“DÜNYANIN GERÇEKLİĞİNİ BİZE SUNULAN HALİYLE KABUL EDERİZ” THE TRUMAN SHOW -FAHRİ ERDİNİ

  0
  11 views

  THE TRUMAN SHOW yaklaşık 20 yıl önce yapılmış bir film olmasına rağmen günümüzde gelişen olaylara bakıldıkça izlemeyenlerin mutlaka izlemesi gerektiği izleyenlerin ise filmdeki konuşmalara ve görsellere dikkat ederek bir kez daha izlemesi gereken gerçek bir baş yapıt.

  Filmin başından sonuna kadar Truman için oluşturulmuş sahte bir dünyanın içindeki yaşantısını ve gelişen bazı olaylardan sonra yaşadığı bu sahte dünyayı sorgulamaya başladığını görüyoruz. Ve bu öyle bir sorgulamaki ölümü göze alıp sevdiklerinden vazgeçecek kadar gerçeği bulma adına yapılan bir sorgulama.

  Truman’ın gerçek zannettiği yaşadığı kasaba tamamıyla film stüdyosundan ibarettir. Filmin ilk saniyesinden son saniyesine kadar yapımcı bir mesaj vermeye çalışmıştır biz izleyenlere. Bu mesaj yaşadığımız dünyanın bize anlatıldığı gibi bir yer olmadığıdır.

  Filmin daha başında Jim Carrey nin aynaya çizdiği resim ve söylediği sözler direk olarak biz izleyenlere yaşadığımız yerden başka yaşam alanlarının da olduğunu anlatmaya çalışmıştır.

  Gökyüzünden düşen yani yapay stüdyodan düşen spot ışığının üzerinde Sirius (9Canis Major) yazmaktadır, kendi başına bile makale konusu olacak bu sirius yıldızı gökyüzündeki köpek takım yıldızına işaret eder. Detaylarına burda fazla giremicem ama eski mitolojilerde çok önemli bir yere sahip olan bu yıldız her medeniyet için ilham kaynağı olmuştur, öbür aleme geçiş kapısı olarak da geçer, küre dünya modelinde yani dönen bir dünyada hep aynı takım yıldızlarını görüyor olmamız bakımından da gökyüzünden düşen bu spot lambasını detay olarak görebilirsiniz.

  Truman’a hep yaşadığı kasabanın dünyada yaşanılabilecek nadir yerlerden biri olduğu, başka yerlerde felaket ve savaşların olduğu gidilebilecek bir yerin olmadığı küçüklüğünden itibaren anlatılmıştır, ilkokula giderken içindeki kaşif olma isteğini öğretmeni kırmıştır, keşfedecek hiçbiryer yok dünyadaki heryer keşfedildi denilerek.

  Bizimde çocukken sorduğumuz soruların yer çekimi var denilerek geçiştirilmesi gibi. Bize göre dünyanın diğer tarafında bulunan gemilerin uçakların ters duruyor ve ters uçuyor olmalarına anlam veremediğimiz gibi.


  30 lu yaşlara kadar bu sahte dünyada yaşayan truman bazı şeylerin ters gittiğini farkeder ve yaşadığı dünyayı sorgulamaya başlar, her anı kameralarla izlenen Truman kasabadan ayrılmaya karar verdiğinde önüne hep engeller çıkar, bizim yaşadığımız yeryüzü de bizim için insanlar için yaratılmış bir mekandır bizde bir ülkeden başka bir ülkeye gitmek istediğimizde vize pasaport gibi engelleyici önlemlerin yanı sıra, dünyada sergilenen savaş afet vb de seyahat etmemize bu yaşadığımız dünyayı tanımamıza engeldir aslında.

  Truman’ın hayatı 24 saat kesintisiz izlenirken ekranlardan sürekli olarak ürün tanıtımı yapılır, günümüzde geldiğimiz nokta da tamda budur, sisteme ayak uyduran bireyler için ne gösterilirse onu tüketmeye çalışıyoruz, örneğin bilindik bütün reklamı yapılan diş macunlarının içinde florür vardır, sirius yıldızı gibi florür de başlı başına bir konu aslında epifiz bezi ile birlikte bakmanızı tavsiye ederim.

  Stüdyonun tavanına baktığımızda yani gökyüzüne baktığımızda gerçek bulutların olmadığını günümüzdeki ismi ile champtrails spreyleme yapıldığını farkediyoruz, yine filmin sonunda truman gerçeği arama adına tekneyle uzaklaşırken geri döndürmek adına tek düğme ile denizde yapılan fırtına ve dalga olayına şahit oluyoruz dalgasız ve açık bir günde, buda bize haarp dediğimiz teknolojiyi aklımıza getiriyo. düz dünya konusu champtrails ile farklı gibi görünsede finalde aynıdır, düz dünya konusu bakmasını bilen için sistemi sorgulamak için bize açılan bir kapıdır aslında.

  Yeryüzünün fiziki olarak nasıl bir yer olduğundan çok sistemi sorgulatır, chemptrails konusuda aynı şekilde sistemi sorgulamak adına açılan bir penceredir.

  Filmdeki Truman’ın yaşadığı kasaba tamda düz dünya modelindeki gibi Gökkubbe şeklinde yarım daire olarak yapılmıştır, filmin sonlarında gerçeği bulmak adına yaptığı yolculuk sırasında teknesiyle Gökkubbe ile yeryüzünün kesiştiği noktayı bulur ve buraya çarpar. düz dünyada da bu böyledir yeryüzünün etrafı buzullarla kaplıdır ve ardında Gökkubbenin birleştiği yer vardır tam mesafesini bilmiyoruz çünkü bu bölgelere gitmek yasak ancak bazı ülkeler gidebilir ve ne yapıldığı saklıdır, bize sadece belgesellerde penguen leri gösterirler.

  Görüntünün olası içeriği: bulut, gökyüzü, okyanus, açık hava, doğa ve su
  Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı 52536814_1868008793303271_5898708303369732096_n.jpg

  Yine filmin sonunda senarist, trumanın herşeyi bilmesine rağmen geri dönmesini ister sahte dünyaya, Truman ise heryere kamera koydunuz ama beynime hiç kamera koyamadınız der, düşünebilen sorgulayabilen bireyler için bu güzel bir mesajdır aslında. yine filmin sonunda senaristi önünde düz dünya modeli olan bir maketle otururken görebilirsiniz.

  Truman’ın yani Jim Carrey nin daha herşeyin ne olup bittiğini tam çözememişken düşünme aşamasında ve sorgulama aşamasındayken hareketleri değişir ister istemez, eşi bunu farkeder ve sende garip birşeyler oluyor delirdinmi der, günümüzde de herkesle aynı düşünmediğimiz farklı düşündüğümüz konularda hemen böyle derler, çünkü sistem bunu kabul etmez uyumsuz birini kabul etmez sistem.

  Truman’ın yaşadığı kasabanın ismi seahaven’dır, senarist seahaven dünyanın olması gerektiği halidir der biz izleyenlere. Truman karakterini canlandıran Jim Carrey bu filmden sonra anlam arayışına girmiş, hayatını çok daha farklı yönde çizmeye bize anlatılanlara değil gerçeğin peşine düşmeye karar vermiştir filmde olduğu gibi, yaşamında farkedilir değişiklikler olmuştur. Dediğim gibi bakmasını bilen için düz dünya, düz olduğundan çok daha fazlasıdır, sağlıcakla kalın.

  Fahri Erdini

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here