KRONOLOJİ

1564 Galileo, 1564’te Toskana’nın Pisa kentinde doğdu. Babası Floransalı Vincenzio bir müzisyendi. Vincenzio Venedik’in en iyi müzikal teorisyeni Gioseffo Zarlino (1517-1590) ile beraberdi. Gioseffo Zarlino, İtalyan müzik teorisyenliği ve Rönesans besteciydi. Zarlino müziğe Pisagorist bir yaklaşımı vardı. Birlikte seslendirilen iki notanın basit sayısal oranlarla ilişkili olduğuna inanıyordu.

1572 8 YAŞINDA Galileo sekiz yaşındayken, babası bütün aileyi topladı ve Floransa’ya taşındı. Orada hüküm süren Medici hanedanı sanat insanlarına yardım ediyordu. Bu tam da Galileo ailesinin umduğu şeydi.

1574 10 YAŞINDA Galileo Floransaya ailesinin yanına gitti. Jacopo Borghiniden özel dersler aldı. Bir süre sonra ailesinin isteğiyle Vallombrosa’daki Camaldolese Manastırına gitti.

1581 17 YAŞINDA Galileo matematiğe olan merakına rağmen babasının teşvikiyle Pisa Üniversitesi’nin tıp bölümüne başvurmuştur Ancak babasını doktor olmak istemediğine ikna ettikten sonra matematiğe döndü. Babası, Galileo’ya matematikçi Ricci tarafından eğitilmesine izin verdi

1586 22 YAŞINDA Galileo Roma’ya giderek ünlü cizvit matematikçi Christopher Clavius (1538-1612) ile tanıştı. Christopher Clavius, Alman cizvit matematikçi ve gök bilimci. Gregoryen takvimin ana mimarıdır. Roma Koleji’nde dünyaca ünlü matematik okulunu tek başına kuran ve içerisinde matematik ve astronomi ile ilgili çeşitli tezler olan büyük tirajlı yayınlar yayınlamıştır. Hayatının son yıllarında Avrupa’nın en saygıdeğer astronumuydu (Vikipedi)

1589 25 YAŞINDA Galileo Bologna, Padua ve Floransa’da öğretmenlik pozisyonu kazanma girişimlerinin ardından Temmuz 1589’da Clavius ​​ve Guidobaldo del Monte (1545-1607) ‘nin yardımıyla Pisa’da matematik başkanlığına atandı. Görevi, Toskana Dükü Ferdinando I de’ Medici (1549-1609) yi ve Floransayı yüceltmek ve Florentine Akademisi’ne matematiksel konularda destek vermekti.   

1590 26 YAŞINDA Galileo 26 yaşına geldiğinde horoskop ile astrolojik tahminler yapıyor yaptığı her tahmin başına 12 skudi alıyordu ve üniversiteden aldığı aylık 60 skudiyle birlikte kıt kanaat geçinebiliyordu Aynı zamanda kumarbaz olan Galileo bir süre sonra borçlarına yetişemez oldu ancak tek sorun bu değildi. Galileo asiydi sivri dilliydi ve kibirliydi. Üniversitedeki yaşlı profesörlerle hem bilimsel anlamda hem de ahlaki anlamda anlaşamıyordu.

1591 27 YAŞINDA Babası Vincenzio vefat etti. Parasıyla kıt kanaat geçinen Galileo evin en büyük çocuğu olarak maddi yükü üzerine almak zorunda kaldı

1592 28 YAŞINDA Giardano Bruno (1548-1600) Venedikte Mocenigo Hanedanı’nın villasında bulunduğu sıralarda Andrea ve Nicolo Morosini’nin evinde Paola Sarpi nin liderliğinde yapılan heretik toplantılara katılmıştır. Bu toplantılarda Campanella, Pinelli ve Galileo’da vardı. Bruno Padua Üniversitesi matematik başkanlığına başvurmuştu. Bu sırada Padua’da, Avrupa çapında aydın ve radikal düşünürler ağının merkezinde olan Gian Vincenzo Pinelli (1535-1601) ile irtibat halindeydi. Bruno Almanya da Giordanisti örgütlenmesi yaparken Pinelli, Şubat ve Ağustos 1586 arasında Bruno’ya tamamen siyasi haberler ve yorumlar içeren mektuplar yazmıştı. (Frances Yates)

Bruno’nun Mocenigo ailesinin ihbarı üzerine tutuklanmasından dolayı, matematik bölüm başkanlığı halefi olan başka bir aday – Galileo Galilei’ye gitti.. [Timothy Ferris:  Samanyolu Çağı , Bodley Başkanı, 1989, s85-86. ] 

Galileo Clavius’un referansı Morosini ailesinin desteği ve Bruno’nun vasiyeti ile İtalyanın ikinci büyük üniversitesi olan Padua Üniversitesi’nde görevine başladı.

Bruno nun yerine Galileo’nun tercih edilmesi Galileo’nun Bruno’nun halefi olduğunun bir göstergesidir. Emanet emin ellerdedir. Çünkü ona akılhocalığı yapacak kişi yani Pinelli onun yanındadır. Gian Vincenzo Pinelli (1535-1601) Avrupa’nın hermetik düşünceye sahip çoğu sanat ve bilim insanları ile irtibat halinde olan biridir. Padua da özel bir kütüphanesi vardır. Pinelli’nin 1590’larda kütüphanesini açtığı Galileo Galilei için düşüncelerinde biçimlendirici oldu; Galileo’nun , Venedikli bir matematikçi olan ettore Ausonio’nun yayınlanmış el yazmaları ve hekim ve matematik profesörü olan Giuseppe Moleto nun ders notları ve optik taslaklarına ve yayınlanmamış eserlerine erişmesini sağlamıştır. Galileo’yu ünlü yapmak için ortaya çıkan optik bilimiyle tanıştıran da Pinelli’dir.

Pinelli Galileoyu Morosinilerle ve ayrıca Campanella ile de tanıştırmıştır. Paduaya gelen Tommaso Campanella (1568-1639) Galileo’yla ömür boyu sürecek olan bir kardeşliğin temelini atmıştır.  Campanella Galileo’yu Brunonun fikirleri ile beraber Koperniğin güneş merkezli sistemini önerdi. Pinelli Galileoyu Heretik düşünceye sahip bir çok aydın, yazar ve sanatçı ile tanıştırmıştır. Bunlardan biri de Ragguagli di Parnaso yazarı Traiano Boccalini (1556-1613) dir . Bunun gibi arkadaşlarla Galileo, en başından beri Engizisyonun gözetleme listesinde olacaktır. 

Campanella en zor zamanlarında bile Galileo ile görüşüyordu. Ve onun çalışmasının ruhani yönünden dolayı sağlam durması için cesaretlendiriyordu.

1598 34 YAŞINDA Campanella Kalabriya’yı İspanyol egemenliğinden kurtarmayı ve hayalindeki Heretik Güneş Ülkesini kurmayı amaçlayan Kalabriyan isyanını örgütlemeye başladı. Kalabriyalılar isyana destek veriyorlardı. Ancak içlerinden bir hain İspanyollara bilgi ulaştırdı. İspanyollar aniden tedbir aldılar ve Campanella ve diğer liderler tutuklandı. Napoliye götürüldüler. Campanella, kendini deli olarak gösterdi ve ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. 

1599 35 YAŞINDA Venedik’te sık sık gezmeye çıkmaya başlayan Galileo, gezintilerinden birisinde Marina Gamba adında bir kadınla tanışdı ve onunla evlilik dışı bir hayat yaşamaya başladı.

1600 36 YAŞINDA İlk çocukları Virginia doğdu.

Campanellanın isyanı Bruno’nun yargılanmasını hızlandırdı. Duruşmalara Kardinal Müfettiş Roberto Bellarmino başkanlık etti. Bruno 1600 yılında yakılarak öldürüldü.

Cambridge Üniversitesi’nden Stephen Mason’a göre Bruno Campanella ile bağlantısı nedeniyle Hermetik düşünceye sahip olanlar ile Kalabriyan asilerine örnek olarak yakılarak öldürülmüştür. (Stephen Mason: “Dini Reformasyon ve Kanın Akciğer Geçişi”,  Bilim Tarihi , cilt. 41, bölüm 4, hayır. 134, Aralık 2003, s468. )

Bruno’nun bu şekilde cezalandırılması, Morosini Hareketini ve heretik yapılanlamaların gizlenmesine sebep olmuştur.

1601 37 YAŞINDA 1601’de başka bir kızı Livia dünyaya geldi.

1606 42 YAŞINDA 1606’da oğlu Vincenzo Gamba (1606-1649) dünyaya geldi.

1609 45 YAŞINDA 1608 yılında Hans Lippershey (1570-1619) optik cihazlarla ilgilenirken lensler aracılığı keşfettiği ilk defa teleskop için patent alan kişidir. Lippershey’nin orijinal tasarımında görüntü sadece 3 kat büyüyebiliyordu. Bu buluş Galileo’nun Padoa Üniversitesinden arkadaşı ve Morosini hareketinin lideri olan Paola Sarpi (1552-1623)’nin dikkatini çekmişti. Venedik Cumhariyeti devlet adamı olan Sarpi eğer bu icadı daha da geliştirirse suru olmayan venedik şehrine yaklaşan düşmanlar önceden görülebilecekti ve bu yüzden Galileo’ya yardımı için başvurdu.

