Hintlilerin kutsal metin olarak önem verdikleri Srimad Bhagavatam astroloji, coğrafya, müzik, dansa kadar geniş bir bilgi yelpazesini kapsar. Ayrıca “Bhagavata Purana” olarak da bilinir. Srimad Bhagavatam 18.000 ayetten oluşuyor. 12 alt bölüm vardır ve her bir bilgi alanı ayrı bir kantoda sunulur. 
Srimad Bhagavatham, 5000 yıl önce konuşulup yazılmıştır.

Fotoğraf açıklaması yok.

Srimad Bhagavatam’daki kozmoloji bilgilerine göre yeryüzü 4 milyar mil çapında devasa dairesel bir düzlemdir. Başka bir deyişle, Srimad Bhagavatam’da açıklanan Dünya, bir küre şeklinde ve uzayda boşlukta hareket halinde değildir. Aksine Dünya, düz olarak tanımlanır. 

Fotoğraf açıklaması yok.


Bhu-mandala olarak bilinen yeryüzü evrenin merkezinde sabit bir düzlemdir ve tıpkı bir nilüfer çiçeği gibi yedi adası o çiçeğin bütününü andırıyor.

Görüntünün olası içeriği: yazı

Tam ortada bulunan Jambūdvīpa’nın ortasında Sümer olarak bilinen bir dağ vardır. 
Güneş bu Dağın etrafında hareket eder ve diğer tüm gezegenler de Güneş ve Sümeru Dağı’nın etrafında hareket eder.
Jambudvipa, bir lotus çiçeğinin yaprağı gibi daireseldir. .

Fotoğraf açıklaması yok.

Visnu Purana’ya göre Dünyanın yedi bölgeye bölündüğünü söylenmiştir. 
Bunlar 1-Jambu, 2-Shalmali, 3-Krouncha, 4-alksha, 5-Shaka, 6-Pushkara 7-Kusha. 

Fotoğraf açıklaması yok.


Yedi bölgenin yedi okyanusla çevrili olduğu görülüyor. İsimleri 1-Lavana, 2-Ikshu, 3-Sura, 4-Sarpi, 5-Dadhi, 6-Dugdha ve 7-Jala. 
Dünyanın altında yedi kat yer vardır.İsimleri 1-Atala, 2-Vitala, 3-Nitala, 4-Gabhastimata, 5-Mahatala, 6-Sutala ve 7-Patala.

Fotoğraf açıklaması yok.

Agni Purana’ya göre dünyanın üstünde güneş, güneşin üstünde ay, üstünde yıldızlar, yıldızların üstünde Merkür, üstünde Venüs, üstünde, jüpiter, üstünde Büyük Ay takım yıldızı var. Bunun da üzerinde Dhurva dünyası vardır. Yedi yerin altında naraka olarak bilinen cehannem vardır. Svarloga olarak bilinen cennet ise göklerin üstündedir.

Fotoğraf açıklaması yok.

Osman ATIF

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here