Günümüzde çok çeşitli radarlar bulunmaktadır. Radarlar askeri ve sivil olarak Hava savunma radarı, Çok hedef izleme radarı, Hava trafik kontrol radarı, Hava gözetim radarı, Hassas Yaklaşım Radarı, Havaalanı Yer Kontrol Radarı, Meteoroloji Radarı, Devriye Uçağı Radarı, Füze Güdüm Radarı, Savaş Alanı Radarı, Hız Ölçüm Radarı, Navigasyon Radarı gibi çeşit ve sınıflamalara tabidir. Radar sistemi içinde herhangi bir uydu gerekmediği gibi uydulara reddiyedir. Eğer gökte olduğu sanılan uydular olsaydı bu kadar çeşit ve sınıfta radarlara gerek kalmazdı….

22-MULTIFUNCTION PHASED ARRAY RADAR (MPAR):
Çok İşlevli Faz Dizisi Radarı (MPAR), uçak izleme, rüzgar profili ve hava durumu gözetleme Hava trafiği kontrolü gerçekleştirmek için tasarlanmıştır. Fazlı dizilerin hızlı tarama süreleri ve belirli alanlara ya da hacimlere ışınlama yeteneği nedeniyle, hem hava hem de uçak gözetimi için ortak bir aşamalı dizi platformudur.


Mevcut hava durumu radarları, atmosferin farklı kısımlarını örneklemek için mekanik olarak radar çanağını döndürür ve eğer. Çok İşlevli Faz Dizisi Radarı ise sabit duran düz panel antene sahiptir. Sabit panel anten her biri sinyal iletebilen ve alabilen ızgaralardan oluşur. MPAR radar ışını elektronik olarak yönlendirilebilir ve kullanıcılara radarın nasıl, ne zaman ve nerede kontrol edeceğini kontrol etme imkanı verir. Bu, radarın ışınlarını yalnızca fırtınaların tespit edildiği yere yönlendirmek için kontrol edilebileceği anlamına gelir. Radar, açık hava bölgelerini taramak için zaman kaybetmediği için daha hızlı güncellemelere yol açmaktadır.


Fazlı diziler genellikle “elektronik direksiyon” ile elde edilen radar ışın taramaları ile yüzlerce ya da binlerce küçük yayılan ve alıcı elemanın, sırasıyla, sinyallerin fazı her elemanda biraz farklı olacak şekilde radar darbeleri gönderdiği ve saptadığı bir radar mimarisi ile gerçekleştirilir. Bu faz farkı, radar ışınını fiziksel radar yüzünü oluşturan elemanların topluluğu üzerinde etkili bir şekilde yönlendirir.


Basitçe söylemek gerekirse, aşamalı bir dizinin çalışması, geniş hava taramalarını desteklemek için çok geniş ve uzak bir konfigürasyonu mümkündür. Bu arada, aynı dizi, aynı zamanda, uçakların ve kuşkulu hava araçlarının (örneğin potansiyel bir tehdide maruz bırakıldığı düşünülen dronlar) takibi için daha dar ışınlar üretecek şekilde de yapılandırılabilir.

MPAR gökyüzünü bir dakikadan daha az sürede tarayarak, ciddi hava koşullarına işaret eden kritik değişim bilgilerini ortaya koyar. Radar taramaları daha sert havalarda kolaylık sağlar, uyarıları daha doğru hale getirir ve yanlış alarmları azaltır.

MPAR’ın uygulamala alanları şunlardır:
Havacılık güvenliği için hava durumu verileri,
Atmosferik kimyasal / biyolojik / radyolojik tehlikeleri izleme,
Kasırgaların, güçlü rüzgarların ve ağır yağmurların izlenmesi,
Sayısal hava durumu tahmin (modelleme) verileri elde etme,
Havaalanı verimliliği ve kapasitesi,
Uçak tespiti ve takibi,
Doğal afet uyarısı,
Ülke güvenliği (toksik tüyler),
Volkanik kül tespiti,
Büyük yangın dumanı tespiti

Osman ATIF

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here