HELİNET- PHOENİX LiDAR SISTEMİ: LIDAR (Light Detection and Ranging; veya Laser Imaging Detection and Ranging), lazer darbeleri kullanılarak bir nesne veya bir yüzeyin uzaklığını anlamaya yarayan teknolojinin adıdır. Radar teknolojisiyle benzerdir. Radarda kullanılan radyo dalgaları yerine ışık, yani lazer darbeleri kullanılır. 

Havadan tarama yapan Lidar sistemleri, Lidar sensörü, IMU ve dahili bilgisayardan oluşur. Bunların yanında GPS ve INS gibi birçok teknolojide yardımcı olarak kullanılır. Bu sistemde lazer kaynağından çıkan ışınlar sürekli olmayıp periyodik olarak yansıtıcıya çarpıp tarama yapılacak olan alana yönlendirilir. Böylece hava aracından tarama yapılacak alanın saniyede 20.000 ila 150.000 noktasının taraması gerçekleştirilir. 

Bir birimlik sinyal herhangi bir zemine ulaştığı vakit o yüzeyden tekrar yansıyarak önce yansıtıcıya sonrada alıcı sensöre ulaşır. Bu esnada sinyalin gidişi ile dönüşü arasındaki zaman farkı dâhili bilgisayar tarafından ölçülür. Bu zaman farkı ışık hızı ile çarpılıp ikiye bölündüğünde sensör ile görüntüsü alınan obje arasındaki uzaklığı verir. Bu işlemler sırasında havadan taramada GPS anlık olarak hava aracının coğrafi koordinatlarını alır ve bu bilgiler lazer sensöründen alınan bilgilerle dahili bilgisayarda eşleştirilir.

Phoenix LiDAR, uçak, dron, araç, gemi ve hatta sırt çantalarına monte edilen sistemleri kullanarak hassas, veri toplamanızı sağlayan en yeni lazer haritalama teknolojisini kullanır. Topoğrafyayı yakalamak, yardımcı tesisatları ve inşaat sahalarını incelemek, felaket bölgelerini haritalamak, kentsel gelişim için araştırma yapmak ve daha pek çok şey için LiDAR sistemi kullanılmaktadır.
Lidar sistemi genelde şu durumlar için faydalıdır:
1-Ekipman bitki örtüsü tarafından engellendiğinde bile toprak kablo ve tellerini ve daha fazlasını tespit edebilmektesiniz.
2-Zamanın bir bölümünde doğru hava ölçümleri yapabilmekte ve ekipleri yoğun bitki örtüsüne göndermeden boru hatlarının ve diğer ekipmanların 3D modellerini bularak ve hazırlayarak yüksek nokta yoğunluğundan yararlanabilirsiniz.
3-Havadaki ilgi alanlarını daha az zamanda ve ekipleri yoğun bitki örtüsüne göndermeden keşfedebilmektesiniz. Düşük veya düşük ışık ortamlarında hassas volumetrik ölçümler üretebilirsiniz.

4-Phoenix Ranger-LR, geniş kapsamlı bölgeler üzerinde verimli bir şekilde toplanan fotogerçekçi 3D nokta bulutu verileri üretir ve bu verileri özellikle kolluk kuvvetleri için daha fazla bağlam, farkındalık ve taktiksel doğruluk adına toplayabilirsiniz.
5-Ayrıca Lidarın ek faydaları arasında uzak arka ağaçlarda gizlenmiş, soyulmamış parkurların açığa çıkarılması, genişlik, yükseklik ve yolların uzunluğunun belirlenmesi, bitki örtüsünün gizlediği mikro topoğrafyanın tespit edilmesi ve insan faaliyetlerinden etkilenen yer yüzeyinin hakkında bilgilendirme alabilmektesiniz

Lidar sistemi dronelara takılarak yaklaşık 25 dakika havada kalmasının yanı sıra 7 kilometrelik, yüksekliğe ve uçuş menzil kapasitesine sahip 4K kamerası sayesinde de oldukça tatmin edici fotolar çekilebilmektedir.

Havada kullanılan lidar sistemi yer tabanlı Lidara göre daha avantajlı ve daha hassas verilere ulaşabilmektedir.

Osman ATIF

Bir önceki yazımız,

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here