Hintlilerin kutsal metin olarak önem verdikleri Srimad Bhagavatam astroloji, coğrafya, müzik, dansa kadar geniş bir bilgi yelpazesini kapsar. Ayrıca “Bhagavata Purana” olarak da bilinir. Srimad Bhagavatam 18.000 ayetten oluşuyor. 12 alt bölüm vardır ve her bir bilgi alanı ayrı bir kantoda sunulur. 

Srimad Bhagavatam’daki kozmoloji bilgilerine göre yeryüzü 4 milyar mil çapında devasa dairesel bir düzlemdir. Başka bir deyişle, Srimad Bhagavatam’da açıklanan Dünya, bir küre şeklinde ve uzayda boşlukta hareket halinde değildir. Aksine Dünya, düz olarak tanımlanır. 


Bhu-mandala olarak bilinen yeryüzü evrenin merkezinde sabit bir düzlemdir ve tıpkı bir nilüfer çiçeği gibi yedi adası o çiçeğin bütününü andırıyor.

Tam ortada bulunan Jambūdvīpa’nın ortasında Sümer olarak bilinen bir dağ vardır. 
Güneş bu Dağın etrafında hareket eder ve diğer tüm gezegenler de Güneş ve Sümeru Dağı’nın etrafında hareket eder.
Jambudvipa, bir lotus çiçeğinin yaprağı gibi daireseldir. .

Visnu Purana’ya göre Dünya yedi yerdir.  
Bunlar 1-Jambu, 2-Plaksha 3-Shalmali, 4-Kusha, 5-Krouncha, 6-Shaka, 7-Pushkara  


Yedi yer yedi denizle çevrili olduğu görülüyor.

Bunlar 1-Lavana, 3-Ilkshu, 2-Sura, 4-Sarpi, 5-Dadhi, 6-Ksheer ve 7-Swachodak. 

Agni Purana’ya göre dünyanın üstünde güneş, güneşin üstünde ay, üstünde yıldızlar, yıldızların üstünde Merkür, üstünde Venüs, üstünde, jüpiter, üstünde Büyük Ay takım yıldızı var. Bunun da üzerinde Dhurva dünyası vardır. Yedi yerin altında naraka olarak bilinen cehannem vardır. Svarloga olarak bilinen cennet ise göklerin üstündedir.

Osman ATIF

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here