Gelelim çağımızın bir hurafesini daha rafa kaldırmaya. İnternet iletişim ve ağı uydulardan sağlanıyor inancını yıkıyoruz. Zira internet ağ erişiminin uyduyla hiç bir alakası yoktur.

18-UNDERSEA CABLES (OVER %90 OF ALL COMMUNICATION); Deniz altı internet kablo ağı: Uluslararası verilerin yüzde doksan dokuzu , denizaltı iletişim kabloları olarak adlandırılan okyanusun altındaki kablolar tarafından iletiliyor. 
Toplamda, yüzbinlerce mil uzunluğunda ve denizlerin derinliklerinde bulunmaktadırlar. Kablolar kablo katmanları olarak adlandırılan özel botlarla kurulur. Bu teller, onlara bağlı anviller ile kabloları düşürmekten ibarettir – kablolar genellikle okyanus tabanının düz yüzeylerinden geçmekte ve mercan resiflerini, batık gemileri, balık yataklarını ve diğer ekolojik habitatları ve birtakım engellerle karşı karşıyadır.

Denizaltı kablolarının modern sistemi köklerini telgrafta taşır. İlk transatlantik haberleşme kablosu, İrlanda ve Newfoundland arasındaki okyanusun altında 1858 yazında tamamlandı.
Telefon kabloları daha sonra telgraf kablolarına katıldı ve nihayetinde internete dayanan fiber optik kablolar okyanus tabanına ulaştı.
Telecoğrafyada yaklaşık 350 kablo listeleniyor – bazı çapraz okyanuslar, diğerleri kıtalar boyunca kıyıları takip ediyor. Tüm denizaltı kabloları şebekesi 550,000 milden fazla bir alana yayılıyor , bazıları ise yer altındaki Everest Dağı kuleleri kadar su altında kalmış durumda.

Fiberoptik internet kabloları, deniz kıyısı boyunca “iniş istasyonlarıyla” bağlantılıdır. Büyük kablo döşeme gemileri ile okyanus tabanı boyunca bu kablolar belli bir yol güzergahı üzerinde döşenmektedirler. Fiberoptik kablolar 3 inç(7cm) kalınlığında, çok büyük kısmı çelik koruma ve diğer korumalardan oluşmakta ve günümüzdeki internet trafiğinin binlerce katını karşılayabilecek şekilde tasarlanmıştır. 
Kabloların hangi ülkelerden geçtiği ile ilgili bazı bilgiler olmasına rağmen gerçek konumları tam olarak açıklanmamaktadır. Özellikle terör eylemlerinde iletişimi keserek ülkeleri kaos ortamına götürmek için çok büyük anlam ifade eden kablolar, sınırlı insanların bildiği konumlarda bulunuyor ve bu kabloların yolları bilinmemektedir.

Bu su altı kabloları her biri saniyede yaklaşık 10 Gigabit -ortalama internet bağlantısının 10 bin katı– taşıyabilmekte internet gecikmesini 60 milisaniye kadar düşürebiliyorlar. Su altının gizli kahramanları fiber optik kablolar, başka hatlarda sorun olsa bile internet bağlantınızı korumak için gece gündüz demeden çalışıyor!

Modern kablo sistemleri olan fiber optik kablolarda verileri aktarmak için fotonları (ışık kaynağı) kullanır. Bu foton iletimi; aynı zamanda internet trafiğindeki data akışlarını – telefon görüşmelerini izleyip kaydetmek için de .. dünya çapındaki gizli servislere bir açık kapı bırakmaktadır.

Kablo ek birleşme yerlerinde, bir prizma ile foton akış bölme ya da kabloyu bükme yoluyla verileri çalma – dinleme – kaydetme imkanı verir. 
2012 yılında Edward Snowden tarafından Guardian’a sızdırılan belgeler, İngiliz ve Amerikan istihbarat servislerinin bu yöntemi kullandıklarını açık olarak ortaya çıkardı.

Amerika, Asya ve Avrupa’da 12 veri merkezi bulunan Google; tek başına günde 20 milyar web sayfası işlemek için bu kabloları kullanıyor.
Hızla artan bu data trafiğini ve gelecekteki internet bağlantı güvenliğini sağlama almak için .. aynı zamanda, okyanus ve kıtalardaki fay hatlarının kablolara getirdiği riskleri minimize etmek için, operatörler özel fiber hatlar geliştiriyorlar.

Fiziksel olarak internet bağlantısı olmayan tek kıta Antarktika. ABD, dünyanın neredeyse tamamı için internet konusunda merkez. Günümüzde internet bağlantıları daha çok bölgesel hale dönüştü. Ancak yine Latin Amerika’nın neredeyse tamamı ABD’ye bağlıyken, Afrika ve Ortadoğu’nun sağlayıcısı Avrupa’daki ana merkezler.

BRICS ülkeleri ( Brezilya Rusya Hindistan Çin GüneyAfrika ) arasında bağımsız bir ağ kurulmuştur. Ağın küresel çapta daha etkin olabilmesi için Asya, Afrika ve Güney Amerika’da bulunan diğer kablo sistemleriyle bağlantılı kurulmuştur.

Osman ATIF

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here