DÜNYADA BİR İLK..! “Ay tutulmasına sebep Dünyadır. Bu durum Düz Dünya’ya engel değildir.”

  0
  33 views

  Çoğu zaman bildiğiniz üzere küreselci mantık, ay tutulması olayının güneş, dünya ve ay dizilimi sonucu oluştuğunu ve ayda görülen yuvarlak gölgenin ise dünyayı temsil ettiğini iddia eder. Çünkü onlara göre dünya küreseldir.

  Tabi bu durum karşısında dünyanın düz olduğunu savunan kimselerde Ay tutulmasının sebebi bu üçlü düzeneğin olamayacağını kesin bir dille ret ederler. Her iki grupta bu konuyu anlayabilmek için yeterli zaman harcamadıklarını düşünüyorum.

  Her konuyu en az üç boyutlu olarak ele almak gereklidir, bunu sık sık ifade etmişimdir. Doğada gerçekleşen tüm olayların helede gözümüz önünde gerçekleşiyor ise bunun mutlaka matematiksel geometrik yani fiziki olarak bir izahı vardır. Bu olayları fiziki ve aklı deliller ile çözemiyor olabiliriz. Çözemediğimiz bu olayların nedenini, onu anlamada daha da zorlaştıracak mistik olaylara bağlanmamalıdır.. Ay tutulması olayının sebebini, rahu-ketu ya da gök kubbe üzerinde gerçekleştiği varsayılan ışık kırılmaları vs. olaylara bağlamak yanlıştır.

  Eğer ki doğaya dair kesin kabul görmüş olan bir bilgi yada OLGU, farklı deney ve gözlemler yapılarak öyle olamayacağı söz konusu ve KESİN ise, o olguya dair bina edilmiş tüm eski bildiklerinizi UNUTUN ve olayı daha faklı açılardan çok yönlü olarak ele almaya çalışın ve sorgulayın. Şimdi biz diyoruz ki, “Ay tutulmasına sebep olan şey dünyanın zeminidir.”

  Bu konuyu şimdilik yazılı olarak ifade etmeye çalışacağım, arka planda matematik ve fizik konusunda uzman ekip arkadaşlarımla birlikte konuyu masaya yatırdık. Geometrik hesaplamalar ve görseller eşliğinde hatta imkânlarımız nispetinde bir video ortamında da sizlere sunum yapacağız.

  Efendim biz diyoruz ki, Ay tutulmasına sebep olan şey dünyanın zeminidir. Son noktayı koymadan evvel anlaşılması adına konuya zeminden başlayarak göklere Aya doğru çıkalım.

   

  1– Güneşin yer zeminine olan yüksekliği ortalama 5-6 bin km’dir. Ay ise 3-4 bin km’dir. Bunun doğruluğuna dair gerekli geometrik hesaplamalar önceden yapılmıştı.

  2-Güneş bulunduğumuz bölgeden uzaklaşır ve kaybolur. Nedeni perspektif ve atmosferik şartlardır, fakat sonuç itibariyle güneş UFUK çizgisinden batar ve uzaklaşır. Dolayısıyla güneş ile aramıza ufuk çizgisi girer. Böylece Ufuk çizgisi, güneş ışığının bizim bulunduğumuz bölgeye ulaşmasına SET çeker. Peki, ufuk çizgisini oluşturan yer neresidir? Tatbiki dünyanın bir bölgesidir. Dolayısı ile bulunduğumuz bölgenin gece olmasına da sebep olan şey bu durumdur.

  3- Peki ufukta batmak üzere olan güneşi nasıl engelleyebiliriz, yani onu hep görebileceğimiz seviyede tutmanın yolu nedir? tabikî de güneşin bizden uzaklaşma hızı miktarınca bulunduğumuz zeminden yukarıya doğru yükselmemiz olacaktır.

  4- Güneş bizden uzaklaştıkça bulunduğumuz noktadan yükseğe doğru bir kararma başlar, buna örnek vermek gerekirse, mesela 1 km lik bir gökdelen düşünün, güneş ufukta batarken ufuk çizgisinden kaynaklanan gölge, gökdelenin zemin katından yukarıya doğru yükselir. Buna bir delil sunmak gerekirse örneğin.  Dünyanın en yüksek yapısı Dubai Burj halife gökdelenidir 828 mt yüksekliğindedir, yapılan gözlemler ile sabittir ki, binanın 80’inci kat ve üzerinde yaşayanların Dubai için belirlenen iftar saatinden iki dakika geç oruç açmaları, 150’nci kattan yukarıda yaşayanların ise üç dakika daha geç iftar yapmaları gerekiyor. Bunun nedeni ise yüksek katlarda oturanların daha uzun süreyle güneşi görüyor olmaları. Aynı durum uçaklar içinde söz konusudur. (bu noktaya tekrar döneceğiz)

  5- Şimdi kısaca Ayın hallerinden bahsedelim; AY güneşe göre yere çok daha yakındır, bunun delili “ Yeniay”  dönemidir. 

