Nükleer bir savaş sonrası iyonosfer tabakasında ve tüm atmosferde bozulmalar meydana geleceğinden haberleşme, intranet, gözetim ve kontrol, radar ve benzeri sistemler işlemeyecektir. Bunu dikkate alan uzmanlar askeri olarak bir haberleşmenin devamı için özel istasyonlar kurmuşlardır. Peki iyonosfer tabakasından yukarıda olan uydulara ne oldu…. Hani bu uydulardan gerekli sinyalizasyon hizmetleri alınıyordu? Gerçekte böyle bir uydu cihazları olmadığı için yine her şey yer istasyonları ve iyonosfer arasında gerçekleşecektir…

21-SURVIVABLE LOW FREQUENCY COMMUNICATIONS SYSTEM (SLFCS): Düşük Frekans İletişim Sistemi (SLFCS); nükleer bir savaş veya minuteman kullanım durumunda veya sonrasında VLF / LF bandında (14-60kHz) güvenli, düşük veri hızı mesajlarını iletebilen ve / veya alan bir sistemdir. 
(Minuteman, kıtalararası balistik füzesini kullanan stratejik bir silah sistemidir.)


Nükleer patlamalardan sonra atmosfer bozulur ve bir HF radyo sinyali iletildiğinde, aktarımdaki karakterler kaybolur sadece mesajın bir kısmı alınabilir veya alınamaz duruma gelir. 
Yer istasyonları saldırıya uğramadığını varsayarsak Acil Eylem Mesajları (EAM) zayıflık olmadan nükleer bir saldırının tüm aşamalarında güvenilir bir şekilde iletilebilir.
VLF / LF bantlarında çalıştığı ve gömülü bir anten kullandığı için SLFCS hayatta kalan bir sistemdir. VLF nin çok yavaş bir şekilde iletilmesi sinyallerin elektro-manyetik darbelerine karşı daha güçlü bir şekilde korunmasınıda sağlar.

SLFCS 1960’lı yıllarda kurulmuş ve 1970’lerde geliştirilmiştir. 
1967’de Stratejik Hava Komutanlığı (SAC), Adak Adası, Alaska’dan Grindavik, İzlanda’ya kadar Green Pine UHF işaret istasyonu yayı kurdu. Green Pine istasyonları, nükleer komuta ve kontrol mesajlarının Kuzey enlemlerinde nükleer stratejik bombardıman uçaklarına ulaşmasını sağlamak için UHF haberleşme sistemi geçişini sağlamaktadır. 


Bu istasyonlar, HF ve SLFCS alıcıları ve iki UHF alıcı-vericisi ile donatılmıştır. 
SLFCS iki şekilde; yer istasyonu veya tel uçlu anten direklerinden iletilmektedir.


SLFCS anteni, aynı eksen üzerinde birbirlerine 90 derece düzenlenmiş iki büyük “halka” içermektedir. Anten, yaklaşık 20 inç çapında 8 fit uzunluğunda olan silindirik bir fiberglas radom içine yerleştirilen dikey bir UHF dizisidir.
Bu antenler genellikle 60 metrelik bir telefon direğine monte edilmiştir.

Stratejik Hava Komutanlığı (SAC) Acil Eylem Mesajlarını (EAM) SLFCS sistemlerine iletir. 
Green Pine İstasyonları tarafından bu mesajlar UHF bandında aktarılır. Bombardıman uçakları bu istasyonlardan aldığı UHF acil eylem mesajlarına göre görev emirlerini almış olur.

Bilinen Green Pine istasyonları:
Adak Adası, Alaska USD
Cape Parry, NWT – PIN-Main Kanada
Cambridge Körfezi NWT – CAM-Main Kanada
Hall Plajı, Miami Beach, Kanada 
Cape Dyer, -Nunavut, Kanada
Melville AS, Kanada
Arjantin NFLD Kanada
Loring Hava Kuvvetleri Üssü, USD
Maine12 Donanma Radyo Verici Tesisi (NRTF) USD
Grindavik, İzlanda

Osman ATIF

1 YORUM

  1. […] HAYATIMIZDAKİ UYDULAR – 21 -SURVIVABLE LOW FREQUENCY COMMUNICATIONS SYSTEM (SLFCS) – Os… Facebook Twitter Google+ Pinterest WhatsApp Önceki İçerikYön Kavramı..! Osman Atıf var block_td_uid_3_5da37bad97efb = new tdBlock(); block_td_uid_3_5da37bad97efb.id = "td_uid_3_5da37bad97efb"; block_td_uid_3_5da37bad97efb.atts = '{"limit":6,"ajax_pagination":"next_prev","live_filter":"cur_post_same_categories","td_ajax_filter_type":"td_custom_related","class":"td_uid_3_5da37bad97efb_rand","td_column_number":3,"live_filter_cur_post_id":4009,"live_filter_cur_post_author":"14","block_template_id":"","header_color":"","ajax_pagination_infinite_stop":"","offset":"","td_ajax_preloading":"","td_filter_default_txt":"","td_ajax_filter_ids":"","el_class":"","color_preset":"","border_top":"","css":"","tdc_css":"","tdc_css_class":"td_uid_3_5da37bad97efb_rand","tdc_css_class_style":"td_uid_3_5da37bad97efb_rand_style"}'; block_td_uid_3_5da37bad97efb.td_column_number = "3"; block_td_uid_3_5da37bad97efb.block_type = "td_block_related_posts"; block_td_uid_3_5da37bad97efb.post_count = "6"; block_td_uid_3_5da37bad97efb.found_posts = "115"; block_td_uid_3_5da37bad97efb.header_color = ""; block_td_uid_3_5da37bad97efb.ajax_pagination_infinite_stop = ""; block_td_uid_3_5da37bad97efb.max_num_pages = "20"; tdBlocksArray.push(block_td_uid_3_5da37bad97efb); […]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here