HAYATIMIZDAKİ UYDULAR – 27

işte gerçek uydular. Bakın bu uyduya yok diyemeyiz.
Çünkü bu uydular kullanilabilir ve bilimsel….

27- GEOSTATİONARY BALLOON SATELLİTE, JEOSTATİF BALON UYDULARI ( GBS ): Yeryüzündeki yüzey üzerinde sabit bir noktada deniz seviyesinden 60.000 ila 70.000 feet (18 ila 21 km) stratosferde yüzen atmosfer analoglarıdır .


65.000 feet’te rüzgarlar, yüzey rüzgarlarından daha yavaştır ve rüzgar, atmosfer daha ince olduğundan 10 kat daha azdır. Bir itme sistemi, balonun pozisyonunu değiştirmesine ve konumunu korumasına izin verir. GBS, bulunduğu yere giderken güneş panelleri ile güçlendirilerek ve üzerinde gezindiği bir hücre kulesinden lazer gücü almaktadır. Bugün Dünyanın önde gelen uydu kamera ve uydu üreticilerinden Colorado’nun Top Aerospace ile işbirliği içinde World View, tarafından görünür ışıklı ve yakın kızılötesi kameralarıyla 75.000 feet yüksekliğe bir Stratollite GBS proğramı başarıyla yürütülmektedir.

Stratollitler de piller, güneş panelleri, uçuş kontrol elektroniği, tanklar, ısıtıcılar, ticari hava sahası, 50 ila 100 kilogram kamera veya diğer kargolar ile yükselen ve inen diğer uçakları uyaran bir GPS transponderi ve her şeyi Dünya’ya geri döndürmek için bir paraşüt bulunmaktadır.

Stratolliteler atmosferdeki havayı sıkıştırarak ve balast tanklarına doldurarak yükseklikleri kontrol eder, bu tankları daha ağır hale getirdiğinde balonu aşağı çeker ya da balast tankları havayı serbest bırakır onları daha hafif hale getirir, böylece Stratollite yükselir.

GBS yani Jeostatif balon uydularının kullanım alanları:
-Geniş bir alana hitap eden geniş bant İnternet erişimi sağlamak için kullanılabilir. Lazer genişbant, GBS’yi ağa bağlar , geniş görüş alanı nedeniyle geniş bir kapsama alanı sağlamaktadır.

-GBS telekomünikasyon, navigasyon ve gözetleme dahil olmak üzere çok çeşitli sivil veya askeri uygulamalar için de tasarlanmıştır. Stratosferin 20 kilometrelik bir duruştaki konumu, 4G ve 5G telekomünikasyonları için en uygun seçenektir, sinyaller doğrudan son kullanıcının akıllı telefonuna sadece milisaniye olarak gönderilir.

– Yeryüzündeki Parabolik antenler ile hücresel verilerden, havadan Kanallar / uydu radyo, GPS, canlı hava video haritaları, doppler radarı ve Deja Vu gibi pek çok uygulama kullanılabilir.

Osman ATIF

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here