Galileo kısa sürede bu 3 kat büyütmeyi önce 8 kata ve daha sonraysa 20 kata çıkarttı. Bunun için epey yüklü miktarda ödül de aldı. Galileo çalışmalarına devam etti ve görüntüyü 30 kat daha yakın hale getirdi. Teleskobunu Ay’a doğrulttu. Galileo elindeki dürbünle Ay’ın dünyaya benzediğini Ayda dağ, çukur, vadiler, girinti ve çıkıntılar olduğunu iddia etti. Ancak Aristonun gök cisimlerinin farklı bir maddeden olduğu görüşüne ters beyanlarda bulundu. Bu teleskopla bulut olduğu sanılan Orion kümesinin Yıldızlardan oluştuğunu keşfetti.

Daha sonra dürbünün Jupiter’e doğrulttu ve Jupiter’in de aylarının olduğunu gördü. üstelik bu aylar kendi etraflarında değil jupiter’in etrafında dönüyordu. Galileo bu durumu Kopernikin güneş merkezli sistemine bir delil olarak görür. Jüpiterin etrafındaki gezen yıldızlar nasıl Jüpiterin etrafında dönüyorsa dünya da güneşin etrafında dönüyor olarak sunmaktadır. Gördüğünüz üzere Galileo ilk sihrini ortaya koymuştur. Tüm düşüncesini hiç te net olmayan görüntülerle konuyu büyüterek delilllendirmeye çalışmaktadır. Galileo ya göre Aristo’nun ön gördüğü ve kilisenin baz aldığı kozmoloji çökmüştür. Galile Kopernik sistemini destekleyerek dünya merkezi değildir, dünya yalnız değildir, gök yüzünde dünya gibi gezegenler vardır. Peki Galileonun delil olarak sunduğu bu basit düşünncesine Klise ne diyecektir.

TOSKANA / İTALYA

Galileo o dönemde saltanatın hakim olduğu ve tam da Cosmico II de ‘Medici ’nin Toskana Büyük düklüğü’ne geçtiği sırada Jüpiter’in 4 uydusunu keşfettiğini ilan etti. Bu zamanlamaya anlam katmak için keşfin zamanlamasının kozmi bir olay olduğunu ve Medici ailesinin yükselişini ifade ettiğini söyledi. Çünkü Jüpiter ailenin tanrısı ve imgesidir.

Galileo Jüpiter  I.Cosmico’yu  tanımlarken yıldızlarda hanedanın  kurucusunun çocuklarını tanımlıyordu. Galileo’nun hermetik inancına göre bu durum rastlantıdan öte bir olaydı ve Galileo  4 yıldıza Medici yıldızları (Sidera Medicea) adını verdi.

Sonunda Galileo istediğini elde etmişti çünkü  II.Cosmico  Galileo’yu  tam maaşlı resmi saray filozofu ve matematikçisi yaptı. 

Galileo Galilei İllüstrasyonu

1610 46 YAŞINDA Galileo’nun dehası teleskobu keşfetmesi değildi teleskobu kullanmasıydı çünkü teleskop ile ayı saatlerce inceliyordu ve gölgelerin pisagor bağıntısını hesaplayıp dağların yüksekliğini bulmaya çalışıyordu. oldukça yorucu geçen günlerin ardından 13 Mart 1610’da Ay, Venüs ve Jüpiterle ilgili yaptığı gözlemleri anlatan , Starry Messenger (A. van Helden (ed.), Şikago: Chicago Press Üniversitesi, 1989) adı altında kısa bir broşür yayınladı. Broşür Avrupa’nın akademik ve sanat çevresinde konuşulmaya başladı ve Galileo Galilei döneminin en ünlü bilim adamlarından birisi oldu. Broşür hakkında tepkilerde vardı. İngiltere’nin Venedik Büyükelçisi, diplomatik paketin bir kopyasını iliştirdi ve Galileo’nun “son derece ünlü olma sevdalısı veya aşırı derecede saçmalayan biri” riski taşıdığını belirtti.

1611 47 YAŞINDA Medici’ler aracılığıyla Roma kardinali Maffeo Barberini (1568-1644) ile tanıştı. Roma’ya Kiliseye davet edildi ve Papa Paul V’in huzuruna çıktı.

Roma ziyareti sırasında Galileo, Roma Koleji’ndeki akademik bir meclis tarafından sayısız kardinal ve bilim insanının katılımıyla onurlandırıldı.

29 Mart 1611’de gelişinden bir gün sonra Roma Koleji’ndeki Cizvit gökbilimcilerine ve matematikçilerine uzun ve samimi bir ziyarette bulundu.Kardinal Bellarmine, Galileo’nun gözlemlerinin doğru olup olmadıklarını ve ne gibi etkileri yaptıklarını bilmek istedi. 

SONY DSC

Clavius, teleskopla yapılan gözlemlerin sonucu olarak önce jüpiter yıldızlarından, daha sonra Venüs’ün evrelerinden ikna oldu. Hem Galileo hem de Clavius, Venüs’ün evrelerinin gözlemlerinin Venüs’ün güneşi daire içine aldığına dair çok güçlü bir gösterge olduğuna ikna olurken, Clavius, Tycho Brahe (1546-1601)’nin güneş sistemini tercih edecektir. Oysa Galileo’nun amacı Kopernik güneş sistemi teorisini ispatlamaktı.

Roma Koleji’ndeki Cizvit astronomlar Christopher Clavius (1538-1612), Christoph Grienberger (1561-1636) ve Odo Van Maelcote (1572-1615) Galileo’nun gözlemlerini, Ayda dağ, çukur, vadiler, girinti ve çıkıntılar olduğu iddiası dışında oybirliğiyle onayladı.

Papa Paul V 1611’de Galileo Galilei’yi Papalık Accademia dei Lincei’nin bir üyesi olarak onurlandırdı ve keşiflerini destekledi.

1612 48 YAŞINDA 1609’dan beri, Galileo güneş lekelerinin hareketini gözlemliyordu. Güneşin yüzeyinde küçük koyu lekeler, günbatımında teleskopla kolayca görülebiliyordu. Bu durum Aristo düşüncesindeki mükemmel göksel küre güneşe darbe vuruyordu. Galileo Koperniğe içten inanıyor Aristo Evrenine darbe vurmaya hazırlanıyordu.

Galileo, ‘’Güneş Lekeleri Üzerine Makaleler’’ broşürünü yayımlar. (S. Drake’deki seçimler, (ed.), Galileo’nun Keşifleri ve Görüşleri , New York: Çapa, 1957. ) Bu makalelerde yeni teleskopik kanıtların Kopernik teorisini desteklediğini iddia etti.

Bu eserinde Güneş üzerinde bulunan gölgelerin aslında manyetik alanından kaynaklanan bir ‘’leke’’ olduğunu iddia eder. Galileo Güneş lekelerinin, Güneşin düşük enlemlerinde ve ekvatorun iki tarafında bulunduğunu, kutup bölgelerinde ise bulunmadığını belirtir. Bunu teleskopu olan herkes görebilirdi. Galileo bu lekelerin Güneş üzerinde hep aynı yerde bulunduklarını tespit etmişti. Galileo bu lekeleri yerin hareketli olduğunun kanıtı olarak sunar. Galileoya göre eğer Güneş lekelerinin bıraktığı iz, düz birer çizgi olsaydı Yer merkezli kuramın kanıtı olacağını ancak düzensiz olan bu izlerin Yer’in hareketi nedeniyle düzensiz olarak göründüğünü söylemiştir. Bir başka kanıt olarak ta Venüsün tıpkı Ay gibi evrelere sahipti. Bu durumu Venüsün güneş etrafında döndüğünün ispatı olarak sunmuştur.

Galileo Güneşin lekeleri konusunda o dönemin teleskopla gözlem yapan astronomlarıyla ve özellikle Cizvit Christoph Scheiner’le (1573-1650) karşı karşıya gelmiştir.

GALİLEO’YA GÖRE KUTSAL KİTAP BİLİM KİTABI DEĞİLDİR

1613 49 YAŞINDA O zamana kadar Floransa’da yaşayan Galileo, çoğu bilimsel inceleme olan binlerce mektup/makale yazdı. En önemli yazıları çoğaltılarak Avrupanın her tarafına ve okuyuculara dağıtıldı. 21 Aralık 1613 tarihinde  İtalya’daki Pisa Üniversitesi’nde matematikçi olan Benedetto Castelli’ye (1578-1643) Galileo altında ‘GG’ imzalı 7 sayfalık bir mektup yazar.  Galileo bu mektupla ilk hermetik ve laik manifestosunu dine karşı sunmuştur. Mektubun orijinali Londra’daki Kraliyet Bilimler Akademisi kütüphanesinde bulunmaktadır.

