Hayatımızda en gerçekci ve en güncel haberleşme, internet, radar ve sinyalizasyon network sistemlerini ele almaya devam ediyoruz. Ve görüyoruz ki tüm bu destek ve hizmetler gökte olduğu sanılan uydulardan kaynaklanmamaktadır. Tüm bu sistemler bu uyduların varlığını reddetmektedir.

19- DARPA 100 GB/S RF BACKBONE SİSTEMİ: Northrop Grumman Corporation 12 mil(20 km) kentsel veya kırsal bir alanda saniyede 100 gigabit iletebilen bir kablosuz iletim veri bağlantısı ağ sistemi “100 Gb / s RF Backbone” (kısaca 100G) olarak adlandırılmıştır. Bu sistem askeri alanda şu anki kablosuz bağlantılarından 500 kat daha hızlı ağlar sağlamaktadır. 


100 Gb / s RF Backbone sistemi yüksek bant genişliğinde, düşük gecikmeli fiber optik bir ağ ile aynı tür bir bağlantı sağlamaktadır. İnsanlı veya insansız hava araçlarını (UAV) kontrol etmek veya bu ağlar üzerinden sinyaller göndermek / almak zordur (ve potansiyel olarak güvensizdir) ve Northrop Grumman Corporation bunun yerine Ortak Veri Bağlantısı’nı kullanarak kendi kablosuz ağını oluştumuştur.


Ortak Veri Bağlantısı (CDL), bir askeri operasyonda dağıtımını, görüntüleri, istihbaratları, siparişleri ve benzerlerini yönetmek için bir araya getiren güvenli bir kablosuz iletişim ağdır. İnsansız hava araçları, yüksek irtifa uçakları, balonlar, zeplinler, uçak gemileri, helikopterler, aracılığıyla geri dönen kablosuz CDL bağlantıları ile birbirine bağlanır. CDL bağlantıları bu projeyle 100 Gbps’ye kadar yükseltilmiştir.


Fiber optik kapasite için radyo frekansı taşıyıcı (RF ) elektronik cihazı sayesinde Uçaktan yere yüksek verimli veri bağlantıları, yüksek çözünürlüklü görüntüleme, video, radar taramaları ve elektromanyetik spektral verilerin bir uçağa inmeden paylaşılmasına olanak tanır. 
Sistem 71-76 GHz ve 81-86 GHz aralıklarında milimetre dalga frekanslarında çalışır. Bu sisteme göre yüksek hızlı aktarım, dört saniyeden az bir sürede 50 gigabayt bir veriyi indirme kapasitesine sahiptir.

100 Gb / s RF Backbone sistemi uçak, havada iken sinyalleri toplayarak 100 g hız verilerini doğrudan gönderebilmektedir. Hiperspektral görüntüleyiciler gibi yeni nesil sensörler tipik olarak verileri daha hızlı toplar ve hava yoluyla toplanan çoğu veri bağlantısından daha büyük miktarlarda rahatlıkla iletebilir. Teknik olarak tek bir modülasyon yöntemi kullanılır, iki frekans bandının her birine 25 Gbps akışı gönderilir. İki antenin her birinden ortogonal polarize sinyalleri aynı anda gönderilir. 


100G sistemi, fiber optik eşdeğer kapasitelidir ve bulutlu, yağmurlu, sisli hava şartlarına rağmen yayılabilmekte ve yüksek kullanılabilirlik sağlayan uzun erişimli bir hava yolu iletişimi bağlantısı kurabilmektedir.

BU SİSTEME UYGUN HAVA TAŞITI PROTEUS: Proteus, yüksek irtifa, uzun süreli telekomünikasyon rölesi platformu olarak tasarlanmış, atmosferik örnekleme ve yeryüzü izleme bilimi misyonlarında da kullanım potansiyeline sahip bir uçaktır. 
Proteus, büyük şehirler üzerindeki geniş bant verilerinin aktarımı için 18 metrelik çaplı bir telekomünikasyon anten sistemi taşımaktadır.
Uçak, 18.000’e kadar rakımlarda 50.000’den 63.000 feet’e çıkacak şekilde tasarlanmıştır. Uçak, çeşitli yerlere taşınan yüklerin taşınmasını sağlayan modüler yapıya sahiptir.

Proteus Uçak özellikleri:
Boş ağırlık: 5,900 lb 
Brüt ağırlık: 12,500 lb; Askeri kullanımda 15.800 lb. 
Yakıt kapasitesi: Gövde, kano ve kanat depolarında 6,000 lb. 
Yük kapasitesi: Göreve bağlı olarak 1.800 ila 7.260 lb. 
Elektrik gücü: 30kw’ye kadar 19kw. 
Tahrik: Rolls FJ44-2 turbofan motorları, her biri 2.300 lb itiş. 
Hava hızı : 20.000 ft’de 190 kt, 40.000 ft’de 280 kt, 
Yükseklik: 7,000 lb’de 65.000 ft’ye kadar; 
Dayanıklılık:Yük ve irtifaya bağlı olarak 18 saate kadar.

Osman ATIF

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here