HAYATIMIZDAKİ UYDULAR – 28
Bakın bu yazıyı iyi okuyun. Bu gerçekten bir fantazi yada bilim kurgu değil. Bu gerçek…
Ve işte hakiki uydular bunlar.
Aslında tam gözümüzün önünde….

28-ZEPHYR YÜKSEK İRTİFA UYDUSU (HAPS): Stratosferde kesintisiz uçan ilk insansız hava aracı olan Zephyr, hava koşullarının ve geleneksel hava trafiğinin üzerinde uçan ve sadece güneş ışınlarından yararlanmaktadır. HAPS: Yüksek İrtifa Pseudo uydusu, her seferinde aylarca uçabilen bir uydudur.


Hem askeri hem de ticari amaçlar tasarlanan Zephyr, iki platformda çok sayıda yük kapasitesi sunabilir. ZephyrS, yük taşıma kapasitesi, ses, veri iletişimi, hem görüş hattı hem de görüş alanının ötesine geçme yeteneği ve görüş yüksek çözünürlükte optik görüntü yeteneği bulunur.

ZephyrT ise daha büyük ve daha aktif yükleri taşıma yeteneği bulunur.

Örneğin, dünyanın uzak bölgelerine, sürekli internet kapsama alanı ve aktif RADAR uygulamaları yapabilmektedir. Gerçekci haritalama, internet ve geniş bir yelpazedeki gereksinimleri karşılamak için bir dizi gözetim olanağı sağlar.

Deniz gözetimi, sınır devriyesi, röle, sürekli fotoğraf çekimi, insani ve afet yardımı, istihbarat, keşif, navigasyon, uydu benzeri iletişim, füze tespiti, çevresel gözetleme, sinyal istihbaratı (SIGINT), C4ISTAR dahil olmak üzere çeşitli askeri, güvenlik ve sivil misyonlar için tasarlanmıştır.


Zephyr’in lansman gereksinimleri, geleneksel havacılık ile karşılaştırıldığında basittir.

Havaalanı ve Piste gerek duymamaktadır. Stratosferin içinde faaliyet gösteren Zephyr’in 70.000 ft civarında sürekli olarak uçma kabiliyeti, geleneksel hava trafiğinin önlenebileceği ve diğer hava sahası kullanıcılarına müdahale etmeden çalışabileceği anlamına geliyor.

Stratosfere kalkış ve inişten sonra, Zephyr daha sonra yüzlerce ya da binlerce kilometre mesafelerde istenen yere gider.

Zephyr, dünyanın her yerindeki Yer Kontrol İstasyonlarından, BLOS ile kontrol edilebilir.

ZephyrS HAPS, 25 m uzunluğundaki krank uçlu iki ana kanala sahiptir. Kuyruk bölümü, aerodinamik stabilite ve uçuş kontrolü sağlamak için bir T konfigürasyonunda düzenlenmiştir.

62kg ağırlığındaki insansız hava aracı, tüm kanatta güç üretmek için bir dizi yüksek verimli ELO tabanlı güneş hücresi içerir. Güneş panelleri, 1000W / kg güç yoğunluğu ve 250W / m²’den fazla hava güçlerine sahip-tir.Zephyr tüm aydınlatma koşullarında gerçek zamanlı, yüksek çözünürlüklü NIIRS 6 görüntü ve video üretmek için hafif, yüksek çözünürlüklü, optik / kızılötesi video kameralar kullanır.


Çevrede bulunan diğer nesneleri tespit etmek, bulmak ve takip etmek için de otomatik tanımlama sistemi (AIS) kurulmuştur.

Zephyr ayrıca 100Mpbs veri hızında bilgi iletmek için dar bantlı mobil ileti-şim ağını da içerir. ZephyrS HAPS, iki güneş enerjili elektrik motoruyla çalışır.

Güneş enerjisi, güneş pilleri ve yüksek güçlü lityum-sülfür pilleri ile üretilir. Her motor kanatlara monte edilmiş iki kanatlı bir pervane kullanır. Zephyr ayrıca gerçek zamanlı görüntü, ses ve veriyi uzun bir mesafe üzerinde 1.000 km² alanı kaplayan alanlara aktarabilir.

Zephyr’in sürekli uçuşu rakipsizdir. Hukuki olarakta İngiltere ve Avustralya dahil olmak üzere dört kıtadaki ülkelerden sivil ve askeri onayına sahiptir.

Osman ATIF

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here