Galileo, Kutsal Kitap’ta gökbilim olaylarından bahseden sınırlı anlatımın harfi harfine alınmaması gerektiğini, çünkü halkın anlayabilmesini sağlamak için bu tasvirlerin katipler tarafından basitleştirildiğini (oynama yapıldığını) iddia etti. Aksini savunan dinî otoritelerin ise bu konuda bir hükme varacak yeterliliğe sahip olmadığını yazdı. (Yani Klisenin otoritesini tanımadı)

Bu mektupta Galileo 70 yıl öncesinde Polonyalı gökbilimci Nicolaus Copernicus’un önerdiği Dünya’nın Güneş etrafında döndüğünü belirten Güneş merkezli modelin aslında Kutsal Kitap’la uyumsuz olmadığını söyleyerek kutsal kitap ayetlerini alaya almıştır. Galileo İncil’in figüratif dili kullandığını ve birçok yerde tam anlamıyla alınmaması gerektiğini belirterek kendi aklına ve kendi hislerine göre yorumda bulunmuştur. İncilin nasıl Tanrı’yı ​​ayakları ve elleri olan veya nefret ve öfke gibi hislerlerle tanımlaması Tanrı’nın beşeri bir mahluk olduğunu göstermiyorsa astronomi konularında da böyle dikkate alınmamalıydı. Çünkü Galileoya göre İncil bir bilim kitabı değil, dini ve ahlaki konuları ele alan bir kitap olmaldırı. Galileo, güneşin dünya etrafında döndüğünü belirten ayetleri tam tersi olarak dünyanın güneş etrafında döndüğünde daha mantıklı olacağını ve böyle yorumlanması gerektiğini söylemiş ve İncilin ifadelerini reddetmiştir. 

Galileonun İncilin sözlerini kabul etmemesi ve bu sözlerle herkesin yanlış anladığını ifade etmesi ve tek taraflı kendi görüşünü ortaya koyması aslında Kliseye kaşı kılıç çekmesidir. Çünkü Bruno’nun hermetik düşünceleri sebebiyle yakılmasından dolayı büyük bir kin beslemektedir. Galileo sinsi bir şekilde davasına Medicilerin himayesinde hizmet etmektedir.

GALİLEO NUN TEORİLERİNE BİLİMSEL METODLARLA REDDİYE

1614 50 YAŞINDA Her şeyin Floransa’da iyi olacağını düşünen Galileo, metresi Marina Gamba ve oğlunu Padua da bıraktı. Her iki kızı da Floransa yakınlarındaki Saint Mathew’in Fransisken manastırına girdi. Virginia, Rahibe Maria Celeste ve Livia, Rahibe Arcangela oldu. Virginia ve kız kardeşi gayrı meşru olduklarından, o zaman, İtalya’da, evlenmeleri zor olurdu. Bunu bilerek, Galileo onları manastıra yerleştirdi.

Johann Georg Locher’ın Alman Cizvitçi gökbilimci Christoph Scheiner’ın rehberliğinde yazdığı 1614 “Disquisitiones Mathematicae” adlı bir kitap yayınladı. Kitapda Jüpiter’in çevresini saran yıldızlar , Venüs’ün ay gibi evreleri , Güneşin üzerinde lekeler , Ayın yüzeyi konularını oda irdeledi ve resmetti. Ama nedense Galileo gibi ünlü olamadı. Locherin ünlü olamayışı acaba Batlamyusun Yer merkezli evrenini kabul edip Galileo’nun savunduğu fikirlere ve Kopernikin teorilerine bilimsel gerekçelerle meydan okumasımıydı? Öyleki wikipedi de bile adı geçmemektedir.

Locher teleskopun, Ay’ın temelde Dünya’dan farklı bir beden olduğunu gösterdiğini savundu.  Peki neden?  Kenar parıltısı yüzünden. Locher, bu parlamayı kitabında gösterir ve büyük ölçüde bu parıltıya dayanarak, ayın ışıkla etkileşime girdiğini savunur.  Bir bulut ışığı yansıtır – ışık parladığında onu parlak ve beyaz renkli görürüz Ancak bulutlar da yarı saydamdır.

Locher, Koperinikin Güneş’i çevreleyen Dünya hakkında yanıldığını ve Batlamyusun dediği gibi, Dünya’nın Evrenin ortasına sabitlendiğini savundu. Ancak Locher dini bir tartışma yapmıyordu

Kopernik gökbilimcilerin geleneksel olarak tahmin ettiği gibi gezegenlerin hemen ötesinde olmak yerine, yıldızların Dünya hareketinin kıyaslamada önemsiz olduğu kadar uzak olduklarını teorik olarak kullanmak zorunda kaldı. Ancak Dünya’dan görüldüğü üzere, yıldızlar belirli boyutlarda veya büyüklüklerde noktalar halinde görünmektedir. Yıldızların bu kadar inanılmaz derecede uzak olmasının ve böyle boyutlara sahip olmasının tek yolu, hepsi inanılmaz derecede büyük olmalıydı hatta bazıları Güneş’ten bile büyük olmalıydı. Dönemin en önde gelen astronomu olan Tycho Brahe, bunun saçma olduğunu söylemiştir.

MEKTUPLAR SAVAŞI

1615 51 YAŞINDA

Galileo açık açık güneşin merkezde dünyanın onun etrafında döndüğünü beyan ediyordu artık. Daha önce Castelliye yazdığı mektubunu şimdi daha cesurca, kibirlice ve alaycı bir şekilde Toskana Büyük Düşesi olan Lorraine ailesinden Christina’ya yazdı.  (https://tabutmag.com/galileo-tanriya-karsi-modern-bilimin-babasi-din-gercek-ve-insan-dogasi-uzerine/ )

Büyük Düşes Christina’ya Mektup” ta

1-Galileo, bazı profesör ve akademi mensuplarının kendi çalışmalarının özellikle Aristo temelli düşüncelerin yıkılmasından rahatsızlık duyarak kilise yetkililerini kendisine karşı etkilemeye çalışmaktadırlar. (Bu akademisyenlere karış kibirli, savaşçı ve radikaldi.)

2-Galileo bilginin kaynağının dini görüş ve kitapları olduğu gibi okumaktansa, akıl, zeka ve duyularla gözlem,deney ve analiz ile bilgiye ulaşılabileceğini söylemiştir.

3-Galileo hem Kutsal Yazılar hem de doğa aynı yazardan geldiğinden teoloji ve bilim uyumlu olmalıdır. Konuları bu şekilde tevil etme ve yorumlanması gerekir. (Buna göre Galileo kendi ürettikleri ve adına bilimsel gözlem dediği evren modelini ortaya koyarak Kutsal kitabın anlattıklarını örterek kendi tanımlamalarına göre tevil etme yolunu açmıştır.)

4-) Galileo geleneksel teoloji ile bilimsel konularda çatışma yerine modern uzlaşmayı önermiştir. Modern uzlaşma nedir? Galileo’ya göre bilim adamları ve ilahiyatçılar kendi alanlarına bağlı kaldıkça, hiçbir sorun olmamalıdır. Yani ilahiyatçı dinsel konularla ilgilenecek, bilim adamı tabiat (doğa) olayları ile ilgilenecek. ( Bunun altında yatan en önemli düşünce ise Laikliktir. Klise ve devletin ayrılması…)

Arkadaşı Kardinal Maffeo Barberini konuyu tartışmacı üslubunu bırakması için Galileo’yu uyardı. 

Bu arada Kopernik teorisine inanmış ilahiyat profesörü olan Paolo Antonio Foscarini (1565-1616) Kutsal kitabdaki ifadelerin güneş merkezli sistemine göre yeniden yorumlanması gerektiğine dair Kardinal Roberto Bellarmino’ya mektup yazmıştır. Roberto Bellarmino (1542-1621) 12 Nisan 1615’te aynı zamanda Galileo’ya da hitaben cevap yazmıştır. Burada:

1-Güneşin durağan ve dünyanın güneşin etrafında 3. bir küre şeklinde döndüğünü söylemek Kutsal yazılara, bu yazılarda konuşan peygamberlerin lafızlarına, sözlerine, bu kutsal yazıları tefsir eden ve inanan tüm ilahiyatçılara ve Kutsal kitaba zarar vermektedir. Bu ayetleri inkar etmek Hz. İsanın babasız dünyaya geldiğini inkar etmek gibidir.

2-Dünyanın güneşin etrafını sardığına dair bir kanıt varsa ,“Öyleyse, tam tersini öğreten Kutsal Yazıların bölümlerini açıklamak için büyük bir sınama ile devam etmeliyiz” demektedir.

3-Dünyanın merkezde güneşin etrafında döndüğüne inanıyorum, ancak ortaya ciddi birer kanıtlar sunulmamışken güneşin merkezde dünyanın üçüncü küre olarak etrafında döndüğü hakkında ciddi şüphelerim var ve bir şüphe durumunda, müfessirlerin açıkladığı gibi Kutsal Yazılardan bu gerçek ayrılamaz.  İnsan bilimlerinde ve yaratılmış her şeyin bilgisinde ve gerçek bilgi Allah’tandır.

4- Diyelim ki güneşin etrafında hareket eden dünya olduğunda, sahilden ayrılan gemiye. plaj uzaklaşıyormuş gibi görünmesine rağmen, gerçekte hata yaptığını bilir ve düzeltir, plajın değil de geminin hareket ettiğini açıkça gösterir. Burada yani güneş ve dünyanın durumunu görebilmek için ince bir araştırmaya gerek yoktur çünkü dünyanın durgun durduğunu ve güneşin,ayın ve yıldızların hareket ettiğini gözünün aldatılmadığını açıkça hisseder.  (Feldhay, Galileo ve Kilise’den Alıntı , Cambridge, 1995, sayfa 35)

KLİSEDEN İLK CİDDİ UYARI

1616 52 YAŞINDA

Dominikan Niccolò Lorini (d.1544), Şubat 1616’te Engizisyona Galileo hakkında yazılı bir şikâyette bulundu. Galileo’nun 1613 yılında Castelli’ye yazdığı mektubu delil olarak sundu.

