HAYATIMIZDAKİ UYDULAR -5
Bizlere yutturdukları uydular gerçekte anlattıkları gibi değil. Peki o zaman bu uyduların işlerini ve görevlerini neyle yapıyorlar… 
Buyrun hayatımızdaki farkında olmadığımız teknolojilere:

5-LIGHTER THAN AIR VEHICLES; Daha Hafif Hava Araçları; Hava taşıtları; dinamik kaldırma prensipleri, yani kanatlar (sabit veya rotatif) kullanan uçağın aksine, kaldırma kapasitelerinin çoğunu havadan daha hafif olan gazlar kullanarak ‘statik’ liftten alan havacılık araçlarıdır. Aslında, bir hava taşıtının kullandığı enerjinin büyük bir kısmı ileriye doğru itmek için, geleneksel bir hava aracının harcadığı enerjinin büyük bir kısmı onu havada tutmak için kullanılır.

Zeplin ve diğer hava gemileri uçak ve helikopterlerden farklı bir prensiple çalışırlar. Uçak ve helikopterler aerodinamik kuvvetleri kullanarak, yani hızla hareket eden havanın yarattığı, kanat ve pervaneler üzerindeki basınç farkı sayesinde havada kalırlar. Hava gemileri ise havadan daha hafif bir gazın kaldırma kuvvetini kullanarak, bir başka deyişle aerostatik kuvvetlerden faydalanırlar.

İngiltere’de özel bir şirket Amerikan askeri havacılık şirketlerinden biriyle birlikte Airlander adını verdikleri yeni bir hava gemisi tasarımı geliştirdi . 
Airlander 10, uzun süredir hazırlandığı ilk test uçuşunu İngiltere Bedfordshire’daki Cardington Havaalanı’nda başarıyla tamamladı. Bu uçuş sırasında sınırları zorlamayan ekip 1.500 metre yüksekliğe çıkarak saatte ortalama 64 kilometre hızla seyretti ve yaklaşık 30 dakika boyunca havada kaldı.

Uçak ve zeplin karışımı olarak nitelendirilen hava aracının boyu günümüzdeki en uzun yolcu uçağından 15 metre daha uzun, yani toplam 92 metre. Hybrid Air Vehicles (HAV) tarafından geliştirilen Airlander 10 normal şartlar altında saatte 144 km (90 mil) hıza ve yaklaşık 4.880 metre (16,000 feet) yüksekliğe kadar sorunsuz bir şekilde ulaşabiliyor.
38 bin metreküp helyum ve 4 adet dizel motoru sayesinde havada 3 hafta boyunca seyahat edebilen, 9 katlı bir bina yüksekliğindeki taşıt aslında Amerikan ordusu için gözlem ve bilgi toplama amacıyla geliştirildi.

Airlander’ın iki farklı modeli var. Birinci model, iletişim, coğrafi gözlem, istihbarat gibi uzun süre havada kalmayı gerektirecek projeler için tasarlanmış. İkinci model ise, 200 tonluk bir yükü bir seferde 5000 kilometre uzağa taşıyabiliyor. Aynı yükü taşıyabilecek bir uçak kalkış ve iniş pistine ihtiyaç duyuyorken, dünyanın en güçlü helikopteri ise ne bu kadar ağır bir yük taşıyabiliyor ne de bu kadar uzun bir menzile sahip. Özellikle afet yardım ve madencilik konularında bu aracın çok faydalı olacağı belirtiliyor. 
Kısacası, Airlander çok ağır yükleri uzak mesafelere havadan taşıyıp istenilen satıha indirebiliyor. Hem de uçak veya helikopterlerden çok daha çevre dostu

Osman ATIF

Bir Sonraki Yazımız,

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here