HAYATIMIZDAKİ UYDULAR – 14 – GOOGLE LOON SYSTEM -Osman ATIF

  0
  172

  HAYATIMIZDAKİ UYDULAR – 14
  Facebookun internet hayalini Google uçaklarla değil ama balonlara sağlamıştır. Stratosferdeki rüzgar haritalarını kullanarak balonları bir yerden bir yere aktarmayı başarmışlardır.
  14-GOOGLE LOON SYSTEM; Balonla çalışan internet sistemi; kırsal ve uzak bölgelerde insanları birbirine bağlamak, kapsama alanı boşluklarını doldurmak, doğal afet ve felaketlerden kaynaklanan tahriplerden sonra insanları tekrar çevrimiçi duruma getirmek için tasarlanan, belli bir alanda seyahat eden bir internet balon ağıdır.
  Loon, dünyanın her yerine balonlarla interneti ulaştırmayı amaçlayan uluslararası çapta bir Google projesidir.

  Google’ın ana şirketi Alphabet‘in internet erişimi olmayan bölgelere balonlar aracılığıyla kablosuz internet götürmeyi hedeflediği bu projenin ne kadar büyük bir gelecek sunduğunu bir kez daha gözler önüne seriyor.
  Temel olarak stratosfere gönderilen ve oradaki rüzgarları kullanıp hareket ederek birbirlerinin yerini dolduran balonlardan oluşan proje, özel geliştirilen navigasyon sistemiyle sadece ihtiyaç olan bölgelere yönlendirilebiliyor. Belirlenen alanlara 10 ile 30 adet balon gönderebilen ve burada aylarca kalabilen balonlar sayesinde kesintisiz bir internet sağlanıyor. Project Loon projesinde yer alan internet balonlarını gökyüzüne göndermek için 16 metrelik bir özel vinç sistemi kullanan Google, tenis kortu büyüklüğündeki balonu sadece 30 dakika içerisinde şişirerek göreve hazır hale getirebiliyor.

  Stratosferde, birçok rüzgar tabakası vardır ve her rüzgar tabakası, yöne ve hıza göre değişir. Bir tabaka, balonun hedef konumundan uzaklaşmasına neden olabilirken, bir başka yakın tabaka, balonun doğru yönde patlamasına izin verebilir. Loon ekibinin orijinal içgörülerinden biri, balonların rüzgârlarla hareket etmesine izin vermek için balonları yukarı ya da aşağı doğru hareket ettirerek, rüzgârlara yelken açmaktır. Bu “akışla devam et” tekniği, balonların hızlı ve verimli bir şekilde doğru noktaya ulaşmasını sağlar. Loon balonları, istenilen yönde seyahat eden bir rüzgar tabakasının içine doğru inen ya da inerek ihtiyaç duydukları yere giderler. Hücresel yelpazeyi paylaşmak için Telekomünikasyon şirketleriyle ortaklık kurarak, kullanıcıların doğrudan telefonlarından ve diğer LTE özellikli cihazlardan balon ağına bağlanmasını sağladık. Sinyal daha sonra balon ağından geçirilir ve Dünya’ya geri döner.
  Project Loon, balonlarının nereye gitmesi gerektiğini belirlemek için yazılım algoritmalarını kullanır ve ardından her birini doğru yönde esen rüzgar katmanına taşır. Rüzgar ile hareket ederek, balonlar bir büyük iletişim ağı oluştururlar.

  Loon balonları, stratosferde Dünya yüzeyinin yaklaşık 20 km üzerinde hareket eder. Balonların ihtiyacı olan enerji, alt kısıma konumlandırılan güneş panellerinden sağlanıyor.
  Tam güneş ışığında bu paneller 100 Watt’lık güç yaratabiliyor. Bu güç hem balonların çalışmasına hem de gece için enerji depolanmasına yetiyor. Balonun hareketi için rüzgar enerjisi, çalışması için de güneş enerjisinden yararlanılarak tamamen yenilenebilir kaynaklar kullanılmış oluyor.

  Kullanıcılar balon ağına binalarına kurdukları özel bir anten aracılığıyla bağlanabiliyor. Sinyaller balonlar arasında aktarılarak tüm dünyaya ulaştırılıyor. Proje için tasarlanan balonlar yüksek basınç ortamlarında kullanılabilmesi için özel olarak polietilenden üretiliyor. Her bir balon karada 40 km’lik bir alana bağlantı sağlayabiliyor.

  Google Loon, aşırı yağmurlar ve sel nedeniyle yerinden edilen Peru’daki binlerce insanın temel İnternet bağlantısını sağlamak için 2017’de aylarca Telefonica ile ortaklık kurdu. Google Loon ekibi ayrıca, AT & T ve T-Mobile ile birlikte çalışarak, Maria kasırgasından dolayı interneti zarar gören Porto Riko ya 30 balonla destek vererek bölgedeki iletişimin büyük bir bölümünü toparladı.

  Resmi bilgi için:https://plus.google.com/+ProjectLoon/posts

  Osman ATIF

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here