Papa V. Paul Kardinallerden güneş merkezli evren düşüncesinin araştırılarak görüş ister. Teologlar Papa’ya oy birliğiyle Kopernikçiliğin yalnızca yanlış değil, aynı zamanda birçok kutsal metne açıkça hakaret ettiği ve heretik olduğunu bildiren özel bir rapor verir. Papa konu hakkında bir toplantı ister.

23 Şubat 1616’da yapılan bu toplantıda Galileo’nun güneşin dünyanın merkezi olduğu ve bu yüzden hareket etmediği; evrenin merkezinin dünya olmadığı ve dünyanın hareket ettiğini ileri sürdüğü bu iki önermesi ele alındı. Her iki önermenin de kutsal kitabın öğretileriyle çeliştiği ve bu önermelerin saçma oldukları ileri sürüldü.

Venedikli asilzadelerden Benedetto Giustiniani, Cizvitlerin Roma Kolejinin rektörüydü. Kopernik’in kitaplarını yasaklılar listesine koyduran komisyonda (1616) yer aldı. Yani Kilisenin düşmanı Venedik, Cizvitler ve Galileo üzerinden her zamanki gibi ikili oynuyordu.

Papa 5 Mart 1616’da yayımladığı kararnameyle bütün Kilise’ye şu maddeler duyurulur.

1-Güneş merkezli evren sistemini anlatan Kopernik’in kitapları, Paolo Antonio Foscarini ( c. 1565-1616), Kopernik teorisinin kutsallıkla çelişmediğini iddia eden kitabı yasaklanmıştır.

2-Dünyanın hareketi ve güneşin hareketsizliği kutsal kitaba aykırıdır ve bu yüzden her ne şekilde olursa olsun bu tarz görüşler asla savunulmamalıdır.

Papa, Bellarmine’den Galileo’ya Kopernikçilik aleyhindeki kararı açıklamasını ve bunu reddetmesi durumunda hapsedileceğini söylemesi adına buluşmasını ister.

Bellarmine Bruno’yu sorgulayan ve kınanmasından ve icrasından sorumlu olan kişi ve Galileo’ya uyarı görevi verecek olan kardinal. Bu tesadüf değildi. Bellarmino, Bruno deneyimlerinden, güneş merkezli evren modelinin Hermetik devrim için sahip olduğu önemi anlamıştı. Bruno öldü ve Campanella Napoli’de hapsedildi, ancak takipçileri vardı – kimse kaç tanesini bilmiyordu. Kardinal Robert Bellarmine Galileo yu çağırdı ve Kopernikçiliği savunmaması veya öğretmemesi konusunda uyardı. Engizisyon Mahkemesi dosyalarında toplantının Galileo’ya toplantının notları hakkında “ona sözel ya da yazılı hiçbir biçimde benimsememesi, öğretilmemesi ya da savunmamasının emredildiği” ne dair belge verildi.

Galileo kilisenin uyarsını dikkate alarak emirlerine itaat etmeyi kabul etti. Galileo patronu Duk Cosimo’dan Napoli’ye gitmek için izin istedi ama reddedildi. Neden Napoli ? Galileo hakkında bir uzman olan Olaf Pedersen tarafından yazılan bir makalede okuduğumuzda, Galileo’nun hapishane hücresinde Tommaso Campanella’yı ziyaret etmek istediği idi. [Olaf Pedersen: “Galileo’nun Dini”, CV Coyne’de (ed.):  Galileo Meselesi: Bilim ve İnanç Toplantısı – Krakov Konferansı Bildirileri, 24–27 Mayıs 1984, Specola Vaticana, Vatikan, 1985, s97.]

Galileo Napoliye gidemese de uyarı aldığını öğrenen Giardanosti Campanella Apologia pro Galileo / A Galileo’nun savunması, ed. RJ Blackwell (Notre Dame: Notre Dame Press Üniversitesi, 1994) adlı bir makale yazdı. Campanella, bu makalede Galileo’nun “felsefi metodu” ndan övgüyle bahsetti; Galileo’nun sadece Aristonun eserlerini okuyarak değil, dünyayı inceleyerek, gözlemleyerek dünyayı öğrenmeye çalıştığını ve Galileo’nun İncilin bir bilim kitabı, bir astronomi kitabı değil sadece ahlaki bir rehber olduğunu ve insanlara kurtuluş yolunu gösterdiğini anlatmaya çalışmıştır. Hatta Campanella, doğal felsefi soruların cevaplarının yalnızca doğada bulunabileceği ve İncil’de bulunamayacağı fikrini savunan metinsel argümanlar sağlamıştır. Gizli bir örgütlenme olduğu için bu makalede bir takım ezoterik cümle ve mesajların da olma ihtimali vardır.

Campanella, Apologia’nın bir kopyasını Galileo’ya ulaştırmayı başardı ancak kitap 1622 de Frankfurt’ta basılıp yayınlandı.

Galileo daha sonra kaçmaya ve kefaret yapmaya zorlandığına dair söylentilerden şikayet ettiğinde, Bellarmine söylentileri reddeden, Galileo’nun sadece kararnameden haberdar edildiğini belirten bir sertifika yazdı ve bunun sonucunda, Kopernik doktrini “savunulamaz ya da tutulamaz”. Daha önce bahsedilen resmi tedbirin aksine, bu sertifika Galileo’nun Kopernik teorisinin matematiksel içeriğini gezegenlerin görünen hareketlerini tahmin etmek için tamamen teorik bir araç olarak kullanmaya ve öğretmeye devam etmesine izin verecekti.

Klise 5 Mart 1616 kararnamesini tüm Avrupaya ilan ettikten sonra hermetik düşünceye sahip bir çok matematikçi, astronom, bilim adamı sessizliğe gömüldü. René Descartes (1596-1650) güneş merkezli evreni kabul etmekte ancak bunu açıklamakta tereddütlerinin olduğu bilinmektedir. (Descartes Felsefesinde Kozmolojik Argüman Soruşturması – Hasan ÖZALP MİLEL VE NİHAL inanç, kültür ve mitoloji araştırmaları dergisi cilt 11 sayı 2 Temmuz – Aralık 2014 ) Galilei’nin başına gelenleri işiten 20 yaşında genç Descartes 1616’da Fransadan Hollanda’ya kaçtı, oradaki Aristocular ve Klise yanlısı bilimciler cezalandırılması için büyük bir yaygara kopardılarsa da hükümet dinsel hoşgörü ilkesinden ayrılmadı.

TAKMA ADLARLA MAKALELER SAVAŞI

1619 55 YAŞINDA

Oğlu Vincenzo Gamba (1606-1649) Toskano dükü Cosimo II de ‘Medici tarafından meşrulaştırılmıştır. Vincenzo özellikle şiir, müzik ve mekanik konularında yetenekliydi. Galileo onu Pisa’da hukuk eğitimi almaya teşvik ederek, Benedetto Castelli’ye (1577–1643) emanet etti .

1618’de üç kuyruklu yıldızın ortaya çıkışı bilimsel dünyaya büyük ilgi uyandırdı ve bir Cizvit matematikçi olan Orazio Grassi (1583-1654), meslektaşı olan Jüditler tarafından Roma Koleji’nde “De Tribus Cometis Anni MDCXVIII” başlığı altında halka açık bir konferans düzenledi. Kuyruklu yıldızların gezegenlerin etrafındaki yörüngeleri takip ettiğini savundu. Grassi, kuyruklu yıldızların aydan daha uzakta olduklarını iddia etmek için paralaks gözlemlerini kullandı.

Galileo, Grassi’nin yaptığı konferans notlarını aldı. Notların kenarına – ‘pezzo d’asinaccio’ (‘tamamen aptallık’), ‘bufolaccio’ (‘soytarı’), ‘villan pyoltrone’ (‘kötü aptal’), ‘balordone’ (‘salak aptal’) şeklinde alay ve hakaretler etti. (Wikipedia ) (Galileo eğer bugün yaşamış olsaydı tüm düz dünyacılara bu şekilde davranacağını da öngörmüş oluyoruz.)

Galileo kuyruklu yıldızların optik bir yanılsama olduğunu iddia etti

Galileo Orazio Grassi’ye cevaben Discorso delle Comete- Kuyruklu yıldızların Konuşması (Florence, 1619) makalesini müritlerinden Mario Guiducci’nin (1584-1646) adıyla yayınladı. El yazması büyük ölçüde Galileo’nun el yazısıyla yazılmıştır ve Guiducci’nin elindeki bölümler Galileo tarafından revize edilmiş ve düzeltilmiştir. 

Grassi , Lotario Sarsi Sigensano takma adı altında  Libra astronomica ac filosofya Galilaei Galilaei, Florentina Academia Mario Guiduccio, coemis lucem nuper editae’de, Lothario Sarsio Sigensano’ya (Perusiae 1619) kitabı ile Discorsiye cevap verdi . Kuyruklu yıldızların kesinlikle optik yanılsama olmadığını göstermek için bilimsel argümanlar ve deneysel test sonuçları ortaya koydu.  

