Alime GÜRDAL
26.12.2019

ALLAH İNANCINI YOK ETMEK İÇİN BİLİM-1
Bilimsel kozmoloji,evrenin doğası ile ilgili,rasyonalistlerin bakış açılarının aksine evrenin anlamsiz, tesadüfi ve amaçsız olmadığını ortaya koyan büyük miktarda kanıt toplamıştır.
Bu evren,zeki hayatların önemli bir rol oynadığı (veya en önemli rolü oynadığı) bir amaç için özellikle tasarlanmış gibi görünmektedir.
Bu sonuca giden süreç,1970 lerin sonlarında Nature(Doğa) dergisinde bir yazının çıkması ve tüm dünyadaki bilim çevrelerinde güçlü bir dalgalanmaya sebep olması ile başladı.İngiliz fizikçiler Bernard Carr ve Martin Ress tarafından yazılmıştı.
Yetmiş yıllık kanıtlara dayanan iki fizikçi ,bilimin birikmiş keşiflerinden ortaya çıkan sarsıcı bir örüntüsüne kafa yormuşlardi:Garip bir şekilde fiziğin kurallarına ,zeki hayatın gelişimini sağlamak için “ince ayar yapılmış”gibi görünüyordu.
Carr ” evrenin zeka için tasarlandığıni ” söylüyordu.
Önde gelen evrenbilimciler John D. Barrow ve Frank J. Tipler benzer şekilde şunu beyan etmişlerdir:
“Görünüşte tamamen bağımsız olan korkunç büyüklükteki sayıların arasında birçok olasılık dışı rastlantı vardı; dahası bu rastlantılar evrende karbon bazlı gözlemcilerin var olması için çok önemli gibi görünmektedirler.”
1960 larda İngiliz evrenbilimci Brandon Carter bu durumu “antrofik ( insan merkezli )ilke” ifadesiyle dile getirmiştir.
Carter,fizik kurallarının farklı olmuş olması durumunda evrenin nasıl olacağı konusunda kafa yormuştur ve neredeyse her bir varyasyon için ,bu varyasyonlarin üreteceği evrenin hayatı desteklemeyeceğini fark etmiştir.
Elbette evrenin ,biz bir yana herhangi bir şey için ” tasarlanmış” olduğu kavramı,bilim insanlarının büyük çoğunluğuna göre mantiksizdir.Çünku bu kavram ÖĞRETİLERİNİN en temeline zıt düşmektedir.SADECE YARATICI BİR TANRI KAVRAMINI DEĞİL,İNSAN TÜRÜNÜN ONUNLA ÖZEL BİR İLİŞKİSİ OLDUĞU KAVRAMINI DA YENİDEN ORTAYA ATMAKTADIR.
Önde gelen kuramsal fizikçi Leonard Susskind in belirttiği gibi;
“Bu fikir, kendi varoluşlarini , tarafsız analizler ile keşfedilen matematik ilkeleri tarafından belirlenen bir evrenin TESADÜFİ BİR ÜRÜNÜ olarak gören fizikçiler için LANETLİ BİR ŞEYDİR.”
Tabiki Carr ve Ress kesin olarak Tanrının kanıtını bulduklarını iddia etmiyorlardı.Bilimin büyük oranda gözardi ettiği ve Carter gibi az sayıda kişi tarafından ve ancak TEREDDÜTLÜ bir şekilde incelenen bir soruyu vurguluyorlardi.
Antropik ilke ,sadece hayatın çok belirli koşullar haricinde asla ortaya çıkamayacak olduğu ve bu koşulların ille de hayat yaratmak için yerleştirilmesini öngörmediği gözlemini yapmıştır.Carr ve Ress in yazısının arkasındaki varsayım , tasarım gibi görünen şeyin aslında kendi insan merkezli evren algimiza dayanan bir illüzyon olduğudur.Eğer fiziğin kurallari herhangi bir şekilde farklı olsaydı ,herşeyden önce bu soru üzerine düşünecek bir hayat olmayacaktı.Ne de olsa,sadece yaşama uygun bir gezegende yaşıyor olmamız ,bu gezegenin özellikle bizim için yaratildigi anlamına gelmiyor.
Her ne kadar bilim insanlarının ezici bir çoğunluğu ,evrensel piyango makinesinin hilesinin tamamen bir illüzyon olarak açiklanabilecegine inanıyorsa da ,evrenin şu anki halinde olmasının özellikle zeki hayat ortaya çıkarmak olduğunu öngören bilim insanları da var. Amerikali kuramsal fizikçi Freeman Dyson 1979 da şunları yazmıştır:
“Evreni daha fazla inceleyip mimarisinin detaylarını araştırdıkça,evrenin bir şekilde bizim geleceğimizi bilmiş olması gerektiği konusunda daha fazla kanıt buluyorum.Nukleer fiziğin kanunlarinda,evreni yaşanabilir hale getirmek için birleşen sayısal hataların çarpıcı örnekleri vardır.”
Lynn Picknett ve Clive Prince
Yasak Evren kitabından alintilanmiştir.

Şimdi bu yazıyı bir de şu bakış açısıyla düşünün.

Dunyanin bir gezegen olduğu ,dünya ve benzerlerine gezegen denildiği felsefi bir kabuldür.

Dunya biyolojik ve akıllı canlılar için varolan tek yerdir.

Canlilik varolabilecegi bir çok gezegende varolmayi denemiş dunyadakiler kazanmış değildir.cunku dünyanin benzeri yoktur.

varoluşumuzu açıklayan iki seçenek var: tesadüf ve tasarım.

dunya benzeri gezegenler olmadığı için yaşam tesadüfle kazanılmış bir piyango değildir.

geriye yaşamımızı açıklayacak tek bir yol kalır ; o da tasarım.

O zaman tasarımcı kimdir?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here