HAYATIMIZDAKİ UYDULAR – 13
Facebook problemli alanlara internet erişimini sağlamak için bir proje geliştirir. Bu projede kendisi bir uçak üretir. Lakin hatasını geç de olsa farkeder. Çünkü facebook hava taşıtı yapan bir firma değildir. Bizi ilgilendiren konu burası değil… İnternet erişimi için hava taşıtlarının kullanılması. Şimdi insan sorar değil mi? Hani bu dünya üzerinde binlerce uydu nerede?Uydudan dağıtılan gps ler, radyo dalgaları, sinyaller, tv yayınları, haberleşme dalgaları nerede? vs vs…. Anlayacağınız yıl olmuş 2018 halen gökyüzünde dronelarla internet eriştirmeye çalışıyoruz. İlginç değil mi?

13-FACEBOOK AQUİLA OTONOM iNTERNET UÇAĞI: 2013 yılında Facebook girişimi üzerine, Internet.org projesi başlatıldı. Samsung, Qualcomm, Mediatek, Ericsson, Nokia ve Opera bu projeye ortak oldu. Projenin temel fikri, dünyanın her yerine temel internet hizmetlerini ücretsiz erişim sağlanmasıdır Facebook dünyanın uzak bölgelerinde internet erişimi sağlamak için kullanmayı planladığı tam ölçekli uçak ortaya çıkardı. Şirket, büyük kırsal alanlara internet erişimi sağlamak için uçakların bağlantılı bir ağını kullanmayı planladı. Bunun için Drone Aquila, Connectivity Lab’de, İngiliz şirketi Ascenta’nın uçak teknolojisi alanındaki uzmanlarıyla birlikte geliştirildi. Geliştiriciler, Aquila’nın iniş ve bakım ihtiyacı olmaksızın üç aya kadar havada kalabilecek özelliği olduğunu söylediler. Otonom uçuş süresini garanti altına almak için drone, 18300 metrelik bir yüksekliğe yükselmektedir. Hava taşıtlarıyla çarpışma tehlikesi yoktur, Hava ile ilgili sürtünme daha azdır ve güneş pilleri her zaman bulut katmanının üzerinde olduğundan daha hızlı yüklenir.

Uçağın özellikleri:
Güç : Aquila’nın gün içerisinde güneşten topladığı enerji miktarı, pervanelerini, haberleşme yüklerini, aviyonik, ısıtıcıları ve karanlıkta çalışan ışık sistemlerini korumak için yeterli enerjiyi depolamaktadır.
Kontrol : Aquila çoğunlukla kendi kendine yeterlidir, ancak yine de, uçağı yöneten, sürdüren ve izleyen yaklaşık bir düzine mühendis, pilot ve teknisyenin yer ekibine dayanır. Uçağı, yönünü, yüksekliğini ve hava hızını belirlemeye izin veren bir yazılım aracılığıyla kontrol ediyorlar
Hız : En az enerji miktarını kullanabilmek için, Aquila’nın olabildiğince yavaş gitmesi gerekiyor.
Yük : Aquila’nın kütlesinin neredeyse yarısı yüksek enerjili pillerden oluşuyor.
İletişim : Aquila, mevcut sistemlerden 10 kat daha hızlı veri aktarımı için lazer kullanan bir iletişim yükü taşımaktadır. Hareket halindeyken, kirişlerini 11 milden fazla bir dime çarpacak kadar hassas bir şekilde hedefleyebilecektir.

İlk olarak Temmuz 2016’da havalanan Aquila, başarılı bir uçuş gerçekleştirse de iniş sırasında piste sert bir vuruş yaparak istenilen şekilde indirilemedi. O başarısız sayılan testin üzerinden 1 yıl geçti ve yeni uçuş gerçekleşti. Aquila, başarılı bir şekilde uçuş yaptıktan sonra istenilen bir iniş yaptı. Yeni uçuşunda gösterdiği başarı ise internetin her yere aktarılması konusunda umut verdi.

Facebook, yaklaşık 18-27 km arası yüksekliğe çıkabilen uçağın 90 gün boyunca belirli bir bölgeye internet erişimi sağlayacağını aktarmıştı. Facebook, Aquila olarak adlandırdığı projesiyle ilgili önemli bir açıklamada bulundu. Şirket tarafından yapılan duyuruya göre Facebook, Aquila projesinden kendi uçağını üretmekten vazgeçtiğini havacılık endüstrisindeki önde gelen şirketlerin yeni yüksek irtifa uçaklarının tasarımı ve inşası da dahil olmak üzere bu teknolojiye yatırım yapan ortaklarıyla internet dağıtım sistemlerinde çalışmaya devam edeceğini söyledi.


Bir Facebook temsilcisi, Aquila projesinin hem başarılı hem de geniş kapsamlı olduğunu vurguladı; İletim, itki ve benzeri konularda aktif kalkınmada çok fazla ilerleme olmuştur. Tam olarak şirket ile ilgili bazı planlar belirsiz olsa da, ancak program odağı ayarlar olarak biz muhtemelen önümüzdeki birkaç ay içinde bu cephede yeni haberleri bekleyebilirsiniz dedi.

Osman ATIF

Bundan önceki yazı,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here