Galileo olayı üzerine son yıllarda geniş kapsamlı çalışmalar yapılmış olmasına rağmen, halen daha, en azından İngilizce konuşulan dünyada, bu davayla ilgili pek dikkate alınmamış önemli belgeler bulunmaktadır. Bu bilimsel incelemelerden biri, 1616 yılında tam da Katolik Kilisesi Kopernikçiliği mahkûm eden önemli kararını vermekteyken yazılmış ve ilk defa 1622’de yayımlanmış olan, Tommaso Campanella’nın Galileo Savunusu’dur (Apologias pro Galileo, mathematica florentino).

AVRUPADA ŞÖHRETLİ KİBİRLİ BİLİM ADAMI GALİLEO GALİLEİ GELGİTLERİ DÜNYANIN HAREKET ETTİĞİNE DAİR İSPAT OLARAK SUNUYOR

1623 59 YAŞINDA

Galileo’nun uzun yıllardır arkadaşı ve destekçisi Maffeo Barberini (1568-1644) 6.08.1623 de papalığa seçildi. Urban’ın seçimi Galileonun gizli örgüt arkadaşı Campanella için iyi bir haberdi. Urban, 1626’da İspanyol kralının, kendisi için koruyucu sihir yapmak için hapishaneden serbest bırakılmasını istedi. 27 yıl sonra, Campanella sadece özgür değildi, aynı zamanda Papa’nın da danışmanıydı! Urban, dini ve felsefi fikirlerini benimseyen misyonerleri eğitmek için Roma’da bir kolej kurmasına bile izin verdi. 

Galileo arkadaşının yanına Roma’ya gitti ve VIII. Urban ile görüşme yaptı. Galileo papaya , Dünya’nın yıllık ve günlük hareketlerinin kanıtı olarak öne sürdüğü gelgit teorisini (daha önce geliştirildi) anlattı . Papa, Galileo’ya evrenin teorileri hakkında bir kitap yazma izni verdi, ancak Kopernik teorisini sadece varsayımsal olarak ele alması için uyardı.  

Galileo, dünyanın gerçek olduğuna dair gerçek bir kanıt arıyordu. Galileo dünyanın hareketini gelgitlerde bulduğunu sanıyordu. Neden dünya yüzeyindeki tüm su günde bir veya iki kez çevresinde akıyor?  Bu sürekli hızlanma ve yavaşlama, Galileo’ya göre gelgitler yarattığını düşündüğü şeydi, bu yüzden gelgitler dünyanın hareket ettiğini kanıtlıyordu!

1630 66 YAŞINDA Galileo, 1624’ten 1630’a kadar “Gelgitlerde Diyalog” olarak adlandırmayı amaçladığı yeni kitabı üzerinde çalıştı. Bu unvanın, dünyanın hareket ettiği fikrini tuttuğunu ima ettiği görülüyor.  Galileo bu kitabı yayınlamak istedi. İlk yazdığı kitaba Kopernik’in güneş merkezli sistem modelini anlatan ve kanıtlayan bilgiler yazdı ama kilise yani Vatikan buna izin vermedi.

1632 68 YAŞINDA Galileo , kitabına Dünya merkezli evren modelini ekledi. Yeni Kopernik ve eski Batlamyus sistemlerin bir tartışması. Kitabın adını Batlamyus ve Kopernik’in İki Başlı Dünya sistemine ilişkin Diyalog olarak değiştirdi . Engizisyonun resmi onayı ile 1632’de Floransa’da yayınlandı. Kitap ortaya çıkar çıkmaz Avrupa’nın her yerinden edebi ve felsefi bir şaheser olarak alkış ve övgü çığlıkları ile karşılandı. Ancak resmi olarak taahhütte bulunmamasına rağmen, açıkça Kopernik sistemini savundu. Galileo’nun Diyaloğu kitabı Bruno’nun 1584 çalışması  The Ash Wednesday Supper arasında yakın paralellikler vardı.

Papa Galileo’dan güneşmerkezcilik lehinde ve aleyhinde argümanlar yazmasını ve bunu sadece savunmamasını istemişti. Ayrıca kendi görüşlerinin de kitapta bulunmasını istemişti. Galileo yalnızca ikinci isteği yerine getirdi. Bilerek veya bilmeyerek, kitaptaki Aristotelesçi karakter Simplicio birçok kez aptal durumuna düştü ve kendi hatalarına yenik düştü. Galileo kitabın başında Simplicio’nun meşhür Aristotelesçi filozoftan esinlendiğini yazsa da İtalyanca Simplicio “basit” anlamına da gelmektedir. Bu nedenle Diyalog Aristotelesçi dünyamerkezciliğe bir saldırı ve Kopernikçiliğin savunması gibi gözükmüştür. Ayrıca Galileo Papa’nın sözlerini Simplicio’nun ağzından yazarak onu sinirlendirmiştir. Papa alenen alay edilmesini ve Kopernik savunmasını affetmemiştir.

Ağustos ayında, Roma’daki Engizisyondan yayını durdurma emri geldi ve Galileo’nun yargılanmasına karar verildi.

GALİLEO NUN ALAYCI MİZACI VE KİBRİ SEBEBİYLE SABIR TAŞI ÇATLADI.

1633 69 YAŞINDA

Galileo, bir duruşma için üç kez çağrıldı;  Şubat 1633’te Galileo Roma’ya geldi. Toskana büyükelçisinin evinde kalmasına izin verildi, ancak sosyal bağlantı kurması yasaklandı. 21 Haziran 1633’te mahkemeye gelmesi için son kez çağrı yapıldı. Ertesi gün, 22 Haziran’da Galileo, Santa Maria sopra Minerva kilisesine götürüldü ve cezası okunurken diz çökmesini emretti. 

Engizisyon’un hükmü üç kısımdan oluşmaktadır:

-Galileo’nun ciddi kafirlik şüphesi altında olduğuna ve güneşin hareketsiz olarak evrenin merkezinde durması ve dünyanın hareket etmesi fikrine, İncil’e aykırı bulunmasından sonra bile inanması nedeniyle bu fikrini lanetlemesi ve vazgeçmesi gerektiğine,

-Engizisyon’un istediği gibi hapsedilmesine (bu sonraki gün ev hapsine çevrilmiş ve Galileo hayatı boyunca bu şekilde yaşamıştır),

-Diyalog’un yasaklanmasına ve diğer yapıtlarının (gelecekte yazacakları da dahil) basılmasının yasaklanmasına karar verilmiştir.

Galileo Galilei 1633 yılında Roma’da Engizisyon tarafından duruşmasında. İncil’i ittiği gösterilmiştir.

Galileo Dünya’nın hareketi konusunda sunduğu tüm argümanlar bilimsel olarak geçerli değildi ve bu nedenle Kilise’nin ona karşı verdiği kararlar haklı olarak anti-bilimsel olarak, bilim karşıtı olarak bağnazlık olarak görülemez.

Kararda “Şiddetle sapkınlık şüphesi” olduğu bildirildi. (aslında sadece bir derece altında sapkınlık)Bu durumdan kurtulmanın tek yolu, sapkın fikirleri “sakınmak, lanetlemek ve küçümsemek” olmaldır. 

Galileo : Ben, merhum Vincenzio Galileo oğlu, Floransa’lı, yetmiş yaşındaki Galileo, mahkemeniz tarafından şahsen suçlu bulundum ve Hıristiyan dünyasındaki fesatlara karşı [mücadele eden] siz Mümtaz ve Muhterem Kardinal Cenaplarının, önünde diz çökerek Kutsal Katolik ve Apostolik Kilise’nin taşıdığı, vaaz ettiği ve öğrettiği her şeye geçmişte her zaman inandığıma, halen inanmakta olduğuma ve Allahın yardımıyla gelecekte de inanacağıma Kutsal Kitap’a el basarak yemin ederim. Fakat, Kutsal ofis tarafından, Güneş’in evrenin merkezi olduğunu ve hareket etmediğini, Yer’in evrenin merkezi olmadığını ve hareket ettiğini ileri süren yanlış görüşü tamamen bırakmam; ister şifahen ister yazıyla olsun söz konusu öğretiyi hiçbir surette taşımamam, savunmamam ya da öğretmemem tembihlendiği, ve bu öğretinin Kitabı Mukaddes’e aykırı olduğu bana bildirildiği halde, yazdığım ve basılmasına sebep olduğum bir kitapta bu mahkûm edilmiş öğretiyi konu ettim ve herhangi bir kanıtlar ileri sürmeksizin bu sonuca vardım. O nedenle, bana karşı haklı olarak uyanan bu şüpheyi siz Mümtaz Kardinallerin ve iman sahibi bütün Hıristiyanların kafasından silmek isteğiyle, söz konusu yanlışları ve sapkınlıkları, ve genel olarak Kutsal Katolik Kilisesi’ne karşı işlenen her yanlışı ve fesadı kalpten ve hakiki imanla lanetlediğime yemin ederim. …..Bu verilen sözlerin ya da edilen yeminlerin herhangi birinden -Allah korusun- dönecek olursam, Kutsal Kanunların ve -genel ve özel- öteki kararların bu gibi suçlara getirdiği bütün cezaya ve ezaya şimdiden boyun eğiyorum. Allah ve el bastığım Kutsal Kitab yardımcım olsun. Ben, adı geçen Galileo Galilei, yukarıdaki gibi tövbe ettim, yemin ettim, söz verdim ve kendimi bağladım; ve bu tövbe belgesini 22 Temmuz 1633 de Roma’da Minerva Manastırı’nda kelime kelime okudum ve doğru olduğunu kabul ederek kendi elimle imzaladım. ( Dava SOBEL İş Bankası Yayınları Çeviren: Bahadır Sina ŞENER )

Galileo belirsiz bir süre hapis cezasına çarptırıldı. Duruşmasına başkanlık eden on kardinalden yedisi ceza kararını imzaladı. Galileo resmi bir anlaşma imzaladı. Siena başpiskoposunun evinde, ev hapsinde görevine devam etmesine izin verildi. Aralık ayında ev hapsinde yaşadığı Floransa’daki Arcetri’deki villası’na dönmesine izin verildi.

