HAYATIMIZDAKİ UYDULAR – 25
Bizlere 90 lı yıllarda Holywood da çekilen filmlerde gökte olduğunu iddia ettikleri uydularla insanların yerlerini ve konumlarını bulma, buraya zoom yaparak canlı canlı izleyebilme falan gibi bir teknoloji olduğu algısını vermeye çalıştılar. Yıl olmuş 2018 ve bugün ileri teknoloji ile uğraşan firmalar daha yeni yeni havadan izleme, tarama cihazlarını geliştirmekte ve sevinmektedirler. Tüm bu cihazlar aslında uyduların fasa fiso olduğu sadece insanlara korku ve sindirme inancı vermeye çalışıldığını göstermektedir. Dünyamız düzdür ve gökkubbe geçilememiştir.

25-ECHOFLİGHT HAVA RADARI: Bill Gates, Madrona Girişim Grubu, Vulcan Capital ve Lux Capital tarafından desteklenen Washington merkezli ECHODYNE şirketi tarafından ABD Federal Havacılık İdaresi Entegrasyon Pilot Programı kapsamında tablet büyüklüğünde EchoFlight radarı geliştirdi ve FCC sertifikası aldı. Yüksek performanslı radar, yoğun hava sahasında veya dağınık ortamlarda bile, geniş bir görüş alanında her zaman uçak konumlarını takip ederek çarpışma riskini en aza indiren hassas ışınlı direksiyona sahiptir.

Echodyne’nin yenilikçi yüksek performanslı radar sensörleri, otonom araçlar, insansız uçak sistemleri, kritik altyapı güvenliği ve kamu güvenliği için yüksek çözünürlüklü 3-D durumsal farkındalık verileri sağlayan patentli MESA teknolojisi üzerine inşa edilmiştir.

EchoFlight çok aşamalı bir UAS (insansız hava taşıtı) platformuna entegrasyon olabilecek şekilde, hafif kompakt, sağlam, güçlü özellikleriyle hava sahasını tarayabilmekte ve diğer uçakları yeterli menzile sahip bir şekilde izleyebilmekte, geniş bir görüş alanında her zaman uçak konumlarını takip ederek çarpışma riskini en aza indirmektedir.
Aynı zamanda üstün hava kaynaklı sensör performansı, uzaktan pilotlu UAS görevlerinin güvenliğini sağlar.

Echodyne’ın radar sistemi, güç hatlarını denetlemek veya tarım arazilerini incelemek gibi ticari amaçlarla yaygın olarak kullanılan dronlar üzerinde uçuşa hazır olacak kadar kompakt ve hafiftir.
Echodyne’in teknolojiyi algılaması ve bunlardan kaçınması, dronun operatörün görüş alanı dışında hava sahasından geçerken “radar vizyonu” kullanarak hareketli ve sabit engelleri “görmesini” mümkün kılar.

EchoFlight hava radarının, uçakları 3 km (1,86 mil) uzaktan görme ve izleme imkânı vardır. Saniyede tüm alanı 5 kez tarayabilmektedir. Amaçlanan hedef ise 6.4 deniz mili yani 12 km (40 derece yatay 20 derece dikey )uzaklıkta birden fazla uçağın konumunu saniyede en az bir kez takip edip güncelleyebilmesidir.

EchoFlight’ın yüksek performanslı radarının özellikleri şunlardır:
1-Yoğun hava sahasında veya dağınık ortamlarda bile, geniş bir görüş alanı boyunca her zaman uçak konumlarını takip ederek çarpışma riskini en aza indiren hassas ışın-direksiyon radarı
2-Kötü hava koşullarında bile bir -aşamalı dizi radarı- özelliklerini taşıması
3-Çok çeşitli insansız hava araçlarına montalanması için düşük ağırlık ve düşük güç ile kompakt tasarım
4-Görsel Line Of Sight (BVLOS) görevlerinin ötesinde uzun menzilli, her hava koşulunda algılama ve izleme

Osman ATIF

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here