Irak’ın 1800’lü yılların sonunda Sippar’da keşfedilen hasarlı bir kil tabletin, dünyanın en eski haritası olduğu söyleniyor. Fırat Nehri’nin kıyısında keşfedildi ve 1899’da yayınlandı. Şimdi British Museum’da bulunan hasarlı kil tablet M.Ö. 800 yılına kadar uzanıyor ve dünya düzeninin erken yorumunu gösteriyor. 
Harita iki dış tanımlı daire ile daireseldir. İç daire bilinen dünyayı ve dış daire deniz tuzunu temsil eder.

Babil haritanın merkezindedir ve dünya iki büyük nehir, Purattu ve İdiqlat (Fırat ve Dicle) tarafından geçilmektedir.
Dipteki paralel çizgiler, güney bataklıklarını , kuzeyden gelen kavisli bir çizgiyi ise Zagros Dağlarını temsil ediyor gibi görünmektedir. Dairenin çevresindeki alanlarda yedi küçük iç daire vardır ve bunlar yedi şehri temsil ediyor görünmektedir.
Dış çember üzerindeki yedi üçgen bölüm (su çevresi), adlandırılmış dağları (veya bazı adaları söyler) temsil eder.

Kuşbakışı yerine yandan bakış alırsak, Babillerin kozmosu 3 katmanlı bir yapı olarak görebiliriz. Yeryüzü düz ve daireseldir, etrafı denizle çevrilidir. Dünyanın altında Arallu vardır. Dünyanın hem üstü hem de altı yani tüm kozmos sularla çevrilidir.

Babil yaratılış inancına göre 
1-başlangıçta kaotik su kütlelerini düzenleyen iki tanrı olduğuna inandılar. (Tatlı su Apsu ve tuzlu su eşi Tiamat ) 
2-Sularını birbirine karıştırdıklarında, diğer tanrıları ve daha sonra bu dünyadaki her şeyi doğurdular.

Babilliler, üç gökten ve üç topraktan oluşan altı seviyeli bir evren ile göklerin ve yerin çoğulluğuna odaklandı: gökyüzünün üzerinde iki gök, göklerin cenneti, yeryüzü, Apsu ve yerinaltı ölüler dünyası. Dünya, tanrı Marduk tarafından, çok daha büyük bir tuzlu su kütlesi (Tiamat) ile çevrili tatlı su (Apsu) üzerinde yüzen karasal toprak olarak yaratılmıştır. Tanrılar biri gökleri, diğeri de yeraltı dünyasında yaşayan iki panteona bölünmüştür.

Babil astronomisi, güneş tutulması, gezegenlerin konumu ve Ay’ın yükselişi ve yerleşmesi gibi astronomik fenomenlerin detaylı ve sürekli kayıtları ile dikkat çekmektedir. Babil gökbilimciler ayrıca güneş tutulması ve gezegensel hareketin öngörülmesinde yardımcı olacak birkaç aritmetik araç geliştirdiler.

Görüldüğü üzere yine vahiy kaynaklı yaratılış farklı efsanevi ve mitlerle doldurulmuş ve Yüce Allah’ın sıfatları var olmayan başka şeylere yüklenerek tanrılar üretilmiştir. Eski kadim ıraklılar astronomiyi yani gökcisimlerini yine tanrılaştırmış ve yücelterek Allah’a şirk koşmuşlardır.

Osman ATIF

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here