphesiz bu Kur’an, sana ve kavmine bir öğüt ve bir şereftir, ONDAN HESABA ÇEKİLECEKSİNİZ. (ZUHRUF suresi 44. ayet)

Biz onların ne dediklerini çok iyi biliyoruz. Sen, onlara karşı bir zorba değilsin. O hâlde sen, benim uyarımdan korkan kimselere Kur’an ile öğüt ver. (KAF suresi 45. ayet)

Andolsun biz, Kur’an’ı düşünüp öğüt almak için KOLAYLAŞTIRDIK. Var mı düşünüp öğüt alan? (KAMER suresi 17. ayet)

O, sizi karanlıklardan aydınlığa çıkarmak için kulu Muhammed’e APAÇIK ÂYETLER indirendir. Şüphesiz Allah, size karşı çok esirgeyici, çok merhametlidir. (HADİD Suresi 9. ayet)

Eğer biz, bu Kur’an’ı bir dağa indirseydik, elbette sen onu Allah korkusundan başını eğerek parça parça olmuş görürdün. İşte misaller! Biz onları insanlara düşünsünler diye vermekteyiz. (HAŞR suresi 21. ayet)

Görebildiklerinize ve göremediklerinize yemin ederim ki, o (Kur’an), hiç şüphesiz çok şerefli bir elçinin (Allah’tan alıp tebliğ ettiği) sözüdür. O, BİR ŞAİR SÖZÜ DEĞİLDİR. Ne az inanıyorsunuz! Bir kâhin sözü de değildir. Ne az düşünüyorsunuz! O, ÂLEMLERİN RABBİ TARAFINDAN İNDİRİLMEDİR. Eğer (Peygamber) bize isnat ederek bazı sözler uydurmuş olsaydı, mutlaka onu kudretimizle yakalardık. Sonra da onun şah damarını mutlaka keserdik. Hiçbiriniz de bu cezayı engelleyip ondan savamazdı. Şüphesiz Kur’an, Allah’a karşı gelmekten sakınanlara bir ÖĞÜTTÜR. Şüphesiz biz, içinizden yalanlayanların olduğunu elbette biliyoruz. Gerçek şu ki Kur’an, kâfirler için muhakkak bir pişmanlık sebebidir. Ve şüphe yok ki Kur’an, KESİN BİR GERÇEKTİR. O hâlde sen, yüce Rabbini adıyla tespih et. (HÂKKA suresi 38-52. ayetler)

Hayır. Şüphe yok ki, o (Kur’an) bir ÖĞÜTTÜR. Dileyen ondan öğüt alır. O, ŞEREFLİ ve SÂDIK YAZICI MELEKLERİN ELİNDEKİ YÜKSEK, TERTEMİZ ve ÇOK DEĞERLİ SAHİFELERDEDİR. (ABESE suresi 11-16. ayetler)

Hayır, o (yalanlamakta oldukları kitap) şanı yüce bir Kur’an’dır. O, KORUNMUŞ bir levhada (Levh-i Mahfuz’da)dır. (BÜRÛC suresi 21-22. ayet)

Şüphesiz o Kur’an, HAK ile BATILI AYIRD EDEN BİR SÖZDÜR. O, BİR ŞAKA DEĞİLDİR. (TÂRIK suresi 13-14. ayetler)

Kendisinde HİÇBİR ŞÜPHE BULUNMAYAN bu Kitab’ın indirilişi, âlemlerin Rabbi tarafındandır. (SECDE suresi 2. ayet)

De ki: “O KİTABI GÖKLERİN ve YERİN SIRRINI BİLEN İNDİRMİŞTİR. Şüphesiz O, bağışlayandır, çok merhamet edendir.” (FURKÂN suresi 6. ayet)

Şüphesiz biz o Kitab’ı sana HAK (GERÇEK,DOĞRU) olarak indirdik. Öyle ise sen de dini Allah’a has kılarak O’na kulluk et. (ZÜMER suresi 1-2. ayetler)

Kur’ânı biz indirdik, biz. ONUN KORUYUCULARI da, şübhesiz ki, BİZİZ. (HİCR Suresi 9.ayet)

Ramazan ayı… İnsanlar için hidayet olan, doğru yolu ve yanlışı (hak ile batılı birbirinden) ayıran APAÇIK BELGELERİ (kapsayan) Kur’an onda indirilmiştir. (BAKARA suresi 185. ayet)

APAÇIK OLAN KİTAB’A andolsun ki, biz onu mübarek bir gecede indirdik. Şüphesiz biz insanları uyarmaktayız. (DUHÂN suresi 2-3. ayet)

De ki: “Her kim Cebrail’e düşman ise, bilsin ki o, Allah’ın izni ile Kur’an’ı; ÖNCEKİ KİTAPLARI DOĞRULAYICI, mü’minler için de bir hidayet rehberi ve müjde verici olarak senin kalbine indirmiştir.” (BAKARA suresi 97. ayet)

Uyarıcılardan olasın diye onu güvenilir Ruh (Cebrail), senin kalbine APAÇIK ARAPÇA BİR DİL İLE İNDİRMİŞTİR. (ŞUARA suresi 193-195. ayet)

Kendilerine ilim verilenler, Rabbinden sana indirilen KURAN’ın GERÇEK OLDUĞUNU ve onun, mutlak güç sahibi ve övgüye lâyık Allah’ın yoluna ilettiğini görürler. (SEBE’ suresi 6. ayet)

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here