Bizlere yutturdukları uydular gerçekte anlattıkları gibi değil. Peki o zaman bu uyduların işlerini ve görevlerini neyle yapıyorlar… Buyrun hayatımızdaki farkında olmadığımız teknolojilere:

LORAN – C; Uzun menzilli navigasyonun kısaltmasıdır. Gemi ve uçakların konumlarını belirlemeye yardımcı bir navigasyon sistemidir. LORAN-C başlangıçta ABD kıyı sularına radyonavigasyon hizmeti vermek için geliştirildi ve daha sonra genişletildi.  Yirmi dört ABD LORAN-C istasyonu, Kanada sularında ve Bering Denizi’nde kapsama sağlamak için Kanada ve Rus istasyonlarıyla ortaklaşa çalıştı. Sistem, yayınlanan alanlardaki uygun donanıma sahip kullanıcılar için 0,25’den fazla deniz mili mutlak hassasiyet sağlamıştır. Ek olarak, sivil ve askeri hava, kara ve deniz kullanıcıları için navigasyon, konum ve zamanlama hizmetleri sağlamıştır. Hem Instrument Flight Rule (IFR) hem de Visual Flight Rule (VFR) operasyonları için rotada ilave bir hava navigasyon sistemi olarak onaylandı. Özel Sahil Güvenlik görevlileri, kadın ve erkeklere, 52 yıldır LORAN-C sinyalini çalıştıran ve koruyan mükemmel bir iş çıkardılar. 

Düşük frekansta yayılım yapan dalgalar dünya yüzeyine yakın yayılırlar ve satıh dalgası olarak adlandırılmaktadırlar. Bu nedenle suyun ve toprağın iletkenliğinde meydana gelen değişmeler dalganın yayılmasında ilave gecikmelere neden olur. Deniz suyunun iletkenliğinin değişiminden meydana gelen gecikmeye Secondary phase Factor (SF) denilmektedir. Bu sebeple meydana gelen gecikmeler Loran-C istasyonun konumuna göre kolaylıkla tahmin edilebilmekte ve hesaba katılmaktadır. Fakat tatlı suyun ve toprağın iletkenliği deniz suyuna nazaran oldukça düşüktür. Ayrıca toprağın iletkenliği de çeşidine göre çok fazla değişim götermektedir. Bu nedenle ikinci bir gecikme faktörü olan ve Additional Secondary phase Factor (ASF) ifade ortaya çıkmaktadır. Eğer bir kullanıcı ASF düzeltmeleri alır ise bu onun konumunu/mevkisini büyük bir doğruluk ile bulmasını sağlayacaktır.

İstanbul Çamlıca Kulesi

Bu sistemde yayın grubu ana istasyon ve birkaç yardımcı istasyondan meydana gelir. Kıyı istasyonları tarafından gönderilen ve çiftler hâlinde çalışan radyo dalgalarının göreli geliş zamanları ile aranılan yer saptanır. Bir kıyı istasyonu, başka bir kıyı istasyonu ile eşzamanlı radyo dalgaları gönderir. Bunlar gemide ya da uçaktaki bir alıcı tarafından ölçülürler. İkinci çiftler hâlinde gönderilen dalgaların ölçülmesi, bir ikinci pozisyon çizgisi belirlemeye yarar. İki pozisyon çizgisinin kesişimi, aracın yerini belirler. Loran-C karasal radyo navigasyon sistemi günümüzde Amerika Birleşik Devletleri Kanada Rusya ve tüm dünyada kullanılan bir sistemdir.

Osman ATIF

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here