HALK DİLİNDE YILDIZ KAYMASI FENOMENİ – Osman ATIF

  0
  10 views

  Yıldız kaymaları düz dünyanın kanıtıdır. Çünkü tüm yıldız kaymalarının tarihlerine baktığımız da hep aynı tarihlerle karşılaşıyoruz. Eğer dünyamız güneşle birlikte herkül takımyıldızındaki Lamdda herculis yıldızına doğru saatte 72000 km hızla hareket ediyor ve dünyamız güneş etrafında saatte 108000 km hızla dönmekte ise her yıl aynı tarih ve aynı bölgelerde yıldız kaymalarını nasıl görebiliyoruz? Bu ancak düz ve sabit bir dünyada mümkün olabilir.

  Yıldız kaymaları islami literatürde şeytanlara atılan alevlerdir.

  Bu tarihler şeytanların gökte kulak misafiri olmak için toplandıkları özel günlerdir. Bunun hikmetini şu an bilemiyoruz ama şeytanlara atılan bu alev toplarını görebiliyoruz.

  Astronomi biliminin belirlediği hatta adlandırdığı yıldız kaymalarına bir bakalım;

  1-Her yıl 3-4 Ocak Quadrantids Yıldız Kaymaları
  https://www.timeanddate.com/…/meteor-shower/quadrantids.html
  Quadrantidler genellikle Aralık sonu ile Ocak ayının ikinci haftası arasında aktiftir ve 3 Ocak ile 4 Ocak arasında zirveye ulaşır.
  Bu fenomen, adını şimdiki olmayan takımyıldız Quadrans Muralis’e borçludur . Takımyıldızı, 1922 yılında Uluslararası Astronomi Birliği (IAU) tarafından çizilen takımyıldızlar listesinden çıkarıldı, ancak daha önce Quadrans Muralis’den sonra isimlendirilmiş olması nedeniyle adı değişmedi.
  Quadrantı’ları görmek için en uygun yer gökyüzünde Kuzeye doğru bakmanızdır.

  2-Her yıl 16-26 Nisan Tarihleri arasında Lyrid Yıldız Kaymaları
  https://www.timeanddate.com/astro…/meteor-shower/lyrids.html
  Lyra takımyıldızından sonra adlandırılan Lyrids bilinen en eski fenomenlerden biridir. Her yıl 22-23 Nisan civarında zirveye çıkma eğilimindedir.
  Gece yarısı ve şafaktan önce, sonra Lyrids gelen kayan yıldızları görmek için en iyi zamandır

  3-Her yıl 5-7 Mayıs Eta Aquarid Yıldız Kaymaları
  https://www.timeanddate.com/…/meteor-show…/eta-aquarids.html
  Eta Aquarids’in ortaya çıktığı gökyüzündeki nokta radyant, Kova Takımyıldızı yönünde. Bu feromen parlak yıldızlardan biri olan Eta Aquarii’den adını almıştır. Her yıl 19 Nisan ve 28 Mayıs arasında aktiftir ancak 5-7 Mayıs’ta zirveye çıkmaktadır.
  Yıldız kaymalarını görmek için en iyi zaman sabahın erken saatlerinde, şafaktan hemen önce.

  4-Her yıl 17 Temmuz ile 24 Ağustos Perseid Yıldız Kaymaları
  https://www.timeanddate.com/astr…/meteor-shower/perseid.html
  Perseids yılın daha parlak yıldız kaymalarından biridir. Her yıl 17 Temmuz ile 24 Ağustos arasında ortaya çıkarlar ve 9-13 Ağustos tarihleri ​​arasında zirveye ulaşırlar. Persler, gökbilimciler ve yıldızcılar tarafından çokça aranır, çünkü çoğu yıl zirvede, karanlık bir yerden bir saat içinde 60 ila 100 yıldız kayması görülebilir.

  5-Her yıl 8–9 Ekim 2018 Draconids Yıldız kaymaları
  https://www.timeanddate.com/ast…/meteor-shower/draconid.html
  Draconids, adını Ejderha Takımyıldızı Draco’ya borçludur. Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya görmek için en iyi yerlerdir. Güney Yarımküre’deki Ekvator’a daha yakın olanlar da bazen Draconids’ten birkaç yıldız kayması gördüklerini görebilirler.
  Gökbilimciler bu yıldız kaymaları için Dragon’un en parlak iki yıldızı Eltanin ve Rastaban’ı bulmayı tavsiye ediyorlar.

  6-Her yıl 21–22 Ekim Orionids Yıldız Kaymaları
  https://www.timeanddate.com/astr…/meteor-shower/orionid.html
  Orionid yıldız kaymaları 2 Ekim-7 Kasım tarihleri ​​arasında görülmektedir. 21 Ekim gecesi ve 22 Ekim sabahının erken saatlerinde zirveye çıkmaktadır. Orionidleri görmek için en iyi zaman, gece yarısından hemen sonra ve şafaktan hemen önce.

  7-Her yıl 17-18 Kasım Leonids Yıldız Kaymaları
  https://www.timeanddate.com/astr…/meteor-shower/leonids.html
  Leonid yıldız kaymaları, kasım ayında yıllık olarak aktiftir ve genellikle 17 Kasım ya da 18 Kasım’da doruğa ulaşır. Bu fenomene Leonids denir çünkü Leo takımyıldızında görülmektedir.

  8-Her yıl 14-15 Aralık Geminids Yıldız Kaymaları
  https://www.timeanddate.com/ast…/meteor-shower/geminids.html
  Geminidler yılın en görkemli yıldız kaymalarındandır. 13 veya 14 Aralık’ta saatte 120 adet yıldız kayması görebiliyorsunuz. Bu fenomen ismini takımyıldızı İkizler’e borçludur. Geminidleri görmek için güneye doğru bakmanızı öneririz.

  9-Her yıl 22–23 Aralık Ursids Yıldız Kaymaları
  https://www.timeanddate.com/astro…/meteor-shower/ursids.html
  Ursids yıldız kaymaları, 17 Aralık ve 24 Aralık arasında her yıl aktiftir genellikle 23 Aralık civarında zirveye çıkıyor. Zirvede, gözlemciler, bir saat içinde 10 yıldız kaymasını görebiliyor.
  Bu fenomen Ursidler olarak isimlendirilir, çünkü gökyüzündeki takımyıldızı Ursa Minor’un yönünde görünmektedir.
  Ursidler sadece Aralık ayı sonlarında Dünya’nın Kuzeyinden görülebilir.

  Meteor, astroid, göktaşı diye adlandırılan kaya ve taş parçaları bu sözde bilimin ortaya attığı hurafelerdir. Uzaydan güneş, ay, yıldızlar haricinde kaos ve başı boş halde dönen meteorlar bulunmamaktadır. Sözde bilim yine bir Kuran hakikatini gizlemekte gerçeği örtmektedir. Yapay meteorlar ile insanlar kandırılmakta ve inandırılmaktadır. Bilim de meteor yağmuru halk dilinde Yıldız Kaymaları olarak adlandırılan alev topları gök kubbe aşağısında atmosferde mezosfer tabakasında 50-85 km yükseklikte meydana gelmektedir.

  Gök kubbenin aşımının imkansızlığı ile ilgili sayfamızda paylaştık. Göğe yükselen sadece şeytanlar değil insanlar ve roketlerde bu ateşten nasibini almaktadırlar. Gökkubbeden yere düşen bir şey yoktur. Ancak gökkubbenin parçalanması sonucu yıldızlara yere döküleceklerdir…

  Osman ATIF