Ama adamlar öyle diyor..!

Üzerinde yaşadığımız evren & yeryüzü hakkında SEN, BEN, BİZ hepimiz ne kadar bilgiye sahibiz. Onu gerçekten tanıyor muyuz,? Tanımak için KİŞİSEL bir çabamız oldu mu? Ya da buna gerek var mı? Oysa o kadar çok gereksiz şeylere zaman ayırıyor ya da buna yönlendiriliyoruz ki, içinde yaşadığımız dünyadan bi haber ve amaçsız yaşayıp hayatın gerçeklerini bir türlü göremiyoruz.

Amaçsız insan rotasız bir gemiye benzer, eğer ki sizin bir idealiniz ya da inancınız yoksa rotanızı daima başkaları belirler. Bu nedenledir ki başkaları tarafından kurgulanıp planlanmış bir yaşam sürersiniz siz farkında olmasanız da.

Mekanizma öyle güzel işliyor ki, sizin zahmet edip araştırma yapmanıza filan da gerek yok. Neyi araştırıp öğrenmek istiyorsun ki. Şimdi düşün sen bilim adamımınsın da ışık hızını ölçeceksin ki, aha kardeşim ışık hızı ölçüldü işte burada var boşuna uğraşma. Güneşin ayın döngüsünü ya da mesafesini mi hesaplayacaksın uğraşma kardeşim aha hesabı yapılmış bur da var işte.. sana hizmet aşkıyla yanıp tutuşanlar bu amme hizmetlerini sırf sen ve geleceğin için insanlık adına yapmış ortaya koymuş zaten. Sizin bir şey araştırıp sorgulamanıza gerek yok.

Efendim geçenlerde birkaç arkadaşla sohbet halindeyken konu açıldı, yıldız ve gezegenler hakkında kısa bir açıklama yaptım, biri cevaben “tamamda ADAMLAR şöyle böyle diyor…” neyse ordan Ay konusuna geldik birkaç açıklama yapmaya çalıştım.. o yine cevaben “tamamda ADAMLAR şöyle diyor adamlar böyle diyor…adamlar adamlar, adamlar...” Baktım sonu gelmeyecek ulan dedim sonunda, bu ADAMLAR madem adamda sen madam mısın, o adamlar dokuz aylıkta sen üç aylık mısın? Adamsa aha adam karşında duruyor işte. Sorduğun sorulara akli ve mantıki cevaplar veriyor doğal ortamda da bunu sana kanıtlayabiliyorum. Oysa sen hiç görmediğin ve tanımadığın hayali adamlara itibar ediyor, kağıt üzerinde yazılı formül ve teorileri doğru kabul ediyorsun, kaldı ki o teoriler hakkında da net bir bilgiye sahip değilsin…. Yani herifin asıl niyeti şu, sohbete muhalefet edip kendisinin de aslında çok şeyler bile bildiğini ima ederek ADAM yerine konulmak istiyor garibim. Malesef toplumumuzun genelinde her şeyi çok biliyormuş gibi görünebilme hastalığı var. İşte bu tipler yüzünden toplum olarak hep gerilerde kaldık.

Diğer taraftan her konuda olduğu gibi, olayları batılı gözüyle değerlendirme modası almış başını yürümüş. Batı kültürünün yaşam tarzı özentiliği, toplumumuzun iliklerine bir virüs gibi enjekte edilmiş ve onlar gibi olabilme arzusu çoğuna ADAM’lığını unutturmuş.
İnsanların çoğu hakikatleri hep çok uzakta arama içgüdüleri vardır. Başkasının malı daha büyük ve değerli görünür, oysa aynı şey bizde de vardır lakin göremez. Hani derya eskilerimiz;
İnsanların gözüne hakikat zor görünür, Al pembeyi gösterin, onlara mor görünür, Bazan kara bir marsık kıpkızıl kor görünür, Ele geçen saadet ne olursa olsun hor görünür, Ağızdaki bir nimet çürük sakız görünür, Komşunun tavuğu kaz, karısı kız görünür.
Evet, eskiler işin aslını mecazı kullanarak ifadeye canlılık katmak istemişler. Kendi değerlerimizi kültürümüzü ve dinimizi değersiz görüpte başka başka alternatifler arama maceraları bizleri o peşinden gittiklerimizin uşağı yapmaktan öteye götürmez. Vesselam

Abdurrahman Toraman
19 Ocak 2020

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here