HAYATIMIZDAKİ UYDULAR – 6
İyonosfer tabakasında veya daha yukarısında dünya üzerinde olduğuna inandırıldığımız uydular hakkında o kadar gereksiz şeyler biliyoruz ki burnumuzun dibindeki gerçek teknolojiden uzak kalmışız. İşte gökyüzünde sessiz sedasız görevini yapan hava taşıtalarından biri.

6-HIGH ALTITUDE LONG ENDURANCE (HALE); Yüksek irtifada uzun ömürlü uçaklar tipik olarak 60.000 fit yüksekliğe kadar uçabilir ve 32 saat kadar uzun süre dayanabilir.

Boing Pantom Eyenin en önemli özelliği sıvı hidrojen bazlı bir sistemin kullanılmasıdır. Bu tür itiş sistemi aşırı motor egzosu ve yakıt atığı olmadığını göstermektedir. Yani çevre dostu…

Yüksek irtifa uzun ömürlü (HALE) insansız hava aracı (UAV), Phantom Eye (Hayalet Göz), Boeing Phantom Works, ABD tarafından tasarlanmış ve üretilmiştir. UAV, ABD’nin savunma güçleri için Afganistan, Irak, Suriye’de istihbarat, gözetleme ve keşif (ISR) misyonları gerçekleştirmektedir. Sıvı hidrojen yakıt sistemi kullanan ilk sabit kanatlı İHA’dır.

Phantom Eye 65,000 ft’lik (19.812m) azami bir hızla uçan UAV, gerçek zamanlı istihbarat verisini gerçekleştirerek operatörlerine geniş bir alanda gözetleme, keşif ve iletişim sağlayabilmektedir.
Phantom Eye, stratosferde belirli bir alan üzerinde çalışmak üzere tasarlanmıştır. 


Taşıt yüklerinde birkaç değişiklik yaparak hem askeri hem ticari uygulamalar için kullanılabilir. İHA’nın yaklaşık% 60-70’i nesnel bir sistem olarak tasarlanmıştır.
İHA, 450 £ (204 kg) yük taşıyabilir ve kanat açıklığı 150 ft’dir (46m). Gövde çevresi iki adet 2.4m çapındaki hidrojen tankını barındırmak için arttırılabilir.

Osman ATIF

Geniş Bilgi: https://www.militaryfactory.com/aircraft/detail.asp…

Bir Önceki Yazımız,

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here