  AY her ay ortalama iki gün dünyanın hiçbir bölgesinde görünmez, bunun birinci sebebi Ay ile Güneş birbirlerine en yakın konumda hareket halinde olmasıdır. Yani Ay güneşin hemen altında beraber ilerliyorlar, Güneşin ışığı daha etkin olduğu için biz AY’ı göremiyoruz. Göremeyişimizin ikinci bir sebebi ise, bu ikili hareketin açıları dünyaya dönük olma maması, açıları dünyaya dönük olsa zaten güneş tutulması olayı gerçekleşir.

  Dolayısıyla bu durumda güneş AY’ın arka tarafını aydınlatıyor, fakat Ay ile güneş birbirlerine olan mesafesi açıldıkça Ayın dünyaya dönük olan kısmı aydınlanmaya başlıyor, biz buna Yeniay diyoruz. Bu mesafe açıldıkça Aydaki aydınlanma da artıyor yarımay filan derken Ay ile güneş birbirlerine en uzak bir konuma geldiklerinde ise Dolunay oluşuyor. Dediğimiz gibi bu döngü heray gerçekleşen bir durumdur. Fakat, senede 2 defa güneş ve ay diğer aylara nazaran birbirlerine en uzak bir noktaya ulaşırlar ve birbirlerine olan ışık iletişimi kesildiğinde AY TUTULMASI gerçekleşir. Aynı durumun tersinde de bu sefer GÜNEŞ TUTULMASI gerçekleşir. Birbirlerine olan ışık iletişimin kesilmesine sebep olan şeyde yukarıda 2. maddede bahsettiğimiz gibi, güneş ışığının aya ulaşmasını engelleyen şey dünyanın zemininde ki ufuk çizgisidir ve bu süre 30 ila 60 dk sürer.

  6- Ayın kendi ışığı da vardır. Bu ışık güneş ışığının 70/1 kadardır. Ay tutulması sırasında güneş ışığı aydan kesilir böylece Kanlıay denilen durum gerçekleşir, bu durumda biz AY’ın gerçek kendi ışığını görürüz. Güneş ışığı tekrar Ay ile etkileşime girdiği anda güneşin ışığı Ayın ışığına baskın gelir ve böylece Ay’ın kendi ışığı kaybolmaya başlar. Ayın kızıla dönük olan bu rengini bir süre daha devam ettirebilir bunun başlıca sebepleri.  (A)- Ayın yükseliyor oluşu (B)- Güneşten yansıyan ışığın aya zayıf düşmesi. (C)- atmosferik nedenler.

  7- Şimdi önceki maddelerdeki bilgileri de hatırlayarak nokta atışları yaparak devam edelim.

  -Gözlemcinin bulunduğu “0” (zemin) noktada,  gece olmasına sebep olan şeyde, güneşin ufuktan batmasıdır.  Ve O ufuk noktasını oluşturan şey ise, yine dünyaya ait olan bir bölgedir.

  Güneş ufuktan uzaklaştıkça gölgeler “0” noktadan yükselmeye başlar, taki bu gölge 4bin km lik aya ulaşana dek. Bu izahı bazıları hemen idrak edemeye bilir fakat gerçekleşen olay budur.

  – Ayrıca güneş ufuktan uzaklaşırken perspektif etkisi de fazlalaşmak ta, bu durum yükselen gölgenin hızını da o oranda arttırır. Öte yandan ay tutulması gözlemi yapılan konum baz alındığında, güneş batı ufkunda, Ay ise doğu ufkundadır, bu demek oluyor ki her ikisi de perspektif olarak yere daha yakın, dolayısı ile gölge 4bin km. yükselmesi de gerekmiyor.

  – Burada dikkat edilmesi gereken diğer önemli hususlar da, Ay tutulması esnasında, güneşin aya olan O son ufuk noktasındaki,  perspektif acı değerlerinin yanında ekstradan, o ufuk noktasını oluşturan etkenler ve aya kadar olan mesafedeki araya giren atmosferik nem katmanları da lokal olarak mevcuttur.

  – Ayda oluşan oval gölge, gölgeyi yapan şeklin kendisinden kaynaklanmaz, gölgenin vurduğu şeklin kendisinden kaynaklanır. Düz bir cismin gölgesi küre bir cisme yansıdığında yuvarlak görünür. Dolayısı ile Ayda oluşan oval gölge dünyanın oval, üçgen ya da küre olduğunu göstermez.

  *Şu ana kadar yaptığım tüm gözlemler beni bu sonuca ulaştırmıştır. Özellikle Düz Dünyacı arkadaşlarımdan daha çok araştırma yaparak konuya sessiz kalmamalarını ve Ay tutulması konusunda daha başka elde tutulur sağlam bir mekanizma varsa onu ortaya koymaları çok daha güzel olur diye düşünüyorum.

  Konu hakkında ilerleyen zamanlarda eklemeler yapılacaktır.

  Allah’a emanet olunuz.

  Abdurrahman TORAMAN

  17 Eylül 2019

   
   

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here