Nasa askeri ve güvenlik gereği her türlü teknolojiyi geliştiriyor ve kullanıyor. Hani diyorlar ya o kadar uydu var yörüngede. Bu uydularla uçakları takip ediyorlar, iletişimi sağlıyorlar, fotoğraflar çekiyorlar hatta yer tespiti yapıyorlar. Tüm bu söylenenler aslında birer bilimsel hurafe. Çünkü aşağıda sunacağımız uygulama aslında radarın olmadığı bölgelerde yabancı cisimleri kontrol etmek ve küçük de olsa yük taşıyabilmek için geliştirilen bir hava taşıtı uygulaması.

11-HIGH ALTITUDE SHUTTLE SİSTEMİ (HASS); Yüksek İrtifa Mekik Sistemi, yüksek irtifadan yük taşıma için insansız hava sistemidir. Bir balon kaynaklı yarı özerk kanatlı olup yükü yüksek irtifada taşır. (Yük kütlesi: 10-25 kg, Toplam uçuş (iniş) süresi: 30-45 dakikadır)
HASS çok amaçlı yüksek irtifa yeteneğine sahiptir. Platformunda otopilot modifikasyonları, optimizasyon destekli dinamik modelleme ve yüksek kaliteli (düşük titreşimli) mikrogravite içerir.

NASA, HASS mekik uçaklarını yüksek havacılık balonlarından fırlatılan insansız uçak sistemlerini kullanarak, Federal Havacılık İdaresi’nin ulusal hava sahasına inen uçakları veya hava cisimlerini tespit edip takip etmesine yardımcı olması için tasarlamıştır. 
Bunun için stratosferik balonlar kullanmaktadır. Stratosferik balon sistemi, kanatlı bir uzay aracının Sınıf A kontrollü hava sahasına girişini simüle etmek için HASS’ı serbest bırakmadan önce 70.000 fit (21 km) yükselmektedir. Hass serbest bırakıldığında fırlatma sahasına geri iniş 30 dakikadan fazla sürmektedir.

Hem HASS hem de onu 70.000 feet’e yükselten balon, Tillamook, Oregon’daki bir hava sahasında bulunan bir araştırma firması olan Near Space Corporation tarafından üretilmektedir. HASS uygulamasının menzili, 6000 kilometrelik deniz mili ve özellikle yakın alan teknolojileri için 20.000 mil kare (32000 km2) üzerinde bir alanı kapsamaktadır.

Yüksek İrtifa Mekik Sistemi (HASS), Dünya’ya dönen ve kontrollü hava sahasına yeniden giren 22 kiloluk yük taşıma kapasitesine sahip garip görünen bir uçan kanatlı, aynı zamanda ucuz maliyetli ve daha güvenilirdir. Oldukça küçüktür ve yanıcı yakıt taşımamaktadır. Balonundan serbest bırakıldığında HASS, yere göre düz bir tutum içinde birkaç saniye düştükten sonra, kontrol girişlerine cevap vermek için yeterli hava hızı gelişir. Otopilot ile GPS navigasyonunu kullanarak HASS ya programlı bir uçuş profili uçurabilir ya da Tillamook’a geri dönünceye kadar yerden uzaktan kontrol edilebilir. HASS serbest bırakıldıktan sonra balon helyum gazını serbest bırakır ve paraşütle iner; Kendi ADS-B transponderine sahip olan balon, başlangıç ​​noktasından 20-30 mil ileriye düşmektedir. (40-45 km)
Nasa nın hedefi 2020 yılına kadar neredeyse tüm uçakları takip etmenin birincil yöntemi olacak olan ADS-B, hassas konum ve yüksekliğini yayınlamak için uçağın GPS ve aviyoniklerine güvenerek hiçbir radarın bulunmadığı yerlerde radar benzeri bilgilerle hava trafik kontrolörleri sağlamaktır. Ancak bu sistem sadece 60.000 feet altındaki FAA kontrollü Class A hava sahasında kullanılmak üzere tasarlanmıştır.

Osman ATIF

Bir önceki yazımız,

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here