HAYATIMIZDAKİ UYDULAR -17
Devlet Düşmanı (Enemy Of The State) veya Komplo Teorisi – Conspiracy Theory gibi filmlerde izlemişseniz uydudan sinyal ve yer takibi algısı hepimizin beynine işlenmiştir. Yani bizleri uydular sayesinde cep telefonları veya kredi kartları ve elektronik aletlerin sinyalleri ile bulabiliyorlar. Evet doğrudur bizleri bulabilirler ancak o gökte olduğu sanılan uydularla değil…

17-HIGH ALTITUDE LONG ENDURANCE DEMONSTRATOR (HALE-D); İnsansız bir keşif balonu olan HALE-D helyum zırhı, yüksek mukavemetli kumaşlarla yapılan ve rejeneratif bir güç kaynağı olarak hizmet veren ince film güneş dizileri içeren bir alt ölçekli hava taşıtıdır. 240 ft uzunluğunda HALE-D, 50 lb’lik bir yükü 60.000 ft’ye en az 15 gün sürecek şekilde tasarlandı. Ancak yaklaşık 32.000 feet’e kadar çıkabilmektedir. Bu yükseklikte bir zeplin 600 mil (965 km) çapında bir alanı ve milyonlarca kilometre kübik hava sahasını araştıracaktır.

Asıl amacı çok sayıda olası uygulama ile düşük uçan bir uydu gibi davranacaktır. Haberleşmeyi sağlayacaktır. Aynı zamanda, geleneksel uydu maliyetlerinden önemli ölçüde daha az olan bir keşif aracı veya bir hava durumu veri toplayıcı olarak da kullanılabilir.

HALE-D zeplinlerde, gündüzleri güç sadece güneş panellerinden elde edilmektedir. Bununla birlikte fazla olan güç lityum iyon pilleri şarj etmek için kullanılmaktadır. Bu piller gece devreye girmektedir. Gereken yüksekliğe ulaşmak için sadece turbofan iki adet motoru bulunmaktadır.
Turlama sırasında sadece güneş enerjisi ve pillerden gelen enerji kullanılmaktadır.

ENTEGRE SENSÖR YAPISI (ISIS);
2004 yılında yüksek irtifa insansız hava gemisinin yapısında büyük bir radarın entegrasyonu amacıyla başlatılan Birleşik Devletler Hava Kuvvetleri (USAF) ve Savunma İleri Araştırma Projeleri Ajansı (DARPA) programıdır. Bu projeye göre yüzlerce kilometre uzaktaki küçük askeri değerli hedefleri tespit edebilen entegre bir radar sensörü taşımak ve kullanmak.
Raytheon tarafından geliştirilen elektronik olarak taranan (AESA) çift bantlı radar, zeplin yapısal tasarımının ayrılmaz bir parçasıdır. Zeplin içinden ileten iki adet hafif, dijital verici / alıcı dizileri dizisinden oluşur. İki dizide 100 metrekare X-bant ve 600 metrekare UHF bant dizileri bulunacaktır.

Operasyonel bir hava gemisine tam olarak ölçeklendiğinde, ISIS sensörleri 600 km’lik mesafelerde
son derece küçük seyir füzeleri
ve insansız hava araçlarını
tespit edip takip edebilmektedir.
İnsan boyutundaki hedefler
veya yeşillik altındaki araçlar,
300 km’lik bir kapsam alanında tespit edilebilmektedir.
Bunun için radar açıklığı büyüdükçe, radar sisteminin izleme performansı katlanarak artar.
DARPA’nın ISIS programı ancak stratosferik bir zeplin üzerinde başarı sağlayabilmektedir.

HALE-D Özellikleri:
Hava İrtifası: 60.000 ft
Hacim : 500,000 ft3
Taşıma Yükü Ağırlık: 50 lbs
Uzunluk / Çap : 240 ft/70 ft
Yük Gücü: 500 watt
Tahrik Motorları: 2 kW
Elektrik Dayanıklılık: >15 gün
Enerji Depolama : 40 kWh Li-ion Pil
Güneş Dizisi : 15 kw ince film
Seyir Hızı : 20 ktas @ 60 kft


Osman ATIF

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here