Daha önce burada hayatımıza çözüm sunan gerçek uyduları tanıtmaya çalıştık. Ancak tanıttığımız tüm uydu sistemleri yabancı üretimlerdi. Şimdi gururla Aselsanın geliştirdiği ve ürettiği yerli uydularımızı size tanıtmak istiyorum.

30-DORUK BALONUNA BAĞLI KARAGÖZ GENİŞ ALAN GÖZETLEME SİSTEMİ VE HABERLEŞME TERMİNALLERİ,RADARLAR VE DİĞER SİSTEMLER; DORUK aerostat sistemi, güneş enerjili yere bağlı bir insansız hava sistemidir. 300m ve 1000m irtifaya ulaşabilen iki ayrı modeli mevcuttur. Havadan hafif uçuş tekniği ve güneş enerjisi sayesinde haftalarca görev yapabilmektedir.DORUK A300-010 sistemi 20 kg’a kadar olan faydalı yükleri 300m irtifaya ulaştırabilmekte, vinç ile dikey iniş kalkış yapabilmektedir.

Düşük operasyonel maliyete ve kolay kullanıma sahiptir. Taşınabilir ve sabit yer kontrol istasyonu çözümleri mevcuttur. Modüler gondol tasarımı sayesinde elektro-optik kamera, LIDAR, multi-spektral kamera, haberleşme rölesi, termal kamera gibi farklı faydalı yükler ile çalışabilmek mümkündür.Otonom Teknoloji tarafından tasarlanıp yurt içi imkanlar ile üretilen aerostat gövde malzemesi, faydalı yük olarak elektro-optik kamera, görüntü aktarma sistemi olarak 802.11n tabanlı kablosuz erişim cihazları ve tasarım ve montajı Otonom Teknoloji’ye ait olan demirleme istasyonu kullanılmaktadır.

Doruk Balon Sistemi çok çeşitli faydalı yükler (termal kamera, radar, LIDAR, v.b. ) ile uzun sureli görevler gerçekleştirebilecek bir platform olarak öne çıkıyor. Doruk Balon Sistemi ile, güvenlik amaçlı gözetleme faaliyetleri ile çevresel problemlerin erken tespiti (Orman yangınlarının erken belirlenmesi, arama kurtarma faaliyetleri, v.b.) gibi uzaktan algılama teknolojilerinin kullanıldığı birçok faaliyet çok daha uygun maliyete yapılabilecek.

Otonom Teknoloji, Doruk Balon Sistemi üzerinde yaptığı Ar-Ge çalışmaları ile daha gelişmiş bir sistem olan “Güneş Enerjili İnsansız Hava Gemisi, TepeGöz” projesi üzerinde de çalışmaktadır.TepeGöz, kullanıcılarına minimum işletim maliyeti ve rakipsiz havada kalma süresi sunan yenilikçi bir insansız hava sistemidir.

10.000 feet irtifaya ulaşabilen ve haftalarca kesintisiz görev yapabilen sistem, 30kg faydalı yük taşıyabilme özelliğine sahip, güneş enerjisi ile çalışan bir hava gemisidir (airship).Sistemlerin başlıca kullanım alanları;

 • Gözetleme
 • Mobil Haberleşme
 • Hassas Tarım
 • Afet ve Acil Durum Yönetimi
 • Havadan Erken İkaz
 • TV ve Radyo Yayınları
 • Deniz ve Kara Trafik Yönetimi
 • Kritik Tesis Güvenliği
 • Arama Kurtarma, Gözetleme, 3B Haritalama, Mobil
 • Hassas Tarım
 • Altyapı Güvenliği

ASELSAN tarafından geliştirilen Karagöz GAG Balonlu Geniş Alan Gözetleme Sistemi, kasım 2019 tarihinde Suriye sınırında devreye alınacak. Bu sistemde bulunan Gözetleme kamerası operatörün tercihine göre 360 derece dönüyor. Olağan dışı bir hareket tespit edildiğinde sistem alarm veriyor.

Üzerindeki ASELSAN termal kameralarıyla hedef teşhis ediyor ve bu bilgiler balona yerleşik fiber kablolar üzerinden komuta kontrol birimine aktarılıyor. Orada da görüntü kıymetlendiriliyor. Balonun özelliği hafif silahlarla vurulduğu zaman kendini tamir edebilen bir malzemeden üretilmiştir.Karagöz, 7/24 görev yapabiliyor. Sistemin görev yaptığı bölgenin haritası ve olağan hareketlik önceden kaydedildiği için anormalliklerin kolay ve hızlı şekilde tespit edilebiliyor.https://www.aa.com.tr/tr/teknofest/mini-zeplin-sinir-nobetine-basliyor/1589170

İşte gerçek uydular. Bu sistemleri gördükçe insan rahatlıyor. Demek bu millet bir uyanış içerisinde. Yıllarca bizleri avutan bizleri yanlış yerlere yönlendirenlere destek verenler sayesinde geri kalan bu millet artık balık satın almasını değil balık tutacak oltayı üretmesi bilmeye başladı. Şimdi artık bunun gerçek görüntüsünü ortaya koymaya. Tüm bu sistemler ve operasyon içerisinde bulunan mühendislere sesleniyorum. Sorgulayın… Yeryüzünden en az 350 km yukarıda olduğu ve günde 16 kez dünyayı turladığı iddia edilen uydular nerede?

Aselsanın resmi web sitesinden:https://www.aselsan.com.tr/KARAGOZ_Balonlu_Gozetleme_Sistemi_Urun_Ailesi_2661.pdf

Osman ATIF


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here