İlk ziyaretçilerinden biri – Tomasso Campanellaydı. Hermetikler genellikle şunu söylerler. “Galileo bir kahramandı. İşkence ve Kötü Muamele Kurbanıydı ”  Bu belki de en çok yinelenen motifdir ve tamamen doğru değildir. Galileo Engizisyon tarafından çağrıldığında, Roma’daki büyük Medici Villası’na yerleştirildi. Papa ve önde gelen kardinaller Medici Villasında yapılan resepsiyonlara katıldı.  Daha sonraki zamanlarda yakınlardaki bir manastırdaki kızlarını ziyaret etmesine ve bilimsel makaleleri yayınlamaya devam etmesine izin verildi.

Galileonun yargılanması Descartesi de etkilemiştir. Descartes, dönem içerisindeki eserinde Kopernik teorisini referans aldığı için kitabını yayımlamaktan vazgeçmiş ve bu düşüncelerini parçalar halinde ‘’Dünya ya da Işık İncelemesi’’ adıyla yayımlayabilmiştir. Galileo’nun Descartes’le yazıştığı mektuplar birçok kaynakta bulunmaktadır.

Antoine Le Grand’in Descartes’in Felsefe Bütün Bir Bedeninin İngilizce çevirisi, 1694 kapağı

1634 70 YAŞINDA 1634’te Galileo ev hapsinde iken kızı Maria Celeste öldü. Campanella’nın Güneş ülkesi sevdası onu 1634’te Napoli’de İspanyollara karşı tekrar bir ayaklanma teşebbüsü yapmaya sevk etti. Ancak bu durum açığa çıkınca bu sefer yakalanmadan Fransa’ya kaçtı. Paris’te, Kral Louis XIII ve Kardinal Richelieu tarafından kabul edildi. 1639 Pariste öldü.

1638 74 YAŞINDA Ocak 1638’de, teleskopa bakmaktan tamamen kör olan Galileo, Engizisyona serbest bırakılmasını rica etti, ancak dilekçesi reddedildi. İki Yeni Bilime İlişkin Söylemleri ve Matematiksel Gösterileri adlı kitabı basıldı ve yayınlandı. Bu kitap, önceki otuz yıl boyunca fizikteki çalışmalarının çoğunun büyük bir toplamıydı.

1642 78 YAŞINDA Galieo 78 yaşında öldü. Boşa giden bir hayat. Şeytana yapılan bir kulluk. Olmayan bir şeyi oldurmaya çalışmakla geçen bir ömür. Hermetik yani sapık olduğu için cenaze töreni düzenlenmemiştir.

GALİLEO GALİLEİ NİN ARKASINDAKİ GÜÇ NEYDİ VE NE AMAÇLIYORDU?

Aslında Galileo nun bilimsel anlamda Koperniğin güneş merkezli sistemi savunması, kitaplar yazması, mektuplar yazması ve Klise ile olan münasebetlerinin planlı bir şekilde sürdürülmesi ve tüm bunların yapılırken operasyonel maliyetlerin karşılanması bir gücün ve bir örgütün olduğunu göstermektedir.

Galileonun hayatında etkin unsurları bir düşünelim.

1-Floransada Medici Ailesi

Hristiyanlaşmış Kabalanın iki önemli kaynağı İspanya’da Katolik mezhebine alınan Yahudilerin veya dönme, “conversio” (bazen gizli veya örtülü / “kripto Yahudiler”de denilir) yaptıkları çalışmalar makaleler ve Floransa’da Medici ailesinin hamiliğini yaptığı Careggi Villası’nda faaliyet gösteren Platonik Akademi idi.  Platonik Floransa Akademisi özel bir kurumdur ve devlet veya kiliseye bağlı değildir. Akademi 1470 yılında “halkın babası” olarak adlandırılan faizci tefeci, yönetici, siyasetçi ve sanatsever olan Cosimo de’ Medici (1389-1464) tarafından Pisagorist bir düşünce üzerine kurulmuştur. Bu akadami Pisagorist olan Platonun fikirleri ve hermetik düşünceye inanmış farklı yerlerden gelen farklı mesleklerden farklı geçmişlere sahip, piskoposlar, laik kişiler, şairler, ressamlar, mimarlar, Cumhuriyetçi valiler, çağın işadamları, matematikçiler ,doktorlar ve sanatçılardan oluşmaktaydı.

Medici ailesi 14. ve 17. yüzyıllar arasında İtalya Floransa’da (İtalya) yaşamış güçlü ve etkin bir ailedir. Aile üç papa (X. Leo, VII. Clement, XI. Leo), çok sayıda Floransa hükümdarı ve daha sonra Fransa kraliyet mensupları yetiştirmiş, ayrıca İtalyan Rönesansı’nı etkilemiştir. Cosmiconun torunu Lorenzo, Botticelli, Da Vinci, Donatello ve diğer birçok heretik sanatçıya destek verdi hatta  Michelangelo  beş yıl boyunca aileden biri gibi medici ailesini evinde yaşadı. Lorenzo’nun kardeşi Giuliano de’ Medici, Pazzi’lerin 1478 yılında yapmış oldukları komplolar ile yönetimden düşürülmüştür. Lorenzo’nun en büyük oğlu olan II. Piero de’ Medici, Girolamo Savonarola’nın teokratik bir yönetim kurduğu sırada şehirden kovulmuştur. Sadece 1512 yılında II. Lorenzo de’ Medici geri dönmeyi başardıysa da tekrar 1527 yılında şehirden kovulmuştur. Medici ailesinin hükümranlığı Gian Gastone’nin 1737’de ölümüyle sona erdi.. https://www.takvim.com.tr/saklambac/2019/02/06/istanbul-medicilerin-son-prensi-ottovianno-de-medicinin-hayallerini-susluyor

Yukarıdaki fotoğrafta görünen heykel Floransa’dan kovulan Medicilerin 1530 yılında geri döndüklerinde saraylarının karşısında -Palazzo Vecchio- Signoria meydanına diktirdiği ve amacı düşmanlarına göz dağı vermek olan heykeldir. Heykel elinde kesik bir medusa başı tutan Perseus’tur ve heykeltraş Benvenuto Cellini (1500-1571)’nin eseridir.

Medici; hanedanı 1540 yılında banka kurarak tefeci faiz sektörüne girdiğinde Jüpiter’i de kendi sembolü olarak belirledi. Çünkü Jüpiter tanrısal bir semboldü, tanrıların en yücesiydi ve bu sembol eski Roma tanrılarına bağlanıyordu.  Yukarıdaki resimde bulutların üzerinde olan soldaki Jüpiterdir.

Medici ailesi Galileo nun babasına bir sanatçı olması sebebiyle destek vermişlerdir. Galileo nun çocukluğu böyle bir ortamda geçmiştir. Babası Vincenzio Psigorist yöntemler ve klise karşıtı söylemleri olan biriydi. Galileonun matematiğe olan düşkünlüğü ve Floransalı olması onun böyle bir çevre içerisinde bir proje olarak eğitildiği ve desteklendiği görülmektedir. Galileo’nun ailenin heretik br düşünceye inanması, ailenin faiz geliri sebebiyle Roma ve klise ile ilişkilerinde ticareti baz alması, ailenin Jüpiter yıldızını bir ilah olarak algılamaları sebebiyle geliştirdiği teleskopu ile Jüpiter yıldızı ile birlikte hareket eden diğer 4 küçük yıldızı keşfetmesi ile ailenin desteğinin karşılığını vermiş ve tarihi medici yıldızları olarak geçirmiştir. Medici ailesi Galileo yu her fırsatta desteklemiş ve aldığı cezaya karşılık bir zamanlar platon akademisi binası olan villalarını dahi Galileo ya tahsis etmişlerdir.

2-Kopernik Güneş merkezli sistem, Giardano Bruno ve Campanella

Galileo Padua ya matematik başkanı olmadan önce katıldığı Morosinelir evinde Bruno, Campanella, Sarpi kişilerle tanışmıştır. Bu tanışmadan Koperniğin kitapları ve Brunonun kitaplarına ilgisi artmıştır. Galileo artık heretik hareketin bir üyesidir. Ancak gölgede bırakılan bir üye…

3-Padua Üniversitesi ve Pinelli

Galile Pauda Üniversitesinde heretik düşüncesinin akademik temellerini oluşturmuştur. Padua üniversitesi tabiri caizse hermetizmin kalesidir. Pinelli üniversiteye paralel bir kitaplık oluşturmuştur. Burada geçmişe ait Mısırlılar, Yunanlılar, Babillilerin eski kitaplarıda bulunmaktadır. Pinelli Galileonun fikirsel zeminini hazırlamış adeta onun hocalığını yapmıştır… Teleskopu geliştirmesi, teleskopla ilgili broşürleri Romada cizvitlerin içerisinde bulunan tapınakçılarla tanışmasına vesile olmuştur.

