Gökyüzünde olduğu iddia edilen uyduları sözde takip etmek üzere kurulan SRL istasyonlarındaki lazer sistemlerinin neden uydularda olmadığı hiç bir zaman sorgulanmamıştır. Peki bu SRL sistemleri ile neden günde 24 saat gökyüzü taranmaktadır. Aslında işin gerçeği gökyüzünde asla bir uydu yoktur. Ve tüm taramalar ve hizmetler yerden gerçekleştirilmektedir. Buyrun SRL sisteminin nasıl çalıştığını öğrenelim.


24-KAPSAMLI LAZER SİSTEMİ -SLR: Kapsamlı Lazer Sistemi (SLR), yer istasyonlarından jeodezik, jeofizik ve ay araştırma programları kapsamında gökyüzünde milimetre seviyesine kadar ölçüm yapmak için lazerler kullanır. SLR istasyonları, özel ultra-reflektörlerle donatılmış, ışıkların ultrashort darbelerinin gidiş-dönüş süresini ölçer. SLR sistemi günümüzün modern astronomi gözlemevleridir. Lazer taramaları sayesinde ayla ilgili astronomi bilgileri , atmosferik hava durumu bilgileri, hava taşıtları ve gökkubbe gözlemi yapılmaktadır. NASA SLR Programı, Goddart Jeofizik ve Astronomik Gözlemevi (GGAO) aracılığıyla yürütülmektedir.

Kapsamlı Lazer sistemi, veri alımı için bir lazer vericisi, geniş diyaframlı teleskop alıcısı ve veri toplama için elektronik bir devreden oluşur.SRL ile atmosfere bir lazer ışığı gönderilir ve atmosferdeki saçılma olaylarından dolayı dönüş sinyalleri toplanarak kayıt edilir. Troposfer boyunca ve alt stratosfer boyunca sinyalleri ölçmek için, her dalga boyu için foton sayım modunda çalışan iki tespit kanalı kullanılır. Foton sayım verileri 75 metrelik bir çözünürlüğe sahiptir. NGSLR (Otomatik kapsamlı lazer sistemi); ile bir santimetrede beklenen bir tek atış aralığı hassasiyeti ve 3 mm’den daha iyi bir normal nokta hassasiyeti ile otonom ve göze çarpan bir fotonlar sayılır. Sistem, 20,000 Km’ye kadar olan irtifalarda hava taşıtlarının ve gök cisimlerinin 24 saat kesintisiz takip edilmesini sağlamaktadır.

NASA SLR Ağı ile gökyüzünü tararken gündüz ve gece için iki farklı lazer kullanır. 24 saat boyunca hafta içi hergün sürekli lazer taraması yapılır. Vardiya esasına göre üç kişilik bir ekip bulunmaktadır. Toplanan veriler otomatik olarak istasyonda işlenir, sıkıştırılır ve daha sonra otomatik olarak Crustal Dynamics Veri Bilgi Sistemine (CDDIS) saatlik olarak gönderilir. Greenbelt, Maryland’deki NASA SLR Genel Merkezi tüm diğer SLR sistemleriyle iletişim kurar ve bilgiler merkezde toplanır.

NASA Kapsamlı Lazer Sistemi (SLR) Programı Yüksek Performanslı Kablosuz Araştırma ve Eğitim Ağı (HPWREN) ile beraber çalışmaktadır. Nasaya ait beşi Mobil Lazer Sistem İstasyonu (MOBLAS 4’ten 8’e), iki adet Transportable (Portatif) Lazer Kapsamlı Sistemi (TLRS 3 ve 4) ve McDonald Laser Ranging System’den (MLRS) oluşan 8 adet istasyon bulunmaktadır.

Bu istasyonlar:
-Greenbelt, Maryland İletişim Sistem Merkezi
-Kaliforniya ABD (MOBLAS-4),
-Yarragadee, Avustralya (MOBLAS-5),
-Hartebeesthoek, Güney Afrika (MOBLAS-6),


-Goddard Uzay Uçuş Merkezi ABD (MOBLAS-7 ve TLRS-4 ),
-Tahiti, Fransız Polinezyası (MOBLAS-8),
-Arequipa, Peru (TLRS-3),
-Ft.Davis, Teksas ABD (MLRS)

1998 yılında kurulan Uluslararası Kapsamlı Lazer Servisi (ILRS)’nin şu anda dünyanın dört ir yanında hava ve Ay’ı rutin olarak izleyen 20’si retroreflektör donanımlı 40’dan fazla SLR istasyonu bulunmaktadır. İstasyonlar üç bölgesel alt ağdan (Ulusal Havacılık ve Uzay) biriyle ilişkilidir. Yönetim (NASA), European Laser Ağı (EUROLAS) ve Batı Pasifik Lazer İzleme Ağ (WPLTN).

Tüm SLR istasyonlarının faaliyetleri şunlardır.
1- Özel ultra-reflektörlerle ultrashort ışık darbelerinin gidiş-dönüş süresi ölçülür. Önemli bilgiler elde etmek için milimetre seviyesinde, hassas anlık ölçümler sağlanır.


2-Dünya atmosferi ve okyanusların kütlesinin merkezinde milimetrik düzeydeki varyasyonlar izlenir. Kıta buz kütlelerindeki volumetrik değişimleri haritalamak için ve arazi topoğrafyası için kullanılır. Kıtaların tektonik plakalarının hareketinin belirlenmesini içeren bilimsel ölçümler yaparak analizler yapılır.


3-SRL sistemleri Havadaki su buharı, ozon, yoğunluk ve sıcaklık gibi çeşitli atmosferik parametreleri ölçmek için kullanılır.
4-Ayın takibi yapılır, havada ki uçakların yerleri belirlenir.

Osman ATIF

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here