HAYATIMIZDAKİ UYDULAR – 29
Arkadaşlar yazı dizimizin sonlarına geldik. Şu ana kadar paylaştığımız tüm teknolojik cihaz ve sistemler ile aslında gökte olduğu sanılan ama gerçekte bilimsel olarak olması imkansız olan bir çok çeşitli uydunun işlevleri bir başka sistemlerle yerine getirlimektedir. Kaldi ki bu uyduların dünya üzerinde en yakını 450 km en uzağı 35000 km olduğu söyleniyor. Bakın 400 km gibi mesafeler bile çook uzak mesafeler ve iyonosfer tabakasında bir cihazın bırakın işlevini fiziken durması bile mümkün değildir. Biz uyduların sistemlerinin veri akışlarının nasıl yapıldığını sizlere anlatmaya çalıştık. Yeryüzü üzerinde gökkubbemiz düz bir cam tavan gibi ayna vazifesi görmektedir. Bu tavanın aşlıması zaten mümkün değildir.
Tv yayınları Sky Wave olarak gökkubbeden yani iyonosferden yansıyan tv yayını dalgalarının antenlerle görüntü alınmasıdır.
Gsm ve Navigasyon hizmetleri Baz istasyonlarıyla sağlanmakta.
İnternet deniz altı fiber optik kablolarla sağlanmakta.
Gemiler ve uçaklar Loran -C Kuleleri ile takip edilmekte.
Daha birçok teknik veri ile ilgili sistemleri paylaşımlarımızda görebilirsiniz. Paylaşacağımız bu son uydumuz hakkında internette bilgi sahibi olmanız çok zor. Ancak bu sözde sahte uyduları yazın binlerce uydurma haber bulabileceksiniz.

29-YÜKSEK İRTİFADA DAİRESEL ZEPLİN İSTASYONLARI: Bir zeplin hava yoluyla kendi gücüyle havada gidebilen bir uçak veya uçak tipidir. Zeplinlerde bulunan büyük gaz torbaları ortam havasından daha az yoğun olan helyum gazıyla doldurulur. Güneş enerjisi panelleri ve enerji depolaması için ultra hafif geri dönüşümlü bir yakıt hücresiyle donatılmış olan zeplin güneş enerjisiyle doldurulmuş pilleri sayesinde gecede işlevini yürütür.


Çin Uzay Ajansı CASIC tarafından geliştirilen ve uygulamaya alınan Kuaiyun Projesi ile uçan bir daire şeklinde bir zeplin, yüksek irtifada bir bağlantı istasyonu olarak hizmet etmektir. Dairesel Zepline; üç günden fazla bir yerde tek seferde gezinebilmekte ve bu noktadan rüzgar dirence 15 m / s’ye kadar hareket edebilmektedir. Zeplin 50 kg’lık bir taşıma kapasitesine sahiptir. Düz daire şekli, üst yüzeyin güneş hücreleri ile kaplanması gerçeğinden kaynaklanır.


Kuaiyun Projesi, uzun bir süre boyunca havada stratosfer tabakasında uzun mesafeli hareket eden manevra kaabiliyeti olan bir zeplin istasyon platformudur.


Kuaiyun Projesi; , gözlem ve güvenlik,amaçlı İnternet Erişimi, Telekominikasyon İletişimi, Uzaktan Algılama, Navigasyon , Acil Haberleşme , Sensör Veri Toplama ve Uzaktan Kumanda, çeşitli Kameralar ve diğer İnsansız Ekipmanları gibi çok tipli yüklerle gece ve gündüz görevlerini yerine getirmektedir.


Yaklaşık 20 km üzerinde bulunan Hava gemisi, daha yüksek çözünürlüklü görüntüler yakalayabilmekte ve hava sahasından kaynaklı çok daha az hareket edeceğinden daha güçlü bir iletişim sistemi sağlamaktadır.

Osman ATIF

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here