HAYATIMIZDAKİ UYDULAR – 7
Madem bu uydular var neden bu araçlar yapılıyor. Tabii ki bunlara çevap hazır. Uyduların uzaklığı yeterli değil. Madem yeterli değil nasıl oluyorda tv kanallarının sinyallerini geri gönderiyorlar. Tabii ki sorguladıkça neler neler ortaya çıkıyor. 
Şimdi hayatımızda sessiz sedasız işlevini gören tekronolojilere devam edelim…

7-HIGH ALTITUDE LONG OPERATION (HALO); Yüksek İrtifa Uzun Operasyonu uçağı, bir metropol bölgesini çevreleyen ve evlere 5 MB /sn’ye varan hızlarda ve 25 Mbps’ye varan veri hızlarında geniş bant telekomünikasyon hizmeti sunan çok yüksek irtifa alma ve iletim kurmak üzere tasarlanmış bir uçaktır. 
Angel Technologies Corporation ve ortakları, onlarca yüz binlerce aboneye, saniyede multi-megabit / saniye veri hızlarında bağlantı kurmak için kablosuz bir geniş bant “süper metropol alan” ağı oluşturmaktadır. 

HALO Proteus uçakları, ticari havayolu trafiğinin ve olumsuz hava koşullarının üzerinde yani 52.000 feet’in üzerinde ve 60 millik bir alanda çalışmaktadır. HALO uçaklarının iletişim yükü kablosuz bir süper metropol alan ağının zirvesindedir. HALO yükü üzerinden tek bir atlama yoluyla iki kullanıcı arasında veri paketlerini yönlendirmek için bir “yıldız topolojisi” ağının merkezi görevi görür. Bağlantılar kablosuz, geniş bant ve görüş hattıdır. Aboneler, isteğe bağlı olarak hizmete erişir ve video, yüksek çözünürlüklü görüntüler ve büyük veri dosyalarını değiştirebilir.

HALO Ağı, her biri milimetrelik dalga frekanslarında geniş bant hizmeti sunan karasal bir kuleye benzeyen yüzlerce bitişik sanal hücreyle hizmet alanını kapsayacak şekilde bir frekans yeniden kullanım modelini kullanır.
Sonuç olarak, HALO Ağı, yoğun nüfuslu bölgelere doğrudan önemli kapasite tahsis edebilir. 

HALO uçakları, pilotlu ticari operasyonlar için Federal Havacılık İdaresi (FAA) tarafından onaylanmış ve özel izin almadan bölgesel havalimanlarından işletilebilecek. Her uçuştan önce, uçak ve onların HALO Network bileşenleri yüksek servis kalitesini garantilemek için planlı bakımdan geçmektedir. Her bir HALO sahasında, her gün yaklaşık olarak örtüşen 8 saat vardiyalarla çalışan üç adet HALO uçağı filosu hizmet vermektedir.
Yerel alan ağları ve intranetleri olan kurumlar, HALO Ağını kurumsal güvenlik duvarı dışındaki LAN’larını çalışanlarının evlerine, bölge ofislerine, saha lokasyonlarına, anahtar tedarikçilere ve müşterilere uzatmak için kullanmaktadırlar.

Şirketler ayrıca, video konferansı kullanabillmekte ve çalışanlarına hem zaman hem de para tasarrufu sağlayacak şekilde telekomünikasyon hizmeti verebilmektedir.
Kullanıcılarına 5 ila 12,5 Mbps arasında bağlantı hızları sunulacak. İlk yüksek kapasiteli kullanıcılar 25 Mbps ve üstü bağlantıların tadını çıkarmaktadırlar.

Osman ATIF

Geniş Bilgi için:
https://www.isoc.org/inet99/proceedings/4d/4d_3.htm

Bir Önceki Yazımız,

1 YORUM

  1. […] HAYATIMIZDAKİ UYDULAR – 7-HIGH ALTITUDE LONG OPERATION (HALO) – Osman ATIF Facebook Twitter Google+ Pinterest WhatsApp Önceki İçerikGöklerde gördüğümüz CİSİMLERİN hareketleri hakkında; (Felek)Sonraki İçerikHAYATIMIZDAKİ UYDULAR 9-AIRBORNE RELAY COMMUNICATION (ARC) Osman Atıf var block_td_uid_3_5d8d1d41afda1 = new tdBlock(); block_td_uid_3_5d8d1d41afda1.id = "td_uid_3_5d8d1d41afda1"; block_td_uid_3_5d8d1d41afda1.atts = '{"limit":6,"ajax_pagination":"next_prev","live_filter":"cur_post_same_categories","td_ajax_filter_type":"td_custom_related","class":"td_uid_3_5d8d1d41afda1_rand","td_column_number":3,"live_filter_cur_post_id":2686,"live_filter_cur_post_author":"14","block_template_id":"","header_color":"","ajax_pagination_infinite_stop":"","offset":"","td_ajax_preloading":"","td_filter_default_txt":"","td_ajax_filter_ids":"","el_class":"","color_preset":"","border_top":"","css":"","tdc_css":"","tdc_css_class":"td_uid_3_5d8d1d41afda1_rand","tdc_css_class_style":"td_uid_3_5d8d1d41afda1_rand_style"}'; block_td_uid_3_5d8d1d41afda1.td_column_number = "3"; block_td_uid_3_5d8d1d41afda1.block_type = "td_block_related_posts"; block_td_uid_3_5d8d1d41afda1.post_count = "6"; block_td_uid_3_5d8d1d41afda1.found_posts = "110"; block_td_uid_3_5d8d1d41afda1.header_color = ""; block_td_uid_3_5d8d1d41afda1.ajax_pagination_infinite_stop = ""; block_td_uid_3_5d8d1d41afda1.max_num_pages = "19"; tdBlocksArray.push(block_td_uid_3_5d8d1d41afda1); […]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here