Daha önceki yazılarımızda Sky Wave yani iyonosferden kırılan radyo dalgalarından bahsetmiştik. Uydu yayınları denilen yayınlar aslında güneyden iyonosfere gönderilen ve belli bir bölgede kırılan sinyallerin tek bir noktadan alınması teknolojisi. Aşağıda belirteceğimiz anten onların tabiriyle uydulardan gelen sinyallerin toplanması bize göre gerçekte bu sinyallerin tek bir antende toplanmasıdır. Yazının içeriğini okuduğunuzda uydu bahanelerinin ne kadar saçma ve gülünç olduğunu anlayacaksınız. Aynı zamanda bu anten yerin kulağı. Yanlış duymadınız. Çağımızın kulağı…

23-TORUS ANTENLERİ; Torus anteni, geleneksel radyo dalgaları toplayan çanak antenleri gibi dairesel değil, dikdörtgen biçimindedir. Yarı parabolik yani geometrik bir kesittir .
Geleneksel parabolik antenler sadece bir radyo dalgalarını aynı anda görüntülerken, tek bir Torus anteni yaklaşık 35 haberleşme radyo dalgalarından gelen sinyalleri alabilir.
Bu nadir ve pahalı Torus antenleri, televizyon ağları tarafından ve Echelon sinyal istihbaratı toplamak için kullanılmaktadır.
Torus anteni , ekvatorun üzerinde sabit bir pozisyon olan Geo Stationary Orbit (GSO) ‘da bulunan bir dizi sinyalleri alabiliyor. Bir Torus anteninin çoklu radyo dalgaların konumu ile hizalanması gerektiğinden, belirli bir pozisyona ayarlanmalı ve bu nedenle dairesel radyo dalgaları çanakları gibi çevrilemez veya döndürülemez ve sabittir.

Televizyon şebekeleri tarafından kullanılan bir Torus anteni muhtemelen 1 milyon dolar civarında imal edilmektedir. Bu, tek bir Torus’un, her biri birkaç yüz bin dolara mal olabilen, çok sayıda geleneksel parabolik çanakların kurulum ihtiyacını ortadan kaldırdığı için tercih edilmektedir.

Çoğu televizyon kanalları ve ticari radyo dalgaları şirketlerinin ve askeri istihbarat kurumlarının çanak istasyonlarında Torus anteni görülebilir:

Bazı Torus anteni olan yerlere örnek:
– CIA genel merkezi
– Colorado’daki Schriever Hava Kuvvetleri Üssü
– Bazı intelsal yer istasyonları,
– Bazı Radyo dalgaları yer istasyonları,
– Chandler, Arizona Echostar radyo dalgaları downlink tesisi
– Cheyenne, Wyoming bir Echostar Yayın Merkezi
– Hauppage, New York’taki HBO İletişim Merkezi
– New York’ta HBO Studio Productions çatısında Torus anteni vardır.

ECHELON; ABD Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) önderliğinde İngiltere (GCHQ), Avustralya (DSD) , Kanada (CSE) ve Yeni Zelanda (GCSB) istihbarat ajansları tarafından işbirliği içinde yürütülen küresel, bilgisayarlı bir elektronik gözetim sistemidir.
Sistem, muazzam miktarlarda haberleşmeyi ayrım gözetmeksizin ve istenmeyen mesajların kitlesinden gelen mesajları tespit etmek ve çıkarmak için bilgisayarları kullanmak suretiyle çalışıp daha sonra daha ayrıntılı analizler yapar ve raporlar. Veriler radyo dalgaları müdahalesi, stratejik yerlerde hava dizileri ve yeraltı ve denizaltı kablolarına doğrudan dokunarak toplanır. Bilgisayar üreticilerinin , NSA’nın bilgisayarınızdaki her şeyi okumasına izin vermek için sistem yazılımına ‘ arka kapılar ‘ bırakır. İzlenen iletimlerin, tüm telefon görüşmeleri, e-posta iletileri, fakslar, sesli görüntülü
yayınlar ve dünya genelinde hem kamu hem de özel kuruluşların ve vatandaşların internet siteleri hatta banka hesapları dahil tüm bu bilgiler, Echelon bilgisayarlarında saklanır.
Dünya üzerinde gizli ve hatta girilmesi yasak Echelon istasyonları bulunmaktadır.


Torus antenlerinin bulunduğu bilinen ECHELON istasyonları şunlardır:
1-Raf Menwith Hill (İngiltere): İngilterede dünyanın bilinen en büyük radyo dalgaları takip ve istihbarat istasyonudur. İstasyon 33 radom içerir.

2- Morwenstow Bude (İngiltere):İngiliz sinyal istihbarat servisi (GCHQ) tarafından işletilmektedir. İstasyon, tüm ana frekans bantlarını teorik olarak kapsayabilen çeşitli boyutlarda (30 m çapında üçü dahil olmak üzere) yirmi bir radyo dalgaları anteni içermektedir.

3-Pine Gap (Avustralya):ABD hükümeti tarafından yönetilmektedir ve savaş istihbarat verisi sağlamaktadır. Pine Gap’ta 38 radyo dalgaları tabakası / radom vardır

4-Waihopai (Yeni Zelanda): Yeni Zelandanın GCSB kurumu tarafından işletilmektedir. Dünya çapında 150 farklı yerden kesilen çok sayıda e-posta, internet tarama oturumu ve çevrimiçi sohbeti veriler toplanarak XKEYSCORE adlı bir NSA sürveyans sistemi aracılığıyla analiz edilmektedir.

5-Ayios Nikolaos İstasyonu (Güney Kıbrıs);
6-Sugar Grove (Batı Virginia, ABD),
7-Yakima (Washington, ABD),
8-Sabana Seca (Porto Riko),
9-Misawa (Japonya),
10-Geraldton (Avustralya),
11-Tangimoana (Yeni Zelanda).

Echelon, radyo dalgaları iletişimini ve veri paketlerinden İnternet iletişimlerini toplayan gizli cihazları izleyen geniş bir radyo antenleri ve radyo dalgaları sistemi aracılığıyla bilgi toplar. Radyo dalgaları sinyallerini almak için sadece parabolik antenler ve Torus anten kullanılır. Çoğu zaman parabolik antenler, radomlar olarak bilinen küresel beyaz örtüler altında gizlenir: bunlar anteni korur, aynı zamanda hangi yöne baktıklarını gizler. Echelon toplanan sinyalleri yapay zeka (AI) teknolojisi ile ayıklar ve yararlı bilgileri filtreler. Sistem aynı zamanda ses tanıma, dil çevirisi ve anahtar kelime arama işlemlerini içerecek şekilde seçtikleri mesajları seçmek için de kullanılmaktadır.

Osman ATIF

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here