Dünya`nın etrafı atmosfer tabakası ile çevrilidir. Azot, oksijen, az miktarda hidrojen, su buharı, karbondioksit ve diğer gazlardan oluşan atmosfer, ağırlığından dolayı temas ettiği bütün yüzeylere basınç uygular. Buna, açık hava basıncı ya da atmosfer basıncı denir. Ağzına kadar su dolu bir bardak, kâğıtla kapatılıp ters çevrildiğinde kâğıt yere düşmez. Bunun sebebi açık hava basıncının bardak içindeki sıvı basıncını dengelemesidir. Bir pet şişenin içindeki hava çekilirse, şişenin büzüldüğü görülür. Bunun sebebi plastik şişenin içindeki hava boşalınca iç basınç hava basıncından daha küçük olur ve şişe içe doğru büzülür. Meyve suyu kamış ile kutudan çekilirken iç basınç düşer ve kutu yüzeyleri açık hava basıncı etkisiyle içeriye doğru büzülür.
İnsan vücudunda iç basınç (kan basıncı) dış basıncı (atmosfer basıncını) dengeler. Fakat yükseklere çıkıldıkça hava basıncı düşer, bu yüzden bazı insanların burunlarında iç basınç fazla geldiği için kanama olur. Atmosferi, bir hava denizi olarak düşünürsek, insan bu denizin dibinde duran bir balık gibi düşünülebilir. Hava da su gibi akışkan olduğu için, açık hava basıncı insana her doğrultuda etki eder. Hava her 1cm ye 10N luk kuvvet uygular. Ortalama bir insan vücudunun yüz ölçümü 1,5 m2 ise, bir insan vücuduna etki eden havanın ağırlığı F = 100 000 x 1,5 m2 F = 150 000 N olur. Bu basınç VÜCUT içi SIVI BASINCI ile dengelenir ve hissedilmez.
Bu üç ayrı resimde, elbise giderek daha fazla şişmeye başlamış…neden?….elbisenin içine 1 atmosfer hava basıncı doldurmak lazım.bunun içinde elbise şişmeli…fakat apollo astronotlarının elbisseleri hiçte hava basıncı ile dolu gibi durmuyor.her ne kadar elbise içinde basınç düzenleyici mekanizma var deselerde….o halde neden zaman içinde elbise giderek şişiriliyor. hareket ve manevra kabiliyeti giderek azalıyor.şişme balon gibi oluyorlar.oysa gelişen uzay teknolojisinde, öyle elbise üretilmeli ki , tıpkı bilimkurgu filmlerinde gördüğümüz gibi gayet rahat kıyafetler geliştirimeli.
fakat öyle olmuyor.basınçlı elbise hikayesini yutturamıyorlar.

Mürsel AVCI

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here