Gökte olduğu sanılan uydular tam bir uydurmaca. Gerçekte gökte yörüngede bizlere anlattıkları şekliyle uydular yok. Bizlere haberlerde verilen görsel ve animasyonlar birer bilim KURGU. Nasa ve bilim vesayetçileri Nasrettin Hoca hesabı ya uyarsa demişler ve uymuş adı da Türkçe UYDU olmuş bu satelletilerin.

Uydu olarak adlandırılan aslında hayatımızda yer etmiş sistemlerdir. Bu sistemler aslında uydulara reddiye vermektedir. Yani eğer uydular olsaydı bu sistemlere gerek görülmezdi. Özellikle havadan internet ve kablosuz iletişim hizmetleri. Bir nevi güçlü büyük Wireless ağları.

9-AIRBORNE RELAY COMMUNICATION (ARC) SİSTEMİ: Hava kaynaklı geniş bant iletişim ağının hava taşıtı grubu (AV) sayesinde yönlendirilmiş faz dizi antenini (PAA) kullanarak, mobil ve havadaki müşteriler arasında röle iletişim hizmeti sağlanmasına ARC sistemi denir. Her bir hava taşıtı (AV), bir ya da daha fazla komşu hava taşıtınıa (AV’ye), mobil müşteriler arasında trafiği yönlendirmek için, bir hava-arası örgü ağ-yapısı oluşturan bir kablosuz bağlantıya sahiptir.

Hava geçişli röle kompleksi (ARC) İlk olarak, Rusya Federasyon Merkez Bankası için iletişimi sağlamak amacıyla tasarlandı. ARC, doğrudan sinyal yeniden iletimi olan 24 kanallı 14/11 GHz bant transponderini temsil eder. Frekans bandının yeniden kullanılmasıyla, 36 MHz bant genişliğine sahip 24 kanal gerçekleştirilir. Hatta buna benzer bir sistemi 22 yıldır alçak uçuş yapan uçak ve yaya trafiğini izlemek için ABD Sınırı Devriyesi tarafından da kullanılmaktadır.

ARC sistemi kırsal ve askeri amaçlı operasyon bölgelerine aynı zamanda doğal afet gibi iletişimi kopmuş sistemi hasar almış bölgelere kablosuz haberleşmeyi sağlamak için hava taşıtlarının kullanılması yoluyla ekonomik olarak uygun bir alternatif sunuyor.

 
“ARC sistemi,
Yüksek İrtifa Hava Zeplinleri,
Yüksek İrtifa Platformları, HAP’ler,
Yüksek irtifada uzun ömürlü uçaklar (HALE),
Yüksek İrtifa Uzun Operasyonu uçağı, (HALO), ve 
Stratsat (Zeplinler) gibi insansız hava taşıtlarına bu sistem kurulabilmekte ve araçların özellilerine göre uygulanmaktadir.

ARC sistemi, 500.000’e yakın hücresel aboneyi ve ayrıca TDMA, CDMA ve GSM’yi destekleyebilmektedir.” 
Sistem kesintisiz bir hat aynı zamanda cep telefonları ile de kullanım sağlamaktadır. 
Karasal hücresel kuleler olmadığı için görme problemleri yoktur. 
ARC sistemi bir altyapıya sahip olmayan büyük inşaat projeleri için mükemmel bir çözümdür. Karasal sistem kurulurken bu sistem kullanarak maliyet tasarrufu sağlanabilmektedir. 
Daha sonra havadaki sistem için kullanılan baz istasyonlarını karasal sisteme dahil edebilir.

ARC Sistem Çekirdek Teknolojisi, çok geniş alanlı kablosuz telekomünikasyon hizmetleri sağlamak için tasarlanmıştır. Her ARC Sisteminin kablosuz servis kapsama alanı, yaklaşık 38.000 kilometre karelik veya 220 kilometrelik bir çapa sahiptir. 


Ayrıntılı Bilgi için : http://www.thalescomminc.com/…/Thales%20Airborne%20Systems%…

Osman ATIF

Bir Önceki Yazımız,

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here