Elektrik ve elektronik mühendisliği okuyan arkadaşlarımızı zamanında acayip keklemişler. Gsm teknolojisinin sözde uydularla yapıldığına inanan çok öğrenci var. Çünkü akademik bilgilerde bu yönde. Öğrencisin gençsin başın havalarda. Ne yapacaksın. Dersine çalışıp sınavları vereceksin. Sorgulamak mı? Neredee?

CELL TOWERS; Baz istasyonu mobil sisteminde yayın yapan yüksek dalga diyagramı ve mega frekans sistemi ile bilinen mobil verici (hücre kulesi) anlamına gelmektedir. Üzerlerinde MiniLinkler (alıcılar) mevcuttur. Bu alıcılar olmazsa görüşme yapamayız. Telefonun şebeke göstergesi tam dolu olabilir ancak konuşmamıza izin vermez. Baz istasyonları, GSM iletişimin kapsama alanını genişletmek için bina çatılarına kurulan, genellikle beyaz renkli ve kutu şeklinde, 4 metre boyunda, iki çubuk antenle bir çanak antenden oluşan ve mikrodalga yayan cihazlardır. Çubuk antenler mikrodalgaları toplayıp çanak antenlere verir ve bu dalgalar çanak anten aracılığıyla 16 farklı frekanstan ve UHF (Ultra-High Frequency) üzerinden yayınlanır. 


Cep telefonu ile konuşur­ken belki de ışıkla bir alaka­sının olmadığını düşünür­sünüz. Fakat cep telefonla­rında ışık teknolojisi yani elektromanyetik dalgalar kullanılır. Cep telefonları mik­ro dalgaları kullanarak sin­yal gönderir. 

baz istasyonu çalışma sistemi ile ilgili görsel sonucu


Cep telefonlarına, elektromanyetik dalga yayan, bir çeşit taşınabilir radyo verici ve alıcısı gözüyle bakılabi­lir. Cep telefonları yan yana dursalar bile hiçbir zaman birbirleriyle doğrudan iletişim kuramazlar. Bunların arasındaki iletişim, baz istas­yonları sistemler aracılığıyla yapılıyor.


Baz istasyonu konuşmayı, sabit bir kablo üzerinden ya da yönlendirilmiş elektromanyetik dalga demeti halin­de Mobil Anahtarlama Merkezlerine ulaştırır ve konuş­ma, oradan cep telefon sistem sunucusunun ana bil­gisayarına iletilir.
Bu bilgisayar, tüm cep telefonlarının nerede oldukları­nı bildiğinden konuşmayı, alıcı cep telefonun bulundu­ğu en uygun baz istasyonuna yollar ve oradan da al­cının cep telefonuna ulaşır ve karşılıklı konuşmalar ay­nı yoldan gidip gelir.

Osman ATIF

baz istasyonu çalışma sistemi ile ilgili görsel sonucu

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here