 1863, Pisa, Palazzo Toscanelli (devlet arşivi)

4-Venedikte Morosiniler ve Paola Sarpi

Mazzini’nin Genç/Civan (Giovani) hareketi, ilk olarak 16. yy’da Venedik’te gizli bir cemiyet olarak kuruldu. (Aslında harekete adını veren Giovanni (İng. John), “Yahya” demektir. Bâtınî Tapınakçılar, “Yahyacı” olarak biliniyordu. Aziz Yahya adına çok sayıda kilise kurmuşlardır. Tapınakçıların tarikatı yasaklanıp kapatılınca malları, Kudüs’teki Sen Jan (Aziz Yahya) Şövalyelerine geçti. Kara Asalet olarak bilinen Nicolo Orsini, Bertucci Contarini, Ranuccio Farnese, Alessandro Farnese, Ascanio Colonna, bu tarikatın Venedikli üstatlarıydı. (Tapınakçıların Venedik’te kurduğu San Giovanni Battista (Vaftizci Yahya) Kilisesi, bu gayrimenkul mallardan biridir.) )

Morosini Evi

Giovani (Genç) hareketinin mensupları, Andrea ve Nicolo Morosini’nin evinde toplandığı için “ridotto Morosini” olarak bilinirdi. Bu ev Venedik’te “San Luca’da, Büyük Kanal’ın yukarısındaki kirli cadde başında” (şu andaki Cavalli’de) edebi ve felsefi bir slogan yaratmıştı. Bu toplantıların içeriği hakkında çok şey tartışıldı. Morosini, Lollino’ya yazdığın mektupta doğa, gelenekler, tartışmalı olan ilahi konular hakkında konuştuklarını yazar. (Opusculorum cum eiusdem epistulis pars prima’da yayınlanan 13 Aralık 1616 tarihli mektubu , 1625, s. 212) 1591-92’de bu yapılanma Giordano Bruno’yu toplantılara çağırdı. Bruno Engizisyon tarafından tutuklandığında, Morosini, 23 Haziran 1592’deki onu şiddetle savundu, ancak başarılı olamadı. 

Ekipte Paola Sarpi ve Galileo’nun yanı sıra Giordano Bruno da vardı. Örgüte üye olan ve sürekli ziyarette bulunan aynı zamanda Galileo Galilei ile bağlantılı olan üyeleri: Pietro, Tommaso, Giorgio ve Giacomo Contarini, Nicolò Contarini, Leonardo Donà, Alessandro Malipiero , Giacomo Marcello, Leonardo Mocenigo(Ceneda piskoposu), Domenico Molin, Ottaviano Bon, Giacomo Morosini, Antonio Quirini , Marino Zane, Ottavio Menino , Gianantonio Venier, Marco Trevisan, Antonio Malipiero, Leonardo Giustiniani, Giacomo Badoer , Alessandro Zorzi, Giambatista ve Giostino Dolce , Alvise Zorzi, ilahiyatçı Fulgenzio Micanzio (1570-1654) , Paolo Sarpi, Antonio Foscarini , Arnauld du Ferrier, André Hurault de Maisse, Philippe gibi birçok yabancı diplomat, Philippe Canaye de Fresnes , doktor Pierre Asselineau (1551-1610) ve doktor Santorio Santorio (1531-1636) . 1592’de Giordano Bruno Morosinin evini Venedik’e sık sık ziyaret etti.

Cemiyetin lideri Paolo Sarpi (1552-1623) aynı zamanda örgütün siyasi ayağı idi. İngiltere’deki farmasonluğun da kurucusu sayılır. Sarpi, mektuplarının yaklaşık 430’unun hayatta kaldığı muazzam bir siyasi ve bilimsel seçkin muhabir ağının merkeziydi. Tarihçi Diarmaid MacCulloch Sarpi’yi dogmatik Hıristiyanlıktan uzaklaşmış biri olarak nitelendirmiştir.  David Wootton Sarpi için bilimsel bir materyalist, “Hıristiyanlığa karşı düşmanca” olan ve siyaseti gerçekleşemeyen laik bir toplumu dört gözle bekleyen “örtülü” bir ateist olduğunu söyler.

5-Roma Cizvitler içerisinde tapınakçılar,

Venedik, barbar istilası esnasında Roma’dan kaçanlarca kurulmuştu. Kara Asalet aileleri gibi, Venedik’in konsülleri, yani asilleri de kendilerinin Antik Roma’nın senatörlerinin soyundan geldiğine inanıyordu. Cizvit tarikatı kurucusu Loyola’yı Roma’ya gönderen Venedik asilzadeleriydi. Layola katolik klisesinin içerisinde şeytana hizmet eden bir tarikatın kurucusudur. İngiliz şair John Donne’nin “Ignatius His Conclave” adlı eserinde cehennemdeki Şeytan’ın iki müsteşarı vardır; Machiavelli ve Machiavelli’nin yazdıklarını pratiğe döken Loyola. Şeytan bile, kendisini devireceğinden korktuğu için Loyola’dan çekinir. Loyola’ya Roma da en çok yardımı dokunan kişi, Kardinal Gasparo Contarini idi. Contarini’ler, Venedik’i kuran ailelerdendi.

Galileo’nun uyarılara rağmen Kopernik teorsi üzerinde çalışması bazı Tapınakçıları rahatsız etmişti. Çünkü bu hareketin çözülmemesi gerekiyordu. Bu sebeple zamana ihtiyaç vardı. Cizvitlerin içerisinde hermetik bir grup, Galileo’nun sorgulanmasını (1633) sağlayarak açıktan Galileo’yu reddettiler. Umberto Eco’nun kitabında, Roma’ya sızan Tapınakçıların, böbürlenmek için vaktinden önce öten Tapınakçı Galileo’yu susturmak için sorguladıkları yazıyor. “Galileo’nun yargılanmasının asıl nedeni bu işte,” dedi Diotallevi, “kilise onda bir Tapınakçı kokusu almıştı.” “Hayır,” dedi Belbo, “Galileo’yu mahkûm eden kardinaller Roma’ya sızan Tapınakçılar’dı. Plan’ın gerçekleşmesi gereken tarihten dört yüz yıl önce, böbürlenmek için baklayı ağzından çıkarmak üzere olan o hain Tapınakçı’nın ağzını kapatmak için Roma’ya koşmuşlardı.” Umberto Eko Foucolt Sarkac

isimsiz bir on altıncı yüzyıl Illuminati sanatçısı tarafından Galileo’nun simetriye olan sevgisine istinaden bu logo tasarlanmıştır.

6-İlluminati ve Mükemmelleştiriciler

İlluminati örgütü Mason Adam Weishaupt (1748-1830), kendisi gibi düşünen Alman yazar Goethe (1749-1832) de dahil olmak üzere 11 arkadaşıyla beraber 1776 yılında resmen kuruldu. Latince İlluminati, ‘Parlak ve Aydınlanmış Olanlar’ anlamına gelmektedir. İlluminatinin gizli ve illegal asıl kuruluşu Roma da ve KİLİSEYE KARŞI KURULMUŞTUR. Brunonun yakılarak öldürülmesi heretik düşünceye sahip kişilerin Kliseye şikayet edilmemesi ve suçlanarak işkence görmek istememeleri sebebiyle 1600 yılında gizli bir örgütlenmeye gitmişlerdir. İlluminati 1600’lerde Vatikan’a karşı intikam sözü verdi. Ancak Campanellanın isyanı sebebiyle heretik düşünceye sahip insanlar Roma’dan Vatikan tarafından arandılar ve yakalananlar acımasızca cezalandırıldı. İlluminati kaçtı ve Bavyera’da gizlenmeye başladı; burada Katolik Klisesinden kaçan diğer mistikler, astreologlar, sihir ve büyücüler, simyacılar, bilim adamları, okültistler, Yahudilerle karışmaya başladılar. Bunun sonucunda yeni bir Illuminati ortaya çıktı. Daha koyu bir İlluminati. Derinden bir anti Christian İlluminati. Çok kuvvetli, sızan güç yapıları, gizemli ayinler kullanarak, ölümcül gizliliği koruyarak ve bir gün tekrar yükselip Katolik Kilisesi’nin intikamını alma sözü verdiler.

Romada bulunan Galileo’nun Illuminati’sinin kendilerini Vatikan’dan koruması gerekiyordu, bu yüzden Romada bir ultrasecret Illuminati buluşma yeri kurdular. Galileo’nun kardeşliği sözleri 1630’larda yayılmaya başladı ve dünyanın dört bir yanından bilim adamları, İlluminati’ye katılmayı ümit ederek, Galileo’nun teleskopuna bakmak ve üstadın fikirlerini duymak Roma’ya gizli hac ziyaretleri yaptılar.

Dan Brown’ın Angels & Demons adlı kitabına göre, Illuminati’nin Roma’da gizli bir buluşma merkezleri vardı. Illuminati, masonları merkeze yönlendiren bir harita hazırladı. Bununla birlikte, bu harita kağıt üzerinde gerçek bir harita değil, illuminati merkezine ulaşmak için izlenmesi gereken işaretlerin bulunduğu bir yol. Bu yol elbette gizliydi ve sadece bazı insanlar işaretleri takip edebileceklerdi. Yol boyunca belirteçler heykellerdi. Vatikan’ın asla İlluminati’nin olduğundan şüphelenmeyecekleri için Roma’da göze çarpmadan bulunmaları gerekmekteydi. Bu belirteçler aynı zamanda bilimin dört unsurundan birini temsil etmeliydi. Bunlar toprak, hava, ateş ve su. Ancak yolun nereden başladığını kimse bilemezdi. Bu yüzden ilk işareti bilmek gerekiyordu. 503 Galileonun mektuplarında sürekli geçen bir sayı. İlluminati’nin sayısı sanıldığı gibi 666 değil 503’dür. Bu sayı ilk segno yani işaretçiyi gösteriyordu. 503 Illuminati’de özel bir sayıdır. Romen rakamlarında, bu DIII. Galileonun D ile başlayan eserlerini ayırt etmek için masonlar DI, DII, DIII şeklinde kullanıyorlardı. DI-Discorso delle Comete(1619), DII-Dialogue Concernin the Two Chief World Systems (1632) ve DIII-Diagramma Della Verita (1639). Diyagram Galileo’nun D-üçüdür ve İngilizce olarak yazılmıştır.  İtalya’da kimse İngilizce bilmiyordu. Diagramma Galileo’nun bir gizemiydi, kitabı yazdı ama kitap nerde? Dan Brown’a göre kitap Vatikan’ın gizli arşivlerinde ve kitapta İlluminati’nin gizli sırları şifreli bir şekilde verilmiştir. Diagramma gizlice çoğaltılıp bilim adamları arasında yaygınlaştı. Bunu öğrenen kilise kitap yakma eylemlerine başladı. Diyagram, Galileo’nun en gizli çalışmasıydı. Galileo ‘un önceki el yazmaları gibi Diagramma bir arkadaşı tarafından Romadan kaçırılmış ve sessizce 1659 da Hollanda’da yayınlanmıştır. Galileo din adamları tarafından fark edilmeden matematiksel bir çeşit kodlama oluşturmuştur. Galileo , Bernini’nin güvenliğini sağlamak için Bernini’nin gerçek kimliğini çoğu üyeden gizli tutmuştur.

TANINMIŞ İLLUMİNATİ ÜYELERİ

Gian Lorenzo Bernini (1598-1680) barok tarzı bir heykeltıraş, ressam ve mimardır. Roma’daki eserlerin yaklaşık yüzde yetmişi Bernini’ye aittir.  Galileo öldüğünde 44 yaşında idi. Dan Brown’un Melekler ve Şeytanlar adlı kitabında Illuminati’nin gizli toplantı yeri olan İlluminati merkezinin yerini eserleriyle belirttiği iddia edilmektedir. Doğanın dört mistik öğesi Toprak, Hava, Ateş ve Su her bir eserin temasıdır.

Toprak eseri “Habakkuk ile Melek” heykelidir.
Ateş işareti “Azize Teresa’nın Vecdi” heykelidir.
Su işareti ise “Dört Irmak Çeşmesi”dir.
Hava işareti Batı Rüzgarı Obeliskidir.

John Milton (1608-1674) 17. yüzyılda yaşamış ingiliz şairi. Shakespeareden sonra en önemli yazar kabul edilir. 1633 yılında Galileo yu ziyaretinde Galileo’nun gayri meşru oğlu lutenist Vincenzo Galilei ile arkadaş olmuştur. Dan Brown’ın Angels & Demons adlı kitabına göre illuminati üyesidir. Paradise Lost isimli şiir eserinde Galileinin teleskopuna değinmiştir.

Kafiyesiz olan şiirde  Lucifer  yani  Şeytan’ın Adem ve Havva’yı saptırması ve Adem ile Havva’nın  cennetten  çıkarılışı konu edilir. Şiir hakkında William Blake Miltonun Allah’tan ve cennetten bahsederken “elinin kolunun bağlı” oluşunu, fakat şeytandan ve cehennemden bahsederken ise “tüm şairliğini konuşturmasını” Milton’ın gerçek bir şair olmasına ve şeytanın tarafını tutuyor olmasına bağlar…

Annibale Gatti eseri (1828-1909) Galileo John Milton’ı Kabul Ediyor”

Thomas Hobbes (1588-1679) İngiliz felsefecisidir.  1651  tarihli  Leviathan adlı çalışması, masonik siyaset felsefesinin  yolunu çizmiş ve baş ucu eseri olmuştur. 1630’ların ortalarında Avrupa’yı dolaşan Hobbes, İtalya’da, Galilei’yi ziyaret etmiş, sonra İngiltere’ye dönmüştür. Floransa’dayken… ünlü Galileo Galilei ile bir arkadaşlık sözleşmesi yaptığını” söylemiştir. (Aubrey 1696, 1.366)

Galileo’dan etkilenen Hobbes’a göre dünya mekanik hareket yasaları tarafından yönetilen cisimlerin bütünüdür. İnsan ve hayvan bu bütünün bir parçasıdır. Onların fiziksel ve ruhsal yaşamları da tümüyle mekanik hareket yasalarına bağlıdır. Bu bakımdan ilah, melek, ruh diye bir şey yoktur. Bunlar imgelemin ürünüdür.

GALİLEO NUN MEZARI

Yaklaşık bir yüzyıl sonra, 1737’de, Floransa’nın kültürel ve bilimsel seçkin üyeleri, bilim adamının kalıntılarını tuhaf bir Masonik ayin içinde ortaya çıkardı. Masonluk, o yıllarda kilise gücüne karşı bir ağırlık olarak büyüyordu. Garip olayları kaydeden bir notere göre, tarihçi ve doğa bilimci Giovanni Targioni Tozzetti,(1712-1783) Galileo’nun vücudundan birkaç parmak bir diş ve bir omurga çaldı. Parmaklar ve dişler İtalya’nın Floransa kentinde Bilim Tarihi Müzesinde tutulmaktadır.  

Bu arada Galileo’nun omuru, Padua Üniversitesinde kaldı. Galileo’nun cenazesi Floransa’nın Santa Croce kilisesinde bir mermer mezara yerleştirildi.

Bertold Brecht (1898-1956) Alman şair. Galileo Galilei hakkında bir tiyatro eseri yazmıştır. Bu eserde kullanılan bazı semboller vardır.

ELMA: Galileo , elmaları derslerinde örnek bir yardımcı olarak ve yasak bir bilginin sembolü olarak kullanır. Öğrencisi Andrea Sarti’ye  Copernicus’un evrenin modeli hakkında bilgiverirken Galileo, Dünya’yı temsil etmek için bir elmayı kullanır. Gösteriden sonra, Andrea, annesini Galileo’nun fikirlerinin gerçeği konusunda ikna etmek için kendi gösterisinde kullanmak için elmayı alır. Böylece elma, bilgiyi iletmenin fiziksel bir yöntemidir. Daha sonra, elma daha soyut bir boyut alır. Her durumda, elma Hıristiyan ikonografisinde olduğu gibi sembolizmi benimsemiştir: Şeytanın Havva’yı cezbedeceği yasak bilgi. 

ATEŞ: Ateş, alev ve yanma , Galileo’nun Yaşamı içinde sürekli bir varlıktır. Güneş hem ışık hem ateşi temsil etmektedir. Ancak ateşten korkmaktadır. Sebep oldukça açık: Galileo inançları için yakılmaktan korkuyor.

Tiyatro eserinin sinama olarak bu siteden izleyebilirsiniz. https://vimeo.com/102762234

Bu siteden bu eseri okuyabilirsiniz. http://anadolusanat.org/siir/brecht07.html

SON SÖZLER

Bugün Klise bağnaz, asabiyetçi bir yapı olarak, Galileo mağdur mazlum olarak gösterilmeye çalışılmaktadır. Oysa Klise konuya hakimdir ve konu hakkında delil ve ispat görmeden İncile muhalif hiç bir yorum ve düşünce içinde olmak istememektedirler. Galileoya ne işkence yapılmış, ne hapse atılmış nede asılmıştır. Tam tersi Galileo Akademi villasında Avrupayı örgütlemiş kendisi villadan çıkamasada bir çok misafiri onu ziyarete gelmiştir.

Yargılandıktan sonra kaldığı Medici Villası

Kardinal Bellarmino ne demişti: “Dünya’nın Güneş’e yönelik hareketi için kanıt bulunmadığı sürece, Kutsal Yazının yorumlanmasında dikkatli olmak gerekir, bana kanıt gösterilinceye kadar güneş merkezli modele inanmayacağım.”

Laik hümanistlerin hâkim olduğu günümüz modern bilim metinleri, Galileo’nun Kopernik güneş merkezli teorisini kanıtladığını belirtiyor. Gerçek şu ki, hiçbir şey kanıtlanmadı. Prusyalı Doğabilimci Alexander von Humboldt ( 1769-1859) coğrafya üzerine yaptığı çalışmalarda şu sonuca varmıştır. “Uzun süredir Copernicus sistemi için bir kanıtımız olmadığını zaten biliyoruz .. … ama ben ona saldıran ilk kişi olmaya cesaret edemiyorum. ” (Cosmos 5 Cilt, 1845-1862 )

1960’da Yeni Bir Fizik’in Doğuşu adlı kitabında ünlü fizikçi Bernard Cohen,(1924-2012) “Dünyanın yeryüzünde güneşin etrafında dönen bir yörüngede hareket ettiğini ispatlayabileceğimiz hiçbir gezegensel gözlem yoktur.” demiştir.

Osman